İklim Değişikliklerini Ciddiye Almamızın Zamanı Geldi Ve Bu Fotoğraflar Size Neden Olduğunu Çok İyi Gösterecekler

Küresel ısınma ve iklim değişikliği günümüzün dnyasında yüzleşmek zorunda olduğumuz son derece önemli problemler. Her ne kadar bir çok insan bu problemleri görmezden geliyormuş gibi dursa da, aslında bunlar hepimizin önemsemesi gereken sorunlar özellikle de pek çok ülke orman yangınları, ani su baskınları, erimekte olan buzullar, plastik atık sorununun giderek artması ve yavaşça ortadan kaybolmakta olan orman örtüsü gibi problemlerden bahsediyorken. 

Yaşamakta olduğumuz Dünya ‘evimiz’ diyebileceğimiz tek yer, o nedenle de çok geç olmadan harekete geçsek iyi olacak.


Victoria Şelalesi’nin kıyaslandığı şu iki fotoğrafa bir bakın:

Victoria Şelalesi’nin kıyaslandığı şu iki fotoğrafa bir bakın:

Zambezi Nehri’nde bulunan Victoria Şelalesi gezegenimizdeki en kuvvetli ve aynı zamanda en büyük şelalelerden biri. Buranın yerlileri şelaleye ‘Mosi-oa-Tunya’ ismini vermişler ve bu isim ‘Gürleyen Duman’ şeklinde çevrilebilir. Ancak bu fotoğraflardan da görebildiğiniz gibi, şelale yıllar içerisinde bu dar su akıntılarına dönüşmüş durumda.


Eski Venedik’i kesinlikle çok özledik

Eski Venedik’i kesinlikle çok özledik

Doğrusunu söylemek gerekirse bir zamanların romantik şehri artık o kadar da romantik gözükmüyor. Şehrin etrafında çok sayıda plastik atık bulunduğundan, şehirdeki su kaynakları büyük oranda azalmış durumda. Durum son derece ciddi ve üstelik de bu noktada baş etmesi oldukça zor. Öyle ki, komşu kanalların taşıdığı pislik zaman zaman sokaklara taşıyor ve sel baskınlarıyla şehirdeki herkes için son derece kötü yaşam şartları oluşmasına yol açıyor.


Bu buzul fotoğrafları İzlanda’dan

Bu buzul fotoğrafları İzlanda’dan

Daha açık bir şekilde belirtmek gerekirse bu fotoğraflar İzlanda’nın Okjokull buzuluna ait ve NASA Gözlem Merkezi’nden alınmışlar. Açıkçası görülen durum son derece endişe uyandırıcı. Okjokull İzlanda’da “ölen” buzullardan ilki oldu ve ülke anlaşılabilir olarak bu durumdan dolayı son derece üzgün. İzlanda bu buzulun anısına bir anıt bile dikmiş. Bu anıtta yer alan tabelada ise “Okjokull kaybettiğimiz buzullardan ilki. Önümüzdeki 200 yıl ierisinde tüm buzullarımızın sonunun bu olacağını bilmek son derece üzücü. Bu anıt durumdan haberdar olduğumuzu ve bunu durdurmak için ne yapmamız gerektiğini anladığımızı göstermek için dikildi.” yazıyor.


Büyük Mercan Resif’i bir zamanlar mercanlarla kaplıydı

Büyük Mercan Resif’i bir zamanlar mercanlarla kaplıydı

Eminiz ki daha önce Büyük Mercan Resif’i ismini bir yerlerden duymuşsunuzdur. Belki okul yıllarınızdan bu ismi hatırlıyorsunuz, belki de sonraları yetişkinken okuduğunuz bir dergide buradan bahsedildiğini gördünüz. Ne yazık ki, Büyük Mercan Resif’i de şu an iklim değişikliği sebebiyle zarar görüyor. Bir zamanlar sahip olduğu muhteşem mercan örtüsü şimdi artık neredeyse tamamıyla yok olmuş durumda!


İçler acısı kıyas fotoğraflarına bir örnek de Hindistan, Allahabad’dan

İçler acısı kıyas fotoğraflarına bir örnek de Hindistan, Allahabad’dan

Hindistan’daki Ganj Nehri oldukça aktif ve büyük ölçüde de zapt edilemez bir nehir. Genellikle, insanlar buraya inşaat, plastik atıkları boşaltma, lağım boşaltımı vs. konulardaki kendi buldukları çeşitli “geliştirmeleri” zorla akıtmaya çalıştıklarında nehir bunları insanlara geri taşıyor. Ancak, seneler içerisinde nehrin su seviyesi büyük oranda azalmış durumda. Musonlar sırasında ve nehrin taşma zamanlarındaki sel baskınları birçok insanı evsiz bırakmış.


Bu şoke edici fotoğraflar ise İran’daki Urmia Nehri’ne ait

Bu şoke edici fotoğraflar ise İran’daki Urmia Nehri’ne ait

İran’daki Urmia Gölü bir zamanlar inanılmaz güzel ve canlı bir maviydi. Ama şimdilerde gölün suları çeşitli sebeplere bağlı olarak kırmızıya dönmüş halde. Göl, yıllar içerisinde küçülmeye başlamış ve bir zamanlar ortadoğudaki en büyük göl iken şimdi içinde bulunan her türden mikroorganizmanın neticesinde bu şekilde gözüküyor. Kuruduğundan dolayı gölün suyu oldukça tuzlu ve bu da Dunaliella algae denilen bir alg türünü çekiyor, bu nedenle de göl artık kırmızı görünüyor.


Grönland’daki bir buzulun tamamıyla eridiğine inanabiliyor musunuz?

Grönland’daki bir buzulun tamamıyla eridiğine inanabiliyor musunuz?

Grönland’da bulunan bir buzul artık nehre dönmüş durumda. Bu son derece radikal değişim yalnızca 10 yıl içerisinde gerçekleşmiş! Söylemek gerekirse gerçekten de inanılır gibi değil.


Yeşil Amazon Ormanları’nı geri istiyoruz!

Yeşil Amazon Ormanları’nı geri istiyoruz!

2019-2020 yıllarında Amazon Ormanları da dahil olmak üzere bir sürü orman yandı ve dumanlarla kaplandı. Bir zamanlar göz kamaştırıcı bir güzelliği olan yeşil örtü şimdi kuru ve üzücü görünümlü bir toprak parçasına dönüşmüş. Amazon ormanları dünya üzerindeki en fazla biyoçeşitliliğe sahip olan yerlerden bir tanesi o nedenle de bu şekilde ölmelerine izin vermemeliyiz.


Güzeller güzeli Oroville Gölü’nün ne hale geldiğine bir bakın!

Güzeller güzeli Oroville Gölü’nün ne hale geldiğine bir bakın!

Kuzey Carolina’da bulunan Oroville Gölü bir zamanlar oldukça büyüktü. Ama şimdi iklim değişikliği sebebiyle boyutları neredeyse yarıya indi. Kontrol edilmeyen gelişmeler, kirlilik ve diğer kötüleşmeler tüm bölgenin bu şekilde görünmesine yol açmış.


Şili’deki Aculeo Gölü tamamen yok olmuş durumda!

Şili’deki Aculeo Gölü tamamen yok olmuş durumda!

Şili her zaman için akarsuları ve gölleriyle gurur duyan bir ülke olmuştur ve Aculeo Gölü de yerlilerin kalbinde özl bir yere sahipti. Bu gölün sularını sulama ve yakınlardaki bölgelerin tarım ihtiyaçlarını karşılama amacıyla kullanıyorlardı. Şili’nin başkenti Santiago gibi diğer bölgelerde yaşayan insanlar buraya gelerek piknik yapar ve haftasonlarını burada geçirirlerdi. Ancak bunların hiçbiri artık mümkün değil. Aculeo Gölü’nün suarı 2011 yılında azalmaya başladı ve 2021 yılına gelindiğinde göl tamamen kurudu!