İlk Kurulumu Kenya'da Yapılan Güneş Enerjisi Santrali İle Okyanus Suyu İçme Suyuna Dönüştürülebiliyor

Dünyanın % 71'i sudan oluşmaktadır. Ancak dünyanın sulu bir yer olması, herkesin içme suyuna erişebilmesi için yeterli değil ki bu da yaklaşık 785 milyon insanın ihtiyaç halinde olduğunu gösteriyor.

Gezegenimizin su kaynaklarının % 96,5'i tuzlu su olan okyanuslardan ve insanların içemeyeceği türden oluşuyor. İçme suyu ihtiyacımızı karşılamak için nehirler, göller ve yeraltı suları vardır.

 

Dünya Ekonomik Forumu, en riskli küresel krizler arasında suyun dördüncü sırada yer aldığını yayınladı.

 

İnsanlar hayatta kalmak için her zaman suya ihtiyaç duyacaktır. Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada'dan bir kişi, musluğu açıp istedikleri zaman güvenli içme suyuna ulaşabilecekleri için su krizini anlayamayabilir. Dünyanın farklı köşelerinden milyarlarca insan için ise, hala ulaşılamayacak bir şey. Ancak, onu değiştirmeye çalışan bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu) var.

 

GivePower

 

Give Power, ihtiyacı olan gelişmekte olan ülkelerde temel hizmetler için güneş enerjisi teknolojileri sağlayan bir kuruluştur. Hayata geçirdikleri son proje, Kenya'nın kırsal bir bölgesi olan Kiunga'da yerel halkın temiz ve sağlıklı suya ulaşması için güneş enerjisiyle çalışan bir tuzdan arındırma sistemi kurmaktı.

 

Bu ekipmanın yardımıyla, tuzlu okyanus suyu artık Kiunga halkı için güvenilir bir su kaynağı olacak. Bu teknoloji, günde yaklaşık 70 bin litre içme suyu sağlama kapasitesine sahip, bu da 35 bin kişiye kadar yeterli.

 

Küresel Perspektif

 

Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşık 2,2 milyar insanın sağlık, güvenli ve temiz su kaynaklarına ulaşamadığını, 4,2 milyar insanın temizlik hizmetlerine erişemediğini ve 3 bin milyon kişinin suya erişiminin olmadığını gösteren bir rapor açıkladı. Yani, bazı insanların ellerini yıkayabilmek için dahi suya erişimleri yok. Güvenli suya erişimleri olsa bile, yeterince temiz olmadığı için, özellikle kırsal alanlarda ve yoksul topluluklarda içilebilir suya erişememe ihtimali var demektir.

 

Bu hayat değiştiren proje, yukarıda bahsedilen 785 milyon kişi için yeni bir başlangıçtır.

 

Tuzdan Arındırma Yolculuğu

 

Tuzdan arındırma, tuzların ve diğer minerallerin sudan ayrıştırıldığı bir prosedürdür ve bunu başarmak için suyu bir filtreden geçirmeniz gerekir.

 

Her çözeltinin (su dahil) dengede kalmak istemesi bir sorun yaratabilir. Doğası gereği ozmotik basınç olarak adlandırılan filtre veya zarın her iki tarafında eşit miktarlarda su, tuz ve minerallere ihtiyaç duyar. Tuz ve mineralleri sudan ayırma işlemi büyük bir enerji gerektirir.

 

Geleneksel tuzdan arındırma yöntemleri genellikle pH ayarlayıcılar, pıhtılaştırıcılar ve flokülantlar, birikim yönetim maddeleri (antiskalantlar, dağıtıcılar), biyositler ve kimyasalları azaltıcı maddeler dahil olmak üzere önemli miktarlarda kimyasalları içerir. Son işlem sürecinde, kimyasalların klor, korozyon inhibitörleri ve remineralize edici bileşiklere sahip olması gerekir.

 

GivePower’ın "güneş enerjili su çiftlikleri" adlı yeni teknolojisi, bu sorunlar için bir çözümdür. Bu sistem, güneş panelleri kullanarak elli kilovat elektrik üretti. Enerjiyi depolamak için iki yüksek performanslı Tesla bataryası kullanıyorlar ve ayrıca 7/24 çalışan iki su da pompası bulunuyor.

 

Sağladığı suyun uyumluluğu, geleneksel bir tuzdan arındırma tesisinden daha fazladır ve hayvanlar ve ekosistem için toksik olan tuz parçacıkları ve toksinler içermez.

 

Kiunga'da Yaşam Kalitesi Değişti

 

Güneş enerjisiyle çalışan tuzdan arındırma sisteminin bu yeni teknolojisinin kurulumundan önce, Kiunga'daki yerel halk suya erişebilmek için bir saat boyunca yolda mahsur kalmak zorundaydı. Bu, hayvanların yıkanmak için kullandıkları sağlıksız suydu ve Kiungalıların hem içme suyu hem yıkanmak hem de eşyalarını yıkamak için kullanmak zorunda kaldığı ve aileler için bir tür zehir olan su da buydu.

 

Bugün 3500 Kiungalı musluklarından temiz, güvenli ve tatlı suya erişebiliyor.

 

Herkes İçin Eşit Su Erişimi

 

Kiunga'dan sonra GivePower, ihtiyaç duyulan diğer bölgelerdeki temiz suyu boşaltmak için daha fazla sistem kurdu. On yedi ülkede yaklaşık 2.500 güneş paneli sistemi yerleştirdiler ve daha fazlasını inşa etmek için bir fon toplama kampanyası yürütüyorlar. Gelecekte, temiz suya ulaşamayan tek bir kişi olmayacak.