Sibirya Zirvesinde Nadiren Görülen Büyüleyici Yanardöner Bulutlar Kameralara Yakalandı

Doğal güzellikleri görmeyi seven herkes, Sibirya’nın bir dağında bulunan bu muhteşem manzarayı görmeye bayılacaktır.

Altay Dağları'nda yaşayan Svetlana Kazina adlı yerel bir fotoğrafçı, o muhteşem bulutları fotoğraf makinesinde yakalama şerefine nail oldu. Svetlana, fotoğrafladığı bulutlar çok ince olduğu için dantellere benzediğini söyledi.


Svetlana Kazina, Sibirya'nın en yüksek dağı olan (4,506 metre / 14,783ft) Belukha dağındaki parıldayan gökyüzünün çarpıcı fotoğraflarını çekti.


Kazina’nın resimleri gökkuşağı gibi çeşitli renklerdeki sabun köpüklerine oldukça benziyor. Janjan efektli bulutlar veya yanar dönerli renkler, havada oluşan ve Güneş veya Ay'ın çevresinde ortaya çıkan canlı bir görsel efekttir. Sabun köpüğü ve banyonun tepesindeki yağ gibi birden pek çok renk belirir ve bir fotometeor görüntüsü oluşturur.


Bir insan şanslı günündeyse, ara sıra gökkuşağı gibi görünen bir bulut gözlemleyebilir. Bu gözlemlenmesi nadir olan bir sahne, ancak bazı çok şanslı insanların bunları fark edebildiği ve hatta fotoğrafını çekebildiği oluyor. Bu renk şöleni, gökyüzündeki çok küçük buz kristallerinin veya su damlacıklarının varlığından kaynaklanır, bu da ışığın kırılmasına (yayılmasına) yol açar.

Svetlana, bu muhteşem manzarayı sabahın erken saatlerinde Sibirya'nın en yüksek noktası olan Belukha'nın tepesinde yakaladığını söylüyor. Ayrıca rüzgarların o kadar kuvvetli ve şiddetli olduğunu da ekledi ki, bulutların şekilleri her dakika değişirken o anı yakalamanın neredeyse mümkün olmayacağını belirtti.

 

Modern yapıların olduğu yaşantısından kaybolmak isteyen bir gezgin için, güney Sibirya'da bulunan Altay Dağları'nın Rusya'nın en büyüleyici manzaralarına sahip olduğu söylenebilir.

 

Altay Dağları, 300 milyon yıldan daha uzun bir süre önce meydana gelen ve jeolojik zaman içinde bir peneplen olarak aşınan büyük orojenik (dağ inşası) yükselmeler sırasında oluşmuştur.

 

Dünyada pek çok güzel dağ manzarası vardır, ancak Sibirya'nın İsviçre'sinin manzarası benzersizdir ve dünyanın başka hiçbir köşesine benzemez.

 

Örneğin, bu özel bulut, elmaslara bezenmiş bir gökyüzünde uçan bir denizanası şeklindedir. Doğa ananın bu şaşırtıcı eserlerini gerçekte görmenin nasıl bir duygu olduğunu ancak tahmin edebilirsiniz. Resimler bile büyüleyici görünüyor, bir de kendi gözlerinizle gördüğünüzü hayal edin.

 

Gökkuşağına benzeyen bir bulut fark ettiyseniz, lütfen bize bildirin!