Toprak Ana’nın En Muhteşem Ağacı: Gökkuşağı Okaliptüs

Avustralya'daki bir botanikçi, daha önce hiç görmediği bir ağaç olan gökkuşağı okaliptüs ağacıyla karşılaştı. Ağaç o kadar renkliydi ki, birisinin onu boyadığını düşündü ama kısa bir süre sonra Doğa Ana'nın işi olduğunu anladı.

Dört türden biri olan (toplam 700 türü var), gökkuşağı okaliptüsünün kökeni Papua Yeni Gine, Endonezya ve Filipinler'dir ve Avustralya'da yoktur ancak Hawaii'de görülebilir.


Gökkuşağı okaliptüsü, Güneydoğu Asya yağmur ormanlarının nemli ve sıcak bölgelerini etkiler. Australian Geographic, dört renkli bir aydınlatıcı paletindeki renklere benziyordu.


Ağacın kabuğu döküldükten sonra çeşitli renkler ortaya çıkarır. Royal Botanic Garden Sydney’nin baş botanikçisi Brett Summerell, ortaya çıkan ilk rengin yeşil olduğunu, ardından kırmızı olduğunu, ardından turuncu ve mora döndüğünü ve son olarak kahverengiye döndüğünü söylüyor.


Bu süreçten geçen orman kırmızısı sakızı veya benekli sakız gibi başka ağaçlar da vardır, ancak renk değişimi gökkuşağı okaliptüsünde diğerlerinden çok daha görkemlidir.


Brett, ekibiyle Avustralya'da gökkuşağı okaliptüsünü dikmeyi başardı ancak kabuk renklerinin doğal ortamındaki kadar farklı olmadığını da ekledi. Yine, gökkuşağı okaliptüsünün doğal yaşam alanı, ağaçların kesilmesi ve yakacak odun kullanımı uğrunda tehlike altındadır.