Göle Yakın Evler Buz Katmanlarıyla Kaplandı, İnsanlar Havalı Göründüğünü Söylüyor Fakat Böylesi Bir Felaketi Deneyimlemek Korkunç

Hafta sonu, New York'taki Erie Gölü üzerindeki Doğu Kıyısı'ndaki insanların evlerine zarar verdi ve onları gölden 15 metre yüksekliğe ulaşan fırtınalı rüzgarlar ve dalgalarla yok etti ve bu da yapıların 1 ila 3 inç kalınlığında buzla kaplanmasıyla sonuçlandı. Yerlilerden Ed Mis, CNN'e bunun yapay bir sahne gibi göründüğünü ve evin içinin karanlık ve korkunç olduğunu söyledi. 

Mis ayrıca Perşembe günü bahçesinde tek bir buz parçası olmadığını, ancak Cuma sabahı kendisinin ve diğer komşularının bahçelerinin tamamen buzla kaplı olduğunu söyledi.


WGRZ-TV'den bir meteorolog Elyse Smith, bu buzdan evlerin kıyıya vuran göl suyu, kuvvetli rüzgarlar ve sıfır derecenin altındaki hava koşullarının birleşiminden ortaya çıktığını söyledi. Smith ayrıca fırtınaların getirdiği şiddetli rüzgarların ve sürekli kar yağışının iki gün daha devam ettiğini söyledi. Özellikle göl tarafı için, Erie Gölü’nün her yeri donmamıştı, bu da büyük bir soruna neden oldu. Bu nedenle, 10 ila 14 fit (bazıları 18 fit) olan dalgalar kıyıya vuracaktı. Böylelikle gölün suyu sürekli olarak kıyıya çarptı ve rüzgarlar donma sıcaklığının altındaki suları ve kıyı şeridinde oluşan buzları taşıyarak sertleştirdi.


Smith, Hoover Beach'teki evlerin, yerin topografyası nedeniyle her yılın bazı dönemlerinde buzla kaplandığını, ancak buzun hiçbir zaman bu kadar fazla olmadığını ve bunun esas olarak şiddetli rüzgârlarından kaynaklanabileceğini sözlerine ekledi. Dalgalar kıyıya yaklaşırken, buzlar toplanıyordu ve rüzgar esintileri sürekli olarak yerleşim bölgelerine fazla su taşıyordu.


Mahallenin donmuş manzarası sadece yerel ölçekte değil, turistler arasında da popüler hale geldi. Burası tehlikeli ve sağlam olmayan bir alan olduğu için, polis memurları ziyaretçileri güvenlikleri için uzak durmaları konusunda uyarıyor.


Bu arada yerli halk, buzun erimeye başladığında, ağırlığından dolayı çatılara zarar verebileceğinden veya evlerinin diğer kısımlarını tahrip edebileceğinden korkuyordu. Hamburg'dan bir acil durum yöneticisi olan Sean Crotty, bir galon suyun 8 pound ağırlığında olacağından, yapısal çökmenin bu evler üzerinde olası bir risk olduğunu söyledi. Ayrıca, Şubat ayında şiddetli rüzgarlar nedeniyle sakinlerin bu tür durumlara tanık olduklarını da sözlerine ekledi. Geçen yıl ise evlerine ve özel mülklerine zarar veren şiddetli fırtınalarla mücadele ettiklerini söyledi.