10 Kat Daha Uzun Süre Dayanabilen Eski Plastik Şişelerden Yapılmış Yeni Asfalt Yol

Plastikler toprakta ve denizde kirlenmeye neden olarak, dünyamız için ciddi tehlike oluşturmaktadır. 

Sadece dünyayı kirletmekle kalmıyor, aynı zamanda plastiğin biyolojik olarak çözünmesi çok uzun sürüyor. Farkındalığı yüksek bazı insanlar kendi başlarına çöpleri ayırmaya, temizlemeye çalıştılar ama bu yeterli olmadı. 


Ancak, İngiltere'den bir şirket bunu değiştirmek için bir adım attı. Bizim kullandığımız asfalt yolları yapmak için plastik şişeler kullanmak gibi bir fikirleri var. 


MacRebur, sadece harika bir çözüm olmakla kalmayıp aynı zamanda normal asfalt yola göre daha dayanıklı olduğu için daha uzun süren bu parlak fikrin mucididir. Nasıl yapıldığını görelim.


Şirketin CEO'su Toby McCartney, Güney Hindistan'da bir hayır kurumuyla çalışıyordu ve aklına bir fikir geldi. Güney Hindistan ile yapılan çalışmada ana aktörler çöp toplayıcılardı ve topladıkları plastiklerin bir kısmı eritilerek çukurlarda dolgu olarak kullanılacaktı.


Bu yeni asfalt teknolojisi, yolların dayanıklılığını uzatan geliştirilmiş bir asfalt yolu olarak görülebilir.


Ayrıca yeni teknoloji, üretimde fosil yakıt kullanımını azaltmakta ve dolayısıyla karbon ayak izini azaltmaktadır.


Bu yeni asfalt, yollarda kullanılan granül plastik çöp ve normal beton asfalt formülünün harmanlanmasından oluşur. Üretimde kullanılacak plastiğin atık plastik olması, yeni veya geri dönüştürülmüş olmaması ve erimesi için belirli bir sıcaklığa varması gerekir.


Kullanılamayan birçok plastik türü vardır, ancak geri dönüşümü kolay olmayan siyah plastik gibi kullanılabilen birçok plastik de bulunur. Siyah plastik, alışılmış asfalt tekniğinden daha ucuz ve etkili bir yoldur.


Plastik asfalt, daha esnek olması dışında normal asfalta çok benziyor. Bu yeni yolun içindeki elementler, sıcaktan veya soğuktan zarar görmesini engeller. Ayrıca gelişmiş bir asfalt türü olarak yaklaşık 3 kat daha uzun ömürlüdür ve %60 daha dayanıklı olup, çatlak ve çukur riskini azaltır.


Başka seçeneklerin de olduğunu gösteren bu yeni asfalt ile sadece yollar değil, otoparklar, uçakların pistleri ve araç sürüş yolları da yapılabiliyor. Gezegeni kurtarmak üzere harekete geçmek için asla geç değildir.