Kuzey Kutup Dairesindeki Bu ‘Balina Müzesi’nin Yeni Yayınlanan Resimleri Sizi Hayrete Düşürecek

Dorte Mandrup’un “Balina”sının yapımı tarihi bir keşfin binanın bulunduğu bölgenin kaderini muallakta bırakmasının ardından yeniden doğru yönde ilerliyor. 

Danimarkalı mimarlık firması ilk olarak Kuzey Kutup Dairesi’ndeki bir balina gözlem atraksiyonu için 2019 yılının sonlarına doğru bir tasarım yarışmasını kazanmış, BIG ve Snohetta gibi alanında etkili diğer firmaların tasarımlarını geride bırakmıştı. 


1

Geçen senenin duyurusundan sonra da belirtildiği üzere Dorte Mandrup’un tasarımı minimal şekilde invazif olması ve kendisini çevreleyen manzaranın eşlik ettiği yumuşak biçimde kontürlenmiş biçimi sebebiyle seçilmişti. Tasarımın estetik yönü temel olarak optimal görüntü ve deneyime odaklanmış olsa da binanın düzeni ofislere, halka açık bir kafeye, bir hediyelik eşya dükkanına ve denizaltına dayalı deneyimleri destekleyen sergi alanlarına da yer açıyor. Esasen cephenin minimal çizgileri dışarıdaki manzarayla görsel bir bağ oluşturuyor ve kavisli çatı sistemi için neredeyse süzülüyormuşçasına bir algı yaratıyor. Mir tarafından üretilen yakın döneme ait fotoğraflar, olası sergi alanlarının çoğunlukla içeriden görüntülerini içeriyorlar. 


2

Cazibeli ve minimal görseller, mimaride doğal olarak bulunan büyük jestlere olan ilgiyi dağıtmayacak, minimal biçimde dekore edilmiş sergileri gösteriyor, bu da projenin genel misyonu olan çevreye kusursuz bir biçimde uyum sağlamaya oldukça yakın bir tavır. 

Norveç adası Andoya’da bulunan proje bölgesi deniz kıyısının muazzam manzaralarıyla ve göç eden balinaların sık kullandıkları yolların yakınlığıyla meşhur.


3

 Bu projede yer alan mimarlar Andenes’in (Andoya’nın en kuzeyinde bulunan yerleşim yeri) Balina için muhteşem bir lokasyon olacağını ve bu sayede ziyaretçilerin bu devasa deniz memelilerini gözlemleyebileceklerini düşünmüş. Ama sonrasında bir problem ortaya çıkmış. Andenes’de Viking zamanlarına dayanan bir höyük yerleşkesi meşhurmuş ancak inşaat yerinin daha fazla ilerlemesiyle bu höyüğün de sanılandan büyük olduğu ortaya çıkmış. 


4

Genişlemiş bölge Norveç’te bulunan bu tip höyük yerleşkelerinin en büyüğü olması sebebiyle burası Kültürel Miras Kanunu tarafından koruma altına alınmış. 15 Ekim 2020 tarihinde bu karar Balina’nın tarihin yaşayan bir parçası olarak işlev göreceği ve ada için kültür ve turizm konularında çok önemli bir rol oynayacağının anlaşılmasıyla birlikte tersine çevrilmiş.  Ancak projenin bu karar verilene kadar ertelenmesi gerekmiş. 2023’ün Haziran’ına alınmış yeni bir açılış tarihiyle birlikte Balina tarihi alana saygılı olurken ziyaretçilerini de çok özel bir Kuzey Kutup deneyimiyle buluşturmayı amaçlıyor.


5

Dorte Mandrup’un “Balina”sının yapımı binanın geleceğini muallakta bırakan tarihi bir keşfin ardından yeniden doğru yönde ilerliyor.


6

Balina Norveç adası Andoya’da bulunuyor ve burası deniz kıyısının harika manzaralarıyla ve göç eden balinaların sık kullandıkları yollara olan yakınlığıyla ünlü bir yer.


7

Her ne kadar tasarımın estetik yönü optimal manzara ve görüntü sunmaya odaklanmış olsa da, binanın düzeni ofislere, halka açık bir kafeye, bir hediyelik eşya dükkanına ve denizaltı yaşamına dair deneyimleri destekleyen sergi alanlarına da yer sağlıyor.


8

Esasen cephenin minimal çizgileri balinaları izleyebilmek için dışarıdaki manzarayla görsel bir bağlantı meydana getiriyor.