Bu At Irkları O Kadar Güzeller Ki Dünyadaki En Cazibeli Irklar Olarak Kabul Ediliyorlar

Atlar neredeyse 6,000 yıl önce evcilleştirildiler ya da en azından yapılan DNA araştırmaları bunu söylüyor. İlk evcil atlar Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’da bulunuyorlardı ama sonraları hızla Avrupa ve Asya’ya da yayıldılar. Bu atlar et üretimi, süt üretimi ve elbette ki binek hayvanı olarak çeşitli alanlarda kullanıldılar. Atlar hala dünyanın çeşitli yerlerinde birçok amaç için kullanılmaktalar. Genelde yarışlar için, çiftlik işleri için, yük taşımacılığında ve çeşitli başka yerlerde kullanılıyorlar. Dünyada çeşitli boyutlarda, renklerde ve biçimlerde 400’ün üzerinde farklı farklı at ırkı bulunuyor. 

Her ne kadar tüm atların kendilerince görkemli olduğunu söyleyebilsek de, bazıları estetik açıdan diğerlerine oranla göze daha hoş görünüyorlar. Bugün sizlerin görebilmesi için dünyadaki 12 en güzel at ırkından oluşan bir liste hazırladık ve bu atların sizi büyüleyeceklerinin garantisini veriyoruz! Atların fotoğraflarını görüntüleyebilmek için yalnızca metnin aşağısına inmeniz yeterli.


Arap Atı

Arap Atı

Arap atları genellikle dünyadaki en güzel atlar olarak bilinirler. Bunlar yaşadığımız gezegendeki en yüksek dayanıklılığa sahip atlardan biridir ve genleri neredeyse tüm yarış atlarının genlerine karışmış haldedir. Arap atları aynı zamanda asil bir duruşa sahip gerçekten de çok görkemli atlardır ve oldukça kendilerine özgü olan özellikleri onları en rahat ayırt edilebilen atlardan biri haline getirir. Bir Arap atı hemen hemen her alanda diğer atlar arasından sivrilir. Sahip oldukları müthiş dayanma gücünün neticesi olarak bu atlar dayanıklılık gerektiren sporların hepsinde favori gösterilirler.


Akhal-Teke

Akhal-Teke

İnce yapıları ve metalik ışıltıları sebebiyle Akhal-Teke atları dünyadaki en büyüleyici atlar arasında gösterilirler. Ayrıca bu atların hala hayatta olan at ırkları içerisinde en eski ve en saf olanlarından biri olduğuna da inanılıyor. Bu atların mükemmel bir kemik yapıları ve ışık altında parlayan tüyleri vardır. Akhal-Tekeler birçok farklı renkte olabilirler ve birçok Akhal-Teke atının mavi gözleri vardır. Tüylerindeki metalik parlaklık ve altın rengi ışıltılar nedeniyle aynı zamanda “Altın Atlar” ismiyle de bilinirler.


Cleveland Bay

Cleveland Bay

Orijinal adı Chapman atı olan Cleveland Bay atı İngiltere’deki en eski at ırkıdır ve kökleri yazılı tarihten öncesine dayanır. Bu atın üremesinde kilisenin rolü büyüktür ve bu atlar uysal, uzun mesafeleri rahatlıkla katedebilen ve her zaman doru renkte olan atlardır. Sonraları yük ve binek atı olarak son derece popüler hayvanlar haline gelmişlerdir, ancak günümüzde Birleşik Krallık’ta 300’den az, tüm dünyada ise 900’den az safkan Cleveland Bay atı bulunmaktadır.


Friesian Atı

Friesian Atı

Friesian atları tamamıyla siyahtır ve boyları aşağı yukarı 1.5-2 metre arasındadır. Bu hafif at cinsi, insanın gözüne hitap eden renkli hareketleriyle gerçekten de büyüleyicidir. Friesian atları çevik ve yumuşak başlıdırlar ve aynı zamanda çabuk öğrenirler. Bu atlarla alakalı enteresan bir bilgi de verelim: aslında tüm Friesian atları siyah değildir, bazıları kestane renkli de olabilirler. Eskiden bu atlar muhteşem görünümleri ve harika hareket kabiliyetleri sebebiyle Avrupalı aristokratların arabalarını çekmek için kullanılırlarmış.


Perşöron

Perşöron

Perşöronlar genellikle siyah ya da beyaz tüylere sahiptirler. Son derece güçlü kaslara sahip bir yapıları olmasına rağmen, yük atları oldukça kırılgan yapıda ve çeviktirler. Bu, 19. yüzyıl başı civarında kanlarına Arap atı kanının karışmasına bağlanabilir. İnanılmaz bir çekiş gücüne sahip oldukları için bu atlar her türlü yük taşıma ve koşum işinde çok iyidirler. Fransa’da bulunan yük atlarının pek çoğu Perşöron’dur. Perşöronların sıcakkanlılarla olan melezleri zaferler kazanmış engelli atlama ve kros koşusu atları bile ortaya çıkarmıştır.


Gypsy Vanner

Gypsy Vanner

Sevimli Gypsy Vannerlar İslandalı gezginlerin atlarıdır ve İrlanda’yla Britanya Adaları’nın hepsinde bulunurlar. Bu atlar resmi olarak 1996 senesinde bir ırk olarak kabul edildiler ve bu da onları görece olarak yeni bir ırk yapıyor. Gypsy Vanner bacaklarında uzun ve ince tüyler bulunan bir çeşit kısa bacaklı binek atıdır. Genel olarak siyah ve beyaz tüylere sahiptirler. Bunlar Roman ailelerin evlerinin çok gerekli bir parçasını oluşturan görkemli devlerdir ve komik bıyıklarıyla bilinirler. Ayrıca çocuklar için de harika birer midillidirler ve genellikle amatör etkinliklerde kullanılırlar.


Clydesdale

Clydesdale

Clydesdale atları gür ve rüzgarda uçuşan tüyleri, beyaz ışıltıları ve rahat tavırları ile hemen ayırt edilebilen atlardır. Bu şirin at ırkı İskoçya’nın Clyde Nehri Vadisi’ndeki Lanarkshire’dan gelir. 19. ve 20. yüzyıllar sırasında bu atların büyük bir bölümü Avusturalya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmış ve burada oldukça popüler çiftlik hayvanları haline gelmişlerdir. Eskiden de şimdi de tarım ve ormancılık alanlarında büyük yük atları olarak kullanılırlar. Clydesdale atları zevk için at binen insanlar arasında da oldukça popülerdir çünkü binek takımlarıyla rahat hareket edebilirler ve eğitilmeleri kolaydır.


Appaloosa

Appaloosa

Kendilerine has görünüşleri sayesinde bir Appaloosa’yı ayırt edebilmek oldukça kolaydır. Bu hayvanların bir araya gelerek battaniye, kar taneleri, leopar ve mermer gibi desenler ortaya çıkaran siyah ve beyaz benekleri vardır. Bu atlar sakin ve sosyal hayvanlar olarak bilinirler, bu nedenle de her seviyeden binici için harika hayvanlardır.


Knabstrupper

Knabstrupper

Bu Danimarkalı at cinsinin iki farklı boyu vardır. Bazıları midilli boyutlarında ve 1.42 cm’in altında olurlarken, çoğunluğu 1.50.1.60 cm civarındadır. Kanbstrupper’ın tüyleri leopar kompleksi adı verilen genetik bir süreçten ötürü beneklidir. Ancak henüz tüm Knabstrupperları keşfedebilmiş değiliz. Bazılarına göre bu atları tek renk olarak ya da lekelenmiş tüy renklerinde veya bu ikisinin bir karışımı olarak da bulabilmek mümkün. Bu atların at dünyasının Dalmaçyalıları olduklarını da söyleyebilirsiniz.


Marwari

Marwari

Bu alışılmadık at cinsi Hindistan’ın Marwar bölgesinden gelir ve içeri doğru kıvrılan kendilerine özgü kulakları sayesinde kolay şekilde ayırt edilebilirler. Bu at cinsi bölgede bulunan midillilerin Arap atlarıyla melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Bu atlar uzun bir süre süvari atı olarak kullanılmışlardır ve savaş alanındaki cesaretleriyle fedakarlıkları bu atların son derece meşhur karakteristiklerindendir.


Kara Orman Atı

Kara Orman Atı

Bu at ilk bulunduğu yer olan Almanya’nın Kara Orman bölgesinden esinlenilerek isimlendirilmiştir. Bu hayvanların sıradışı sabırları ve sakin tavırlarından ötürü bazen “Atların Golden Retrieverları” ismiyle de anılırlar. Kar Orman atlarının ataları aslında tarım ve ormancılık alanında kullanılmışlardır. Bu at gittikçe çok yönlü bir sürüş ve binek atı olarak tanınmaya başlanmıştır. Bir hafif yük atı olan Kara Orman atları güzellikleriyle de bilinirler ve pek çok Kara Orman çiftçisi onlara “Kara Ormanın İncileri” diye de hitap eder.


Mustang

Mustang

Mustang atları Amerika’ya İspanyollar tarafından getirilmişlerdir ve bu atlar sıradışı şekilde güçlüdürler. Bu atlar ateşli yapılarıyla bilinirler ve bu nedenle onlara “Vahşi Amerikan Atları” da denir. Bu atlar her ne kadar ormanda yaşıyor olsalar da aslında domestik atların soyundan gelmektedirler.