Morgan Freeman Dünyayı Kurtarmak Amacıyla Kendi Çiftliğinden Bir Arı Barınağı Yaptı

Çiftçilere ve bilim adamlarına göre, dünyadaki arı popülasyonu önemli ölçüde azalmaktadır. Özellikle ABD için, 1962'den beri çalışan arı kolonileri hektar başına % 90 azaldı. Bunun birkaç nedeni var: pestisitler, iklim değişikliği ve arıların doğal yaşam alanlarındaki düşüş. Bazı kahramanlar seyirci olamaz ve buna sessiz kalamaz. Morgan Freeman, arılar için savaşan kahramanlardan biridir. 

Freeman, Mississippi'deki bu 124 dönümlük çiftliği bir arı barınağına dönüştürdü. 2014 yılında Freeman, ABD'de toplu bir arı kaybının duyurulmasından sonra hobi olarak arıcılığa başladı. Arkansas'tan Mississippi'ye 26 arı kovanı getirdi ve arazisini bir arı cennetine dönüştürdü. Manolya ağaçları, yonca ve çiçek açan lavantalar da dikti.


Ayrıca, Freeman, arıları desteklemek için küresel harekete katıldı ve farkındalık yaratmaya çalıştı. Bir röportajda Freeman, arıların dünyanın gelişiminin temeli olduğunu ve insanların bunun farkında olmadığını söyledi.


Bal arıları dünyadaki tozlaşmanın yaklaşık % 80'inden sorumludur. Sadece tek bir arı kolonisi günde yaklaşık 300 milyon çiçeği dölleyebilir. Yediğimiz birçok sebze, meyve, kabuklu yemişler arılar tarafından polen yayar, onlar olmadan insan ırkı yok olma noktasındadır. Kimyasalların yaygın kullanımı, iklim değişikliği, arıların yaşam alanlarının sayısının azalması, buna bağlı olarak nüfuslarının azalmasına neden oluyor. Her birey buna karşı gerekeni yapmalıdır.


Arı öldüren pestisitlerin yasaklanması gibi küresel arı öldürme kaybını azaltmak için önemli önlemler hayati önem taşıyor, ancak yine de her bireyin sorumluluk alması gerekiyor. Çiğdem, nergis, sümbül, ekinezya vb. arıların en çok sevdiği çiçekleri dikmek başlangıç noktası olabilir. İkinci hareket, kendi bahçenize veya evinize bir "arı tuğlası" yerleştirmek olabilir. Ayrıca, kendin yap projesi olan arı evlerinin yapımı kolaydır.


Arılar nesli tükenmekte olan türlerdir. Onları kurtarmak için harekete geçmeyi hiç düşündün mü?