Dünyanın Çeşitli Yerlerindeki Çakıl Plajları

Plaj denilince aklımıza genelde kum değil, ancak durum her zaman böyle değildir. Çakıllar ve dalgalar tarafından keskin tarafları törpülenen kırık camlardan, deniz kabuklarından oluşan plajlar da vardır. Plajlarda çakıllara denk gelmek yaygın bir şey olsa da tamamen çakıllardan oluşan plajlar daha seyrektir. Ancak tamamen ender olduklarını da söyleyemeyiz (bazı websiteleri dünyada yalnızca çakıllardan oluşan sadece beş plaj olduğunu yazıyorlar ve bu doğru olmayan bir bilgi).

1

Chesil Plajı, İngiltere- Chesil Plajı (Çakıl Plajı da deniyor) İngiltere'nin güneyinde, Dorset'te bulunan 29 kilometre uzunluğunda bir çakıl plajı. Çakılların boyutu kuzeybatı ucundaki Batı Körfezi'ndeki bezelye büyüklüğündeki çakıllardan güneydoğu ucundaki Portland yakınında bulunan yumruk büyüklüğündeki çakıllara kadar değişiyor. Gecenin kör karanlığında plaja gelen kaçakçıların tam olarak nereye gideceklerini çakılların boyutundan bulabildikleri söylenir. Burada çakmaktaşı, kuarzit, granit, manyetit, ponza taşı ve daha bir çok taş bulunur.


2

Plajın Portland'e yakın (güney) girişindeki büyük çört ve çakmaktaşı çakılları.


3

Kuzeydeki ucuna doğru çakıllar çok daha küçük hale geliyorlar.


4

Schoolhouse Plajı, ABD- Schoolhouse Plajı Amerika Birleşik Devletleri, Wisconsin'deki Washington Adası'nda bulunuyor. Plaj ismini eskiden burada bulunan ahşap bir okul binasından alıyor. Binlerce yıl önceki buzulların hareketleri sayesinde cilalanan küçük, beyaz kireçtaşı çakıllar öylesine değerli ki yasak getirilmeden önce turistik eşya avcıları bunları alıp götürürlermiş. Şimdi ise plajdaki çakılları taşımaya kalktığı ortaya çıkan herkes yüklü bir ceza ödemek zorunda bırakılıyor.


5
6
7

Mabua Çakıl Plajı, Filipinler- Mabua Çakıl Plajı, Filipinler'deki Mindanao Adası'nın kuzeydoğudaki en uç kısmında bulunan Surigao şehrine yaklaşık 30 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunuyor. Bir kilometre uzunluğundaki sahil şeridi tamamen çeşitli boyutlarda çakıllardan oluşuyor- suya yakın olanlar daha küçükken denizden uzaktakiler bir avuç boyutuna ulaşıyorlar.


8
9
10

Valugan Kayası Plajı, Filipinler- Valugan Kayası Plajı, Batanes, Filipinler'de bulunan Basco'dan bisikletle yalnızca kısa bir mesafe uzaklığında. Plaj düz yüzeyli iri kaya parçalarıyla ünlü ve bunlar millerce uzunluk boyunca sahil şeridini kaplıyorlar. Diğer pek çok çakıl plajının aksine Valugan'daki çakıllar (ki bunlar boyutlarına uygun olarak kayalar olarak isimlendirilmiştir), boyut olarak devasalardır. Bu kayaların yakınlardaki aktif bir volkan olan Iraya Dağı'ndan geldikleri söylenir. Denizin kıyıya çarpan dalgaları andezit kayalarını zaman içinde cilalayarak bugün görülen pürüzsüz kaya parçalarına çevirmiştir.


11
12
13

Beyaz Çakıl Plajı, Filipinler- Yine Filipinler'de, Naga Şehri'nden 45 dakika uzaklığındaki Minalabac kasabasında, Bagolotao'da bulunan bir diğer çakıl plajı. Bu plaj görece olarak az bilinen bir lokasyon ve bu nedenle de fazla kalabalık olmuyor.


14
15

Jasper Plajı, ABD- Jasper Plajı Machiasport, Maine'deki Howard Koyu'nda bulunuyor. Bu 800 metrelik uzun plaj yüksek kaya yığınlarıyla dolu. Taşlar plajın tepesinde büyük, ancak suyun kenarına ulaştığınızda ince kumlar halindeler. Plajın ismi aslında oldukça yanıltıcı çünkü Jasper Plajı'nda jasper bulunmuyor. Plajda sadece volkanik bir taş olan riyolit var ve o da jasper gibi koyu kırmızı renkli.


16
17
18

Birdlings Kumsalı, Yeni Zelanda- Birdlings Kumsalı Canterbury'deki Banks Yarımadası'nın güneyinde yer alan bir yerleşim bölgesi ve plaj. Buranın sahilinde çok miktarda akik ve başka renkli, yuvarlak biçimli çakıl taşları görmek mümkün ve bunlar buraya Güney Canterbury'nin ortasında ve ilerisinde bulunan nehirlerden gelen kuzey menşeili okyanus akıntılarıyla taşınmış. Birdlings Kumsalı yıllar boyu kaya ve değerli taş koleksiyoncuları için favori yerlerden biriymiş.


19
20
21

Slapton Kumsalı, İngiltere- Slapton Kumsalı Devon, İngiltere'nin Slapton köyündeki popüler bir çakıl plajı. Çakıllar 3 mil boyunca devam ediyor.


22

Nice, Fransa'daki Çakıl Plajı- Fransa'nın güneyindeki Nice'te bulunan çakıl plajı Akdeniz kıyısındaki Fransız kıyı şeridi boyunca millerce uzanmakta. Fransız Riviyerası'ndaki önemli turist merkezlerinden biri ve aynı zamanda başlıca konaklama yeri olduğu için burası popüler bir sahil ve aşağı yukarı sene boyunca kalabalık oluyor.


23

Kara Çakıl Plajı, ABD- Bu küçük çakıl plajı merkez Oregon kıyısındaki Yaquina Head'de konuşlanmış. Köprübaşından bir merdivenle inilerek bu yuvarlak, siyah bazalt taşlarıyla dolu plaja ulaşılıyor. Cezir sırasında deniz geri çekildiğinde muhteşem renklerdeki deniz anemonları, deniz kestaneleri ve midyeler gibi deniz canlıları ortaya çıkıyorlar. Bu plajların dışında Avusturalya'da Broulee ve Yeni Güney Wales'de, bir tane Somerset, İngiltere'de yine İngiltere'de, Brighton'da başka bir tane çakıl plajı da bulunuyor.