Kuzey Işıkları İzlanda Üzerinde Bir Kuş Resmi Çiziyor

Kuzey Işıkları veya diğer bir ismiyle aurora borealis, 64 yaşındaki Hallgrimur P Helgason adlı bir fotoğrafçı tarafından, antik efsanelerden bilinen büyüleyici ve devasa bir kuş olan anka kuşu şeklinde objektiflere yakalandı.

Helgason, bu fotoğrafı çekmek için tripod kullandı ve fotoğrafçılara karanlıkta, şehir ışıklarının kirliliğinden uzak, flaş kullanmadan çekim yapmalarını önerdi.


Çıplak gözleriyle yeşil ve sarı renkleri gördüğünü, ancak o gece yapılan çekimden sonra kırmızımsı ve mavimsi renkleri de fark ettiğini, bu da auroranın o gece zirvede olduğu anlamına geldiğini söyledi.


Anka kuşu fotoğrafı çekildiği esnada kanatlarını açmış ve Kaldarsel’in hayalperest insanları bu manzaraya hayran kalmıştı. Helgason, oraya vardıktan bir saat sonra anka kuşunun kendini gösterdiğini ve insanın auroranın bir kuş şeklinde patladığını birkaç sefer de görse her seferinde heyecanlanacağını söyledi.


Aurora borealis, İskandinav mitolojisinden kaynaklanmaktadır. Bir efsaneye göre ışıklar, savaşta yaşayacakları veya ölecekleri seçme konusunda karar mercii olan Valkyries'in kalkanlarından yansırdı. İskandinav mitolojisi, savaşlarda ölüm temasıyla çok ilgiliydi ve Kuzey Işıklarından “Bifrost Köprüsü” olarak da söz etmişlerdi; bu, yenik düşmüş savaşçılar için parlayan, titreşen bir köprü ve son dinlenme yeri gibiydi.


Saami'nin bazı yerlileri için, kuzey ışıklarının zaman zaman ziyarete gelen atalar olduğuna inanılıyor. Güneydoğu Alaska'dan Salteus Kızılderilileri ve Kwaikutl ve Tingit, aurorayı dans eden insanların ruhları olarak düşünüyor. Yine Yukon Nehri'nin sakinleri olan Inuitler’e göre kuzey ışıkları dans eden hayvanların ruhlarıydı; özellikle geyik, kurt, somon, fok ve beyaz balina. Finlandiya'ya gelince, kuzey ışıklarını yaratan ve kuyruğuyla gökyüzüne kar yağdıran şey, gizemli bir tilkiydi.