130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı olan olan 9 Yaşındaki Felix ile tanışın

10 yıl önce sadece 9 yaşındayken Felix Finkbeiner, iklim değişikliğine karşı 1 milyon ağaç dikmeyi hedeflemiş bir gençti. Şimdi ise Felix’in bu hedefi hayallerinin de ötesine geçti. Kurduğu Plant for the Planet (Gezegen için Dik) girişimi ile 130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı oldu.

İlkokul 4. sınıfta bir ödev için çalışırken Felix en sevdiği hayvan olan kutup ayılarının iklim değişikliği tarafından nasıl etkilendiğini araştırdı. Daha sonra iklim değişikliğine karşı yapılacakları araştırırken Kenyalı aktivist Wangari Maathai ile karşılaştı.


Maathai’nin 30 yılda 300 milyon ağacı toprakla buluşturduğu ve bunun için Nobel Ödülü kazandığı kampanyasından etkilenen Felix, ödevinde ağaçların önemine dikkat çekti ve vatandaşı olduğu Almanya’da 1 milyon ağaç dikeceğini vaat etti. Felix artık sorunun sadece kutup ayılarını kurtarmak değil, insanlığı kurtarmak olduğunun farkına varmıştı. İlk ağacı okulunun bahçesine diken Felix, 13 yaşına geldiğinde Almanya’da 1 milyonuncu ağacı dikmişti. Gezegen için Dik girişimi Birleşmiş Milletlerin de dikkatini çekti ve Milyar Ağaç kampanyası tarafından yönetilmeye başladı. Organizasyon aynı zamanda ilk bilimsel ağaç sayımını da yaparak, NASA’nın ağaçların ne kadar karbon tuttuğunu araştıran çalışmasına da yardımcı oldu.


Yaşına göre oldukça büyük işler başaran Felix ve organizasyonu Gezegen için Dik, şimdi çoğu 9 ile 12 yaş arasında olan 55 bin iklim elçisine eğitim verdi. Artık, Birleşmiş Milletler Felix’in kampanyası ile beraber gezegendeki herkes için 150 ağaç dikmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl Şehirlerin Geleceği adlı bir konferansta konuşan Felix, eğer önümüzdeki 20 yıl içerisinde biliminsanlarının yanlış olduğu ortaya çıkarsa, iklim değişikliğine karşı yapılanlarının hiç bir zararı olmayacağını savunuyor. Ama eğer iklim değişikliğine inanmayanları dinleyip hiç bir şey yapmazsak, gezegeni kurtarmak için çok geç olacağını savunuyor.