Domates Fidesini Yan Yatırıp Dikin ve Etrafına Karbonat Dökün - Bakın Neler Olacak Çok Şaşıracaksınız

Bahçenizde domates yetiştirmek ister misiniz? Evde domates yetiştirmek sandığınız kadar zor değil!

Domates yetiştirmek için izlemeniz gereken 4 adım şöyle.


1. Yatay olarak dikin

1. Yatay olarak dikin

Domatesleri yatay olarak dikmek mantıklıdır. Bu şekilde dikmenin domatesin kökünü sağlamlaştırdığı söylenmekte. Böylece domatesler daha hızlı büyüyecekler.


2. Toprağa karbonat dökün

2. Toprağa karbonat dökün

Karbonat hem temizlikte hem de toprakta yine çok işimize yarıyor! Karbonat domateslerin çabuk büyümesini sağlar. Ancak unutmayın: Domateslerin boyu 2.5 cm olduktan sonra, domatese değdirmeden 4 çay kaşığı kadar karbonatı çevresine dökün. Karbonat topraktaki asit seviyesini düşürür ve domateslerin tatlanmasını sağlar.


3. Kuşların domatesleri yemesini önleyin

3. Kuşların domatesleri yemesini önleyin

Bizim gibi kuşlar da, bu sulu sebzeyi çok severler. Bir başka öneri ise kuşların su ihtiyaçlarını domates yerine sudan sağlamaları için, domatesin yanına su dolu küçük kaplar bırakmanız.


4. Olgunlaşan domatesleri yeniden dikin

4. Olgunlaşan domatesleri yeniden dikin

Çok olgunlaşmış ve yenemeyecek kadar olgun olduğunu düşündüğünüz domatesleri kullanıp yeniden domates yetiştirebilirsiniz. Çok olgunlaşan domatesleri dilimleyin ve saksıya aralarında aralıklar olacak şekilde dizin. Üzerine toprak örtün.


1 ila 2 hafta arasında domatesleri sulamaya başlayın. En büyüklerini alıp bahçenize ekleyin. Domateslerin ekilme vakitleri yaklaşıyor. Bu yöntemler ile tam istediğiniz gibi hem tatlı hem de sulu, lezzetli domatesler elde edebilirsiniz. Şimdiden hepinize kolay gelsin :)