İşte Dünyanın En Pahalı Ağacı 40 Farklı Meyve Veriyor

Dünyada o kadar değişik meyveler var ki bazılarını gördüğümüzde tanıyamıyoruz bile. Her meyve ağacının görüntüsü farklı ve kendilerine özel bakım gerekiyor. Peki, bütün meyveler sadece bir ağaçta yetişse mükemmel olmaz mıydı?

Sam Van Aken isimli sanatçının aklına 40 farklı meyve yetiştiren ağaç fikri geldi. Yıllar süren çalışmasının ardından projesi başarıya ulaştı. Sonucu kendi gözlerinizle görün!


Sanat stüdyosu profesörü Sam Van Aken, bünyesinde 40 farklı meyveyi yetiştirebilen bir ağaç üretmeyi başardı. Van Aken bu ağacı elde etmek için yıllarca çalıştı. Çeşitli meyve ağaçlarından dallar aldı ve tek bir ağaca ilave etti. Ağaç bugün, “40 meyve veren ağaç” ve “40 meyve ağacı” olarak biliniyor. Ağaçta şeftali, nektari, kayısı, kiraz, badem ve diğer meyveler yetişiyor.


Çocukluğu Pensilvanya’daki bir çiftlikte geçen Van Aken burada ağaçlarla ve bitkilerle yakından ilgilendi ve kendini geliştirdi.


Van Aken yıllar boyunca çeşitli kişilerden yardım aldı. Ancak Van Aken’in neden 40 farklı meyve yetiştiren bir ağaç elde etmek istediğine anlam veremediler. Ağacın, 40 farklı meyvesi olduğu için hasat zamanı çok dengesiz. Bu nedenle Van Aken hasat için sık sık ağacın yanında bulunmak zorunda.


Van Aken, projesini kar amacı gütmek olarak değil de bir sanat olarak görüyor. 2014 yılında ABD’nin farklı bölgelerine toplamda 16 ağaç dikti.


Harika bir ağaç öyle değil mi? Bahçenizde böyle bir ağaç görmek istiyorsanız paylaşın.