Avustralya'da Bir Kasaba Kirliliği Durdurmak İçin Harika Bir Fikir Ortaya Koyuyor

Su kaynaklarında plastik çöpler ve yüzen atıklar, yükselişte olan küresel bir sorundur. Hem insanlar hem de yaban hayatı için ciddi riskler oluşturmaktadır. Yine de, kimi zaman bu tip sorunlar için en etkili çözümler en kolay ve basit olanlardır. Bir Avustralya şehri olan Kwinana, tam da bu nedenle dünyaca tanınan bir şehir oldu.

Mart 2018'de Kwinana eyaleti, Henley Rezervi’nde iki drenaj alanı inşa etti. Plastik atıkları drenaj sistemlerinden tahliye etmek için bu iki drenaj ağı veya başka bir deyişle "çöp kapanları" kuruldu. Yerel yollar kanalıyla gelen yağmur suyu, su akıntısıyla gelen pis ve katı atıkları doğa rezervlerine taşır; işte drenaj ağları da tam bu noktada onlara engel olurlar. Bu nedenle, drenaj ağları, yerleşim bölgeleri ile doğal alanlar arasına yerleştirilen iki çöp kapanı borusunun çıkışlarına tam olarak yerleştirilmiştir.


Üretim, kurulum ve insan gücü dahil olmak üzere çöp tuzakları Kwinana şehrine yaklaşık 20.000 dolara mal oldu. Bu atık yönetimi fikri sayesinde, çöpleri manuel olarak toplamak gibi ağır bir görevin minimum seviyeye düştüğü gibi, çok uygun bir maliyetle çalıştığı da kanıtlanmıştır. Ağların kurulumu basittir ve dolduğunda çöpleri almak için bir vinç gelir.


Ağların kurulumundan sonra, dört aylık bir süre içinde yaklaşık 815 lb (370 kg) çöp yakalandı. Atıkların toplanmasından sonraki durak, ayırma tesisleridir; orada yeşil atıklar, geri dönüştürülebilir ve geri dönüştürülemeyen maddeler ve mümkünse plastikler ayrıştırılıyor ve geri dönüştürülüyor. Şehrin yerel halkı bu etkili projeden çok memnun. Ayrıca şehirdeki yaban hayatı daha temiz bir yaşam alanına sahip ve çöp tuzakları onlar için hiçbir risk oluşturmuyor.


Belediye Başkanı Carol Adams, şehirdeki yerlilerin her zaman çevresel ve küresel meseleleri önemsediğini belirtti. Ayrıca bu proje olmasaydı 370 kg çöpün rezervlerde toplanacağından bahsetti.


Kwinana şehri yetkilileri projeyi Facebook'ta paylaştı ve 2 gün gibi bir süre içinde viral olmasına neden oldu. Bu nedenle yetkililer, su kirliliğini azaltmak için en aktif ve uygun maliyetli çözüm olduğu için 2019'da iki çöp tuzağı daha kurmayı planlıyor. Sadece dört ayda 815 lbs, bir yılda ne kadar kazanır?