Sosyal Sorumluluk

Plastik Kirliliğinden Zarar Gören Yavru Kaplumbağa

İnsanlığın mücadele ettiği en büyük engellerden biri de plastik kirliliğidir. Denizlerde ve okyanuslardaki plastik kirliliği, canlıları ve çevreyi tehlikeye atan ciddi boyutlara ulaştı. Her yıl, vücutları plastik malzemelerle dolu bir şekilde karaya vuran deniz canlılarının sayısı giderek artıyor.

Yeni Fenomen: Çöp Toplama Hareketi

Phoenix'te, Byron Román adında bir adam sosyal medyada #TrashTag ile gençleri bir Facebook gönderisi altında toplayan bir meydan okuma başlattı. Bölgedeki tüm canı sıkılmış gençleri iyi bir amaç için çağırmayı başardı; çöp toplama. 

Tarihte İlk Kez İtalya'da İklim Değişikliği Zorunlu Eğitim Haline Geldi

İtalya, gençlerinin iklim konusunda eğitildiğinden emin olmak istiyor ve bunun için harekete geçiyor. Dünya tarihinde bir ilk olan İtalya'da 2020 akademik yılından itibaren iklim konuları zorunlu hale gelecek. Eğitim Bakanı Lorenze Fioramonti, bir yılda 33 saatlik iklim dersleri verileceğini açıkladı.

Okyanuslardaki plastik ve çöplerden oluşturulan bu yerleştirme sanatlari okyanus kirliliğine dikkat çekiyor.

Sanatçı Alejandro Duran, UNESCO'nun korunan bir alan ilan ettiği sian Ka'an'ın plajlarında dolaşırken. elli farklı ulus tarafından denize atılan çöpleri topluyor. Topladığı çöplerden yaptığı sanata "Washed Up" adını veren sanatçının bu eserlerine bakınca okyanus kirliliğinin ne boyutta olduğunu görebiliyoruz.

Morgan Freeman Dünyayı Kurtarmak Amacıyla Kendi Çiftliğinden Bir Arı Barınağı Yaptı

Çiftçilere ve bilim adamlarına göre, dünyadaki arı popülasyonu önemli ölçüde azalmaktadır. Özellikle ABD için, 1962'den beri çalışan arı kolonileri hektar başına % 90 azaldı. Bunun birkaç nedeni var: pestisitler, iklim değişikliği ve arıların doğal yaşam alanlarındaki düşüş. Bazı kahramanlar seyirci olamaz ve buna sessiz kalamaz. Morgan Freeman, arılar için savaşan kahramanlardan biridir. 

İklim Değişikliklerini Ciddiye Almamızın Zamanı Geldi Ve Bu Fotoğraflar Size Neden Olduğunu Çok İyi Gösterecekler

Küresel ısınma ve iklim değişikliği günümüzün dnyasında yüzleşmek zorunda olduğumuz son derece önemli problemler. Her ne kadar bir çok insan bu problemleri görmezden geliyormuş gibi dursa da, aslında bunlar hepimizin önemsemesi gereken sorunlar özellikle de pek çok ülke orman yangınları, ani su baskınları, erimekte olan buzullar, plastik atık sorununun giderek artması ve yavaşça ortadan kaybolmakta olan orman örtüsü gibi problemlerden bahsediyorken. 

Karayip Adası Çevresinde Bulunan Plastik Deniz

Gezginlerin ziyaret ettikleri bölgelerden paylaştıkları fotoğraflar daha çok muhteşem kumsalları, güneşli gökyüzünü, sahil şeridini ve estetik güzellikleri yansıtırken, bu seride o güzelliklerin gizli yüzünü, müthiş denizlerden ve okyanuslardan geçen insanların bu yerleri ne hale getirdiğini sizlerle paylaşacağız. 

Plastik Atıkla Zehirlenmiş olan Kurtarılan Kaplumbağa

Plastik atık dünya üzerinde olumsuz etkilerden başka bir şeye neden olmuyor. Yaşayan hayvanlar ve çevre, yıllardır insanların neden olduğu plastik kirliliği ile mücadele ediyor.

Everest Dağı'nın Kirli Yüzü

Nepal Ordusu, Everest Dağı'nda bir temizlik kampanyası başlattı. Temizleme faaliyeti iki ton çöpün toplanmasıyla sonuçlandı.

İklim Değişikliğinin Sonuçlarını Bir Tokat Gibi Yüzümüze Çarpan 7 Şaşırtıcı Fotoğraf

Hologram Hayvanların Kullanıldığı Almanya'daki Sirk

1976'da Almanya’da kurulan Roncalli Sirki, köklü bir değişiklikle artık canlı hayvan kullanmayacaklarını açıkladı. Son teknoloji ürünler kullanılarak hayvanların birebir hologramları ile izleyiciler inanılmaz bir deneyim yaşıyor. Hem hayvanlar eziyet çekmiyor hem de izleyiciler gönül rahatlığıyla eğlenebiliyor. 

Plastik Atıkların Ağına Düşen Deniz Canlılarının Yürek Burkan Fotoğrafları

National Geographic dergisinin bu sayısında plastik atıklar konusunda duyarlılığı arttırmak adına bir kampanya hazırladı ve görenleri tam anlamıysa şok eden fotoğraflar serisi yayınladı.

Etiyopya’nın Ağaç Dikme Konusundaki Dünya Rekoru

Günümüzde çevre kirliliği, önlem alınması gereken ciddi bir sorun haline gelmiştir. Dünyayı yeniden canlandırmak ve kirlilikten arındırmak için mucize bir çözüm bulunana dek, kirliliği azaltmak için atılması gereken bir dizi adım var. Bu adımlardan biri de ağaç dikmektir.

İnsanlar Bu Sefer Dünya Daha Temiz Bir Yer Olsun Diye Birbirine Meydan Okudu

Sosyal medyadaki meydan okumalar ve etiketler genellikle eğlenceli ve viral olaylar için ortaya çıkar, ama bu defa insanlar birbirine dünya daha temiz bir yer olsun diye meydan okudu.

Her Arama İçin Dünyanın Bir Yerine Ağaç Diken Arama Motoru

İnsan, doğadan bağımsız olarak yaşayamayacağını birgün anlayacak belki ama o gün; şimdi sığınıp nefes alabildiği doğa, onu bekliyor olmayacak. Oysa muhtaç ve eksik olan biz insanlarız. Doğayı korumak, ona sahip çıkmak da sandığımız kadar zor değil. Hatta oturduğunuz yerden, tek bir tıkla, günden güne tükettiğimiz gezegenimizi yeşillendirmeniz bile mümkün. Nasıl mı? İşte böyle.

Enerji Üreten Adalar!

Bilim adamları iklim krizini çözmek ve fosil yakıt kullanımı azaltmak için her geçen gün çalışmakta. Bilim adamlarının bulduğu bu yeni teknoloji de umut verici görünüyor. Norveç ve İsviçre'den yapılan bir dizi araştırma, milyonlarca güneş panelini yüzen bir adada kümelemenin deniz suyundaki karbondioksiti metanole dönüştürmeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı. 

İklim Değişikliğinin 100 Yıllık Değişim Gerçeğini Yüzümüze Vuran 7 Etkileyici Fotoğraf

Christian Åslund isimli Greenpace üyesi olan İsveçli fotoğrafçı, 100 yıl önce çekilen kutup fotoğrafları ile bugünün aynı noktadan çekilen fotoğraflarını karşılaştırdığı bir proje topladı. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın geldiği noktayı yüzümüze bir tokat gibi vuran, 100 yıllık değişim fotoğrafları sizlerle.

130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı olan olan 9 Yaşındaki Felix ile tanışın

10 yıl önce sadece 9 yaşındayken Felix Finkbeiner, iklim değişikliğine karşı 1 milyon ağaç dikmeyi hedeflemiş bir gençti. Şimdi ise Felix’in bu hedefi hayallerinin de ötesine geçti. Kurduğu Plant for the Planet (Gezegen için Dik) girişimi ile 130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı oldu.

Küresel Isınmanın 8 Çarpıcı İspatının Fotoğrafı

Her yıl biraz daha artan küresel ısınma sebebiyle dünyada oluşan değişikliklerin yüzümüze tokat gibi vuracağı, yıllara göre, öncesi ve sorası fotoğraflarını galerimizde sizin için bir araya getirdik. 

10 Kat Daha Uzun Süre Dayanabilen Eski Plastik Şişelerden Yapılmış Yeni Asfalt Yol

Plastikler toprakta ve denizde kirlenmeye neden olarak, dünyamız için ciddi tehlike oluşturmaktadır. 

Kolombiya Toprakları Tek Bir Günde 200.000 Ağaç ile Taçlandı

Kolombiyalılar, yeniden ağaçlandırma için topraklarına yaklaşık 180 milyon ağaç dikmeyi hedeflediler. Planları dört yıllık bir zamana yayılıyor. 24 saatte diktikleri 200.000 gibi küçük bir miktarla başladılar ki bu o kadar da küçük gelmiyor.

Diplomadan Önemli Şeyler Var: Filipinler'de Öğrencilere Mezuniyet İçin 10 Ağaç Dikme Şartı

Filipinler'deki yeni yasaya göre, mezuniyet durumunda olan lise ve üniversite öğrencilerine mezun olabilmek için 10 ağaç dikme şartı koşuldu. Yasanın düzgün bir şekilde uygulanması durumunda, Filipinler'de her yıl 175 milyon yeni ağaç dikilmiş olacak.

Asya Süpermarketleri Plastik Yerine Yaprak Kullanmaya Başladı

Plastik tüketimini azaltmak ve insanları şu anda karşı karşıya olduğumuz çevresel ve küresel değişimler ve problemler konusunda eğitmek günümüz toplumundaki ana hedeflerden biri olmalıdır. Birçoğumuz geri dönüşüm yoluyla plastik kullanımının zararlarının minimuma indirilebileceğine inanıyor ama ne yazık ki geri dönüşüm tek başına yeterli değil. 2013 yılında yalnızca ABD’de 254 milyon ton çöp üretildi ve yalnızca% 30’u geri dönüştürüldü. Geriye kalan atıkların doğada kendi kendine yok olması yaklaşık 1000 yıl sürecek. Tabii bu süre boyunca atıklar zehirli gazlar üretecek, birçok canlının ölümüne sebep olacak ve toprağı zehirleyecek.

Doğayla iyi geçinsek iyi olacacak gibi

İnsanoğlu dünyayı ele geçirdi ama henüz doğayı ele geçiremedi. Doğa insanoğluna bazen güzellikler verirken bazende adeta intikam alıyor.

Biz İnsanların Doğal Yaşama Verdiği Zararı Gösteren 23 Üzen Fotoğraf

Doğanın mükemmel bir şekilde sürüp giden dengesini bozarak alt üst eden insanların yarattığı üzücü fotoğrafları sizin için galerimizde derledik. Lütfen biraz daha sağduyu... Bu dünyada sadece biz insanlar yaşamıyoruz.. Dikkat: Bazı fotoğraflar rahatsız edici olabilir.

Deniz Kirliliğini Bir Tokat Gibi Yüzümüze Çarpan Karaya Vuran İçi Plastiklerle Dolu Balina

İnsanların plastik ürün kullanma ısrarı yüzünden gün geçtikçe kirlenen doğadan gelen görüntüler de içimizi sızlatıyor. İşte Greenpeace kuruluşunun denizlerdeki plastik kirliliğini dikkat çekmek için yaptığı çarpıcı çalışma..

Avustralya'da Bir Kasaba Kirliliği Durdurmak İçin Harika Bir Fikir Ortaya Koyuyor

Su kaynaklarında plastik çöpler ve yüzen atıklar, yükselişte olan küresel bir sorundur. Hem insanlar hem de yaban hayatı için ciddi riskler oluşturmaktadır. Yine de, kimi zaman bu tip sorunlar için en etkili çözümler en kolay ve basit olanlardır. Bir Avustralya şehri olan Kwinana, tam da bu nedenle dünyaca tanınan bir şehir oldu.

Kenya’da Artık Geçtiğimiz Otuz Yıla Kıyasla Çok Daha Fazla Fil Var Ve İşte Bu Da Nedeni

İzinsiz avlanmayı durdurabilmek için yapılan tüm yoğun çalışma geçtiğimiz otuz sene içerisinde Kenya’nın fil popülasyonu iki katından fazlasına çıkarttı diye belirtti Kenya’nın Yaban Hayat Servisi Çarşamba günü.

Çevreye Karşı Duyarlı Olmanın Şart Olduğunu Kanıtlayan 13 Fotoğraf

İnsanoğlunun çevreye ve bu dünyada bizimle birlikte yaşayan hayvanlara yaptığı zulümler maalesef son bulmuyor. Sizin için hazırladığımız galeride, hepimizi çevreye karşı daha duyarlı olmaya itecek, insanlık ayıbı sayılacak 13 içler acısı fotoğrafı ve altlarında ise açıklamalarını görebilirsiniz.