Çok Özel, Çarpıcı "Gökkuşağı Halesi" Öbür Tarafa Bir Kapı Aralıyor Gibi Görünüyor

Dağın tepesindeki bu hale, şimdiye kadar gördüğüm bir gökkuşağını andıran en büyülü manzara olabilir.

Uzun yürüyüşe çıktığınızı ve bir dağda olduğunuzu hayal edin. Birdenbire, yeryüzünde başka bir boyuta açılan bir kapı ya da bir aralık görünür, nasıl tepki verirdiniz? 39 yaşındaki Adrian Conchie'nin başına gelen de tam olarak buydu. Bakalım o ne yapmış.


Conchie, Lake District'teki bir tepe üzerindeydi, aniden aşağı baktı ve Brocken spectre denen büyüleyici görünümü gördü.


Dağ hayaleti veya hayali gökkuşağı olarak da adlandırılan şey, gözlemleyen kişinin Güneş'in ters yönündeki bulutların üzerinde beliren devasa gölgesidir. Genellikle, figürün başı, buluttaki eşit büyüklükteki su damlaları güneş ışınlarında kırılma yarattığında ve onları geri saçtığında Güneş'in ters yönünde ortaya çıkan, bir ihtişam oluşturan hale benzeri renkli ışıklarla kaplıdır.


Bu olağanüstü şey bir uçakta, sisli bir dağda veya bulutların kıyısında görülebilir.

 

Conchle, doğanın bu görünümünü tanımlamak için “sihirli” ve “kesinlikle inanılmaz” kelimelerini kullandı.

 

Conchle dağ hayaletini gördüğünde, Coniston'a yakın olan Swirl How'da 11 mil yürüme mesafesi kadar uzaklıktaydı.

 

Conchie, bunu duyduktan ve bu olayın fotoğraflarını internette gördükten sonra her zaman bir kere deneyimlemeyi arzuladığını söyledi. Daha sonra zirveye vardığında ve aşağıya bir bakış attığında, orada birini görebilmişti. Kısa sürede yok olacağından korktu ama olmadı. Bu büyülü, canlı manzara birkaç dakika sürdü. Üstelik bu, aynı gün görecekleri son dağ hayaleti olmayacaktı! Aynı gün Conchie ve arkadaşı, Wetherlam adlı bir dağın yakınında başka bir gökkuşağı halesiyle daha karşılaştı.

 

Conchie böylesine şaşırtıcı bir doğal fenomeni gören tek kişi olmadığına göre, bu hayaletlerin ortaya çıkma zamanına denk gelmiş olmalılardı.

 

Conchie'den iki hafta önce, yeni yılın ilk gününde, Rhys Pleming adında bir adam Galler'de Snowdon'daydı ve o da bir dağ hayaletiyle karşılaştı. Pleming, insanların bu hayalete bakarken gördüklerinin ne olduğunu bilmeden oradan geçtiklerini söyledi. Pleming, yeni yılı kutlamak için içerken o gün tırmanmak gibi bir planı olmadığını söylüyor. Ayrıca onu oraya gitmeye ikna eden arkadaşı Dale'e minnettarlık duyduğunu da ekliyor.