Kendi Avokado Ağacını Yetiştir!

Yüksek besin değerleri ile avokadolar sağlıklı beslenme için harikalardır. Fakat her istediğinde onu bulmak biraz zordur. Manava yolculuk yapmadan taze ve doğal avokadolar istiyorsan, kendi avokado ağacını yetiştirmeyi deneyebilirsin.

Tohumu avokadodan ayırmayla başlayın. Tohumdaki kahverengi tabakayı soymamaya özen gösterin. Bazıları dışında tüm avokadolar üst ve alt kısımlara sahip. Düz kısım altı temsil ederken hafif çıkıntılı kısım üstü temsil ediyor.

Köklerini vermesi için alt kısmı suya temas ettirmeniz gerekiyor. Dört kürdan alın ve bardağa koyduğunuzda asılı kalmasını sağlamak için tohuma batırın. Avokado tohumu yarısı suda kalacak şekilde yerleştirin ve onu ışıklı bir mekanda tutun.

Beş günde bir suyunu değiştirin. Sabırlı olun! Filizlenmesi neredeyse 8 hafta sürüyor. Filizlendikten sonra hızlı büyümesi için yeni filizleri 7 cm kadar kesin ve onları bol humuslu toprağa dikin. Toprak sürekli nemli olmalı. Bitki her 30 santimetreye ulaştığında kesme metodunu uygulayın. Her 4-5 günde bir kontrol edin ve 24 derecede tutmaya özen gösterin.

Bütün işlem bu kadar! Birkaç yıl sonra ağacınız büyük ihtimalle meyvelerini vermeye başlayacak. İşlem kolay ve sonuç leziz. Keyfini çıkartın!