Jabuticaba: Gövdesinde Meyveler Olan Ağaç

Jabuticaba, Brezilya'nın güneyindeki Minas Gerias ve Sao Paulo bölgelerinde bulunan bir Brezilya üzüm ağacı. 

1

Meyvelerin bu ağacın direkt olarak gövdesinden ve dallarından çıkıyor ve bu da Jabuticaba'ya oldukça kendine özgü bir görünüm kazandırıyor. 


2

Meyvenin kendisi küçük ve yuvarlak şekilli, yaklaşık olarak 3-4 cm çapında, içinde 1 ila 4 çekirdek bulunabiliyor, kalın ve koyu mor renkli bir dışı var ve etli kısmı tatlı ve jelatinimsi bir yapıya sahip, beyaz ya da gülpembesi renginde olabiliyor. 


3

Doğal ortamında ağaç yalnızca yılda bir ya da iki kere çiçek açıp meyve verebiliyorken sürekli olarak sulanması halinde sıklıkla çiçek açıyor ve tropik bölgelerde sürekli olarak taze meyve vermesi mümkün oluyor. 


4

Minas Gerais'deki Jabuticaba mevsiminde binlerce Jabuticaba satıcısı fileler içinde taze Jabuticaba satıyor ve kaldırımlarla sokaklar Jabuticaba kabukları sebebiyle koyu mor renge boyanıyor.


5

Jabuticaba çoğunlukla taze olarak tüketiliyor ancak meyve hasadından 3-4 gün sonra fermente olmaya başladığından reçeller, tartlar, güçlü saraplar ve likörlerin yapımında da kullanılıyor. 


6

Oldukça kısa olan raf ömründen ötürü taza Jabuticaba meyvesini yetiştirdiği yerdeki pazarların dışındaki alanlarda bulabilmek çok zor. Meyvenin aynı zamanda birçok tıbbi kullanımı da var. 


7

Geleneksel olarak meyvenin kabuğunun güneşte kurutulmasıyla hazırlanan ve kanamayı önleyen bir içecek hemoptizi, astım, ishal gibi hastalıkların tedavisinde ve kronik bademcik iltihabı durumlarında gargara yapılarak kullanılıyor. 


8

Meyve aynı zamanda kuvvetli bir antioksidan ve iltihaplara karşı ve kansere karşı etkili bileşenlere de sahip.


9

Jabuticaba Brezilya'nın birçok bölgesinde yetişiyor olsa da çoğunlukla Minas Gerias'ta bulunuyor. Bu bölgeyle ilişkisi o kadar kuvvetli ki Contagem şehrinin kolluk kuvvetlerinin ceketlerinin üzerinde Jabuticaba ağacını görebilirsiniz. Minas Gerais'deki başka bir şehir olan Sabara'da ise her sene bir Jabuticaba festivali düzenleniyor.