Doğal Bilgiler

Çin'in Yeni Çılgınlığı Meyvelere Şekil Veren Kalıplar

Fruit Mould adındaki bir Çinli şirket sıradan meyve ve sebzeleri daha önceden hiç görmediğiniz uçuk kaçık ve değişik şekillere sokan çeşitli plastik kalıplar yapma gibi yenilikçi bir fikir buldu. 

Jabuticaba: Gövdesinde Meyveler Olan Ağaç

Jabuticaba, Brezilya'nın güneyindeki Minas Gerias ve Sao Paulo bölgelerinde bulunan bir Brezilya üzüm ağacı. 

Toprak Ana’nın En Muhteşem Ağacı: Gökkuşağı Okaliptüs

Avustralya'daki bir botanikçi, daha önce hiç görmediği bir ağaç olan gökkuşağı okaliptüs ağacıyla karşılaştı. Ağaç o kadar renkliydi ki, birisinin onu boyadığını düşündü ama kısa bir süre sonra Doğa Ana'nın işi olduğunu anladı.

Ortancalardan Büyüyen Çarpıcı Beyaz ve Pembe Çiçek

Ortancalar, birçok insanın bahçesinde tercih ettiği çok güzel çiçeklerdir. Vanilyalı Çilekli Ortancalara gelince, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde dikmek için oldukça sıra dışı ve muhteşem bitkilerdir. Çiçek açarken bahçenizi aydınlatacaklar ve o kadar canlı bir görünüm yaratacaklar ki, yoldan geçen her kişi onlara hayranlıkla bakacak.

Parlak Mücevherlere Benzeyen Etli Bitki

Haworthia cooperi nadir bir etli olarak kabul edilir ve Güney Afrika'daki Doğu Cape eyaletine özgüdür. Haworthia Cooperi, eti bitkiler arasında en sıra dışı çeşitliliğe sahip olmasıyla bilinir. 

Araştırmacılar 32.000 Yıllık Tohumlardan Siline Bitkisini Hayata Döndürdü

Sibirya'daki araştırmacılar, 2012 yılında 32.000 yıllık tohumlardan canlı Silene -stenophylla- bitkilerini yetiştirmeyi başardılar. 

Bu Özgün Tasarımlı Çardak İle Arka Bahçenize Farklı Bir Boyut Katın!

Bir blogger ve instagrammer olan Lauren Ashworth’ın yaptığı bu çardak kısa zamanda viral oldu! Yaptığı bu tasarımı özel kılan ise sallanan bankalara sahip olması. 

Bahçeniz için 20 Adet Yaşama Alanı!

Bahçeniz için 20 adet muhteşem yaşama alanı örneği resimlerini aşağıdaki fotoğraflarda bulabilirsiniz.

Makro Fotoğraflarla Ortaya Çıkan Ormandaki Gizli Mantar Dünyası

Fotoğrafçı Alison Pollack, mantar ve miksomisetlerin fotoğraflarını çekiyor. Bu 1 veya 2 milimetre uzunluğundaki bitkileri çekerek, normalde göremeyeceğimiz organizmaların şaşırtıcı fotoğraflar ortaya çıkarıyor. Özellikle çıplak gözle görülemeyen organizmaların fotoğraflarını çekmekle ilgilendiğini söylüyen fotoğrafçı gerçek amacının ne kadar güzel olduklarını göstermek olduğunu söylüyor. Küçük mantarlar ve miksomisetleri bulmak gerçekten zor görünse de, nerede ve neye bakmanız gerektiğini bilirseniz kolayca izlenebilirler. Pollack'e göre, onları bulmak bir gizli hazine bulmak gibidir ve onları küçük fırçalar ve cerrahi cımbızlarla temizlemek büyük bir zevktir. İşte mantar dünyasından en iyi fotoğraflar.

Fincanlara Sığan Bahçeler Evinizi Güzelleştirecek

Çay fincanı bahçeleri, evinize yeşili getirmenin en iyi ve en akıllı yollarından biri olabilir. Bu küçük bitkiler, bardaklarda dekoratif açıdan mükemmel duruyorlar. En iyi örneklerden bazılarını görmek için aşağı kaydırın.

Gece Açan Çiçekler

İşte bahçeniz için bazı ilham verici bitki fikirleri. Bu galeriyi görür görmez, bahçenizi onlarla çevrelemek isteyebilirsiniz!

Muhteşem Çilekli Sarı Ayçiçekleri

Yaz mevsimi ve pozitiflikle ilişkili olma olasılıkları daha yüksek olduğundan ayçiçekleri eğlenceli ve güzel bir şey hissi uyandırır. Renklerde çeşitlilik gösterdiklerini biliyor muydunuz? 

Okyanus Dalgası Şeklinde Kıvrılan Sukulentler

Evinizin bitkisine bakıp okyanus esintileri duysanız nasıl hissedersiniz? Bu, "deniz kızı kuyruğu" adı verilen sukulentler ile mümkündür, okyanus dalgalarının şekillerine sahiptirler, bu nedenle onlar sayesinde okyanusu koklayacak, hatırlayacak, duyacaksınız. 

Muhteşem Opal veya Sukulent

Tamamen büyüleyici görünen belirli bir tür sukulent bitkisi var! Bu sukulentin yaprağının yaprakları minik opaller gibi berraktır ve oldukça hoştur. Çok nadir görülürler. Küçük opallere benzeyen bu sukulentler, Haworthia ailesine aittir. Haworthia, güzel bir küçük ev bitkisi olarak mükemmel görünebilir. 

Yarı Saydam İskelet Çiçekler

İskelet çiçekleri, kendine has görünümleri olan bitkilerdir. Hava yağmurlu olduğunda bu özel çiçekler yapraklarını büyüleyici bir şekilde dönüştürür. Botanikte dünyada çok nadir görülen bir çiçek olan "Diphylleia grayi" olarak bilinir. Sadece Çin, Japonya ve Appalachian dağlarında görülebilir.

Bir Ekolojiste Göre Ağaçların Kendi Dilleri Var ve Diğer Ağaçlarla İletişim Kurabiliyorlar

Bir ağacın yakınında bulunmak insana şifalı, yenileyici ve sakinleştirici bir etki yaratabilir ki bu da ağaçların toplu bulunduğu alanlarda gittikçe daha fazla hissedilebilir; ormanlar. Bir ekolojist olan Suzanne Simard, ormanlarda farkında olmadığımız pek çok şey olduğunu ve bunların yeraltından kaynaklanan birbirine bağlı ve karmaşık bir sosyal bağlantıya sahip olduğunu söylüyor.

Kereste Üretimine Eski Ama Yeni Bir Soluk: Daisugi

Eski Japonlar, kereste sırasında ormanlarda sürdürülebilirlik sağlayan bir budama tekniği ortaya çıkardılar. Bu yönteme "daisugi" denir. Ağaçları, kesilmiş ağaçlardan yeni ağaçların çıkmasına izin verecek şekilde belirli bir şekilde budamaktadır.

İşte Dünyanın En Pahalı Ağacı 40 Farklı Meyve Veriyor

Dünyada o kadar değişik meyveler var ki bazılarını gördüğümüzde tanıyamıyoruz bile. Her meyve ağacının görüntüsü farklı ve kendilerine özel bakım gerekiyor. Peki, bütün meyveler sadece bir ağaçta yetişse mükemmel olmaz mıydı?

Dünyanın En Görkemli 14 Ağacı

Bazı ağaçlar var ki insanı büyülüyorlar. Renkleri, gövdelerinin büyüklüğü, eşsiz yaprakları, uzunlukları ve kokularıyla her ağaç birbirinden farklılaşıyor.

Kendi Başınıza Üretebileceğiniz Mini Gölet Yapımı

Eğer rahatlayabileceğiniz ya da bitki yetiştireceğiniz bir bahçeniz yoksa balkonunuzu minik bir bahçeye çevirebilirsiniz. 

Kendi Avokado Ağacını Yetiştir!

Yüksek besin değerleri ile avokadolar sağlıklı beslenme için harikalardır. Fakat her istediğinde onu bulmak biraz zordur. Manava yolculuk yapmadan taze ve doğal avokadolar istiyorsan, kendi avokado ağacını yetiştirmeyi deneyebilirsin.

Onlar Yalnızca Ağaç Değil, Her Birinin Farklı Karakteri Var! Şaşırtıcı Şekilleriyle Görenleri Şaşkına Çeviren 11 Ağaç

Baktığınızda anda bir şekle benzeteceğiniz ve "demek ağaçların da bir karakteri var" diyeceğiniz, birbirinden sıra dışı ve şaşırtıcı şekillerdeki ağaçları sizin için galerimizde derledik. İşte o çılgın ağaçlar!

Hiç Kimseyi Takmayıp Kafasına Estiği Şekilde Yaşayan 23 Atarlı Ağaç

Doğadaki kurallara uymayan, kendi kafasına göre yaşayan birbirinden atarlı ve enteresan ağaçları sizin için galerimizde derledik. İşte o ilginç ağaçlar!

Hayata Tutunan 20 Mucize Bitki

Söz konusu yaşamak olduğunda doğa oldukça inatçıdır. Bu etkileyici örnekler, size doğanın hayatta kalmak için ne kadar inatçı gösterecek.

Hiç Boynunu Bükmesin: Saksı Değişiminden Sulamasına Kadar Orkide Bakımı

Orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide bakımına dair; saksı değişiminden nasıl sulanacağına kadar tüm merak edilenleri sizin için galerimizde bir araya topladık. İleri butonuna tıklayın.

Beğendiğin Ağacı Seç

9 ağaçtan en çok hoşuna giden bir tanesini seç, sonuçlara birlikte bakalım.

Damlama Sulama Tekniğiyle Su Borusunda Çilek Yetiştiriyor

Mustafa Akpınar ismindeki vatandaş, tam 3 bin çilek fidanını damlama su yöntemini kullanarak suluyor. 

Doğa Ana'nın Zaferini Gösteren 20 Resim

Muhtemelen doğanın hayatta kalma iradesini gösterdiği örneklerle karşılaştınız. Aşağıdaki fotoğraflar, hayatta kalma meselesi olduğunda doğanın ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.

Güzel Menekşeler!

Menekşenin güzelliği itiraz edilemez bir durumdur. Bu güzelliğinin en büyük nedeni de karışık renklerin oluşturduğu mükemmel bütündür. 

Etli Bitkilerle Basit ama Mükemmel Dekorlar!

Kaktüs gibi özü ve suyu olan etli bitkiler yetiştirilmesi çok kolay olduğu için şu sıralar büyük bir popülerlik kazandı. 20.000’den fazla çeşidi olan bu bitkilerin bakımı gerçekten çok kolaydır, bu nedenle botanikten çok anlamasanız bile bu bitkiler sayesinde bahçenizi mükemmel bir ortama çevirebilirsiniz.