23 Yıl Önce Aldığı Kıraç Araziyi Yıllarca Emek Verip Botanik Parkına Dönüştüren Recep Amca

83 yaşındaki emekli öğretmen Recep Öztürk, 1996’da aldığı taşlık araziyi, 150 türde 4 binin üzerinde ağaç ve bitki bulunan botanik parkına dönüştürdü. Samsun’da 83 yaşındaki emekli öğretmen Recep Öztürk, 23 yıl önce satın aldığı taşlık ve dikenlikle dolu kıraç araziyi yıllarca süren çabası sonucunda binlerce ağaç ve bitki bulunan bir botanik parka dönüştürmeyi başardı.

Önce öğretmen olarak vatanın her köşesinde öğrenci yetiştirmiş, ardından emekli olunca bu ülkenin toprağını işlemiş, gelecek nesiller için kalıcı bir miras bırakmak için çabalamış.


Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır… Recep Amca bu sözün canlı kanıtı adeta. Hem öğretmen olarak hem de bir vatandaş olarak üzerine düşeni fazlasıyla yapmış biri. 83 yaşına gelmiş olmasına rağmen hiç durmadan çalışan, insanlara ve çevresine faydalı olmak için hala üreten biri. Fotoğraflar zaten çok şey anlatıyor.


Eğitimini İzmir ve İstanbul’da sürdüren Öztürk, 1958’de İstanbul Öğretmen Okulundan ilkokul öğretmeni olarak mezun olmuş. 1962’de İngilizce öğretmeni olan Öztürk, yaklaşık iki yıl sonra Samsun’a atanmış. 1982 yılında emekliye ayrılan Öztürk, bir süre daha özel sektörde çalışmaya devam etmiş.


Arazisinde fidan yetiştirmeye başlayan Recep Amca 1999 senesinde arazisinin bir kısmına “Anneler Ormanı” kurmuş. Ayrıca oluşturduğu üretim merkezinde yetiştirdiği binlerce fidanı da toprakla buluşturmuş.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadele’nin 100. yılı dolayısıyla arazisini “Atatürk Botanik Orman Parkı” adıyla halkın kullanımına açan Öztürk, alanı devlete bağışlamayı planlıyor.


Bir süre önce vefat eden eşinin de desteğiyle arazisinde fidan, ağaç ve bitkiler yetiştirdiğini belirten Öztürk, “Alanda bugün 150 türde 4 binin üzerinde ağaç ve bitki var. Tür sayısını 300’e çıkarmak istiyorum. Ayrıca bin fidan dikme programımız da var.” Şeklinde konuşmuş.


Alanda ürettiği fidanların bir kısmını satarak gelirini arazisi için kullandığını dile getiren Öztürk, “Bugüne kadar yaklaşık 150 bin fidan da bağışladım. Bütün idealim buydu, bu idealime kavuşmuş oldum. Toprak, fidan, ağaç, hayatımın her şeyi demek. Bu ancak sevgiyle yapılacak bir iş.” ifadelerini kullanmış.


Recep Amca, ayrıca arazisinde İngiltere’de gördüğü bir yerden esinlenerek yaklaşık 90 metrekarelik botanik ormanı da oluşturmuş. Yaklaşık 100 bitki türü bulunan bu alana 50’den fazla çeşit daha ekleyeceğini söyleyen Recep Amca, “Bu küçük botanik ormanı 20 yaşında. Bundan sonra yaşatmak önemli.” şeklinde konuşmuş.


83 yaşında olmasına rağmen, hala elinde kazma kürekle gelecek kuşaklara yeşil bir çevre, temiz bir hava, nefes alacakları bir park bırakmak için çalışan Recep Öztürk’e ne kadar teşekkür etsek az. Bir insanın hayatına sığabilecek ne kadar güzellik varsa hepsine imzasını atmış biri kendisi. Önce öğretmen olarak bu ülke için insan yetiştirmiş, şimdi de o insanlar için milyonların istifade edebileceği yeşil bir çevre için canını dişine takıyor. Recep Amca gibi insanlar olduğu sürece göreceğimiz daha çok güzel günler var.


23 Yıl Önce Aldığı Kıraç Araziyi Yıllarca Emek Verip Botanik Parkına Dönüştüren Recep Amca