Benzersiz renklere Sahip Pompadour Cotinga!

Dünyadaki her renkte bir kuş türü gerçekten var. Çeşit çeşit renkleri olmasına rağmen bir sınırı olduğunu düşünsek de kuşlar gerçekten bizi yanıltıyor. 

Bizi yanıltan bir diğer kuş türü ise Pompadour Cotinga. Bu kuşların bazı aydınlatmalarda, rengi kırmızı veya mor olarak olabiliyor, ancak her iki kategoriye de tam olarak uymayan bir ışıklı kalitesi var. 


Yine de eflatun veya bordo bu kuşların rengini tanımlamak için en uygun renk olacaktır. Pompadour cotingas, Amazon Havzası'nın yağmur ormanları boyunca yayılıyor, ancak alışkanlıkları hakkında çok az şey biliniyor. 


Meyve yedikleri bilinse de ara sıra böcekleri de yedikleri görülüyor. Türün dişileri ve erkekleri arasında büyük farklar vardır. Dişileri gri bir kuşken, erkekleri renkli bir kuştur. 


Benzersiz renkleri ve bu rengi nasıl elde ettikleri ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. İlk başta, tüylerin yapısal renginin mavi olduğu, kırmızı karotenoid proteininin bordo tonunu oluşturmak için karıştığı varsayıldı. 


Bununla birlikte, araştırma teknolojisindeki ilerlemelerle, kuşların hiçbir yapısal rengine sahip olmadığı ve tonun, sekiz adede kadar farklı karotenoidin birleşiminin bir sonucu olduğu keşfedildi. Neyse ki, türler şu anda yok olma tehlikesi altında değil, bu nedenle bilim insanlarının onlar, yaşamları ve şaşırtıcı renkleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bolca fırsatı var.