Yüksek Kira Ödemekten Sıkılan Aile Çok Az Kişinin Cesaret Edeceği Bir Şey Yaptı

Nasıl bir evde oturuyorsunuz? Peki hayalinizdeki ev nasıl bir ev? Dünya nüfusunun yarısından fazlası oturdukları evden memnun değil ve bu büyük çoğunluk genelde kendi evleri yerine kirada oturmaktadırlar. Yüksek kira fiyatları da kişilerin evleriyle ilgili olan fikirlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Çünkü kişiler aldıkları maaşın çoğunu kira olarak ev sahiplerine ödemekte bu da insanların evlerinden soğumalarına ya da daha ucuza daha küçük ve mutsuz olacakları evlerde oturmalarına neden olmaktadır.

Bugün de size bu duruma çok iyi örnek olabilecek bir hikayeden bahsedeceğiz. Hikayemizin kahramanları Belarus'lu bir aile. Haydi vakit kaybetmeden Belaruslu çekirdek ailenin nasıl yüksek kiralara karşı çıkarak kendilerine küçük ama konforlu bir ev inşa etme hikayelerine geçelim.


Belarus'ta yıllardır kirada yaşayan bir aile artık yüksek kira vermekten sıkılmışlar ve çok az kişinin cesaret edebileceği bir şeyi yapmaya karar vermişlerdir. Kendileri gibi küçük bir ev yapmaya karar veren çekirdek ailenin bu kararı almasının en büyük sebebi elbette her ay ödemek zorunda oldukları yüksek kira bedeli. Daha küçük bir evde ama daha zengin ve kaliteli bir yaşam neden sürmeyelim diye düşünen aile 16 metrekarelik küçücük bir ev inşa etmişlerdir. 3 kişi ve bir köpekten oluşan bu çekirdek ailemizin yeni evlerinde her bir aile bireyine 5 metre alan düşmektedir. Ancak ailenin her ferdi bu evde yaşadıkları için kesinlikle daha mutlular.


Kira verme ve kredi ödeyerek ev sahibi olma fikri aileye çok saçma geldiği için kendilerine küçük ama kullanışlı ev inşa etmeye başlayan aile bu küçücük alandan maksimum istifade etmeyi amaçlamışlar.


Örneğin yatak odalarını hemen oturma odasının üzerine inşa eden aile aynı zamanda mutfağın altına da bir kiler yerleştirmişlerdir. Tüm yıl boyunca bu küçük evde yaşamayı planladıkları için yalıtıma da büyük önem veren aile ısınma için doğal gaz kullanmış ve eve elektrik hattı çektirmeyi de ihmal etmemişlerdir.


Ev her ne kadar dışarıdan çok küçükmüş gibi görünsede aslında ev göründüğünden çok daha geniş. Evin içerisinde banyo ve tuvalet bile var.


Evi tamemen kendileri yapan yaratıcı aile işçilik ve malzemede dahil bu evi sadece 4.600 dolar gibi çok az bir paraya inşa etmişlerdir. Bu fiyata mobilyalar, elektrik tesisatı, yalıtım giderleri de dahil üstelik. Minsk’teki ortalama 500 dolarlık kira bedelleri düşünüldüğünde ev kendini bir yıl bile olmadan telafi etmiş durumda.


Bu kadar küçük bir evin içerisi çok bunaltıcı ve sıkıcı olur diye kesinlikle düşünmeyin çünkü içeri girip etrafa şöyle bir göz gezdirdiğinizde hiç de içiniz sıkılmıyor, evin için gayet ferah.


İşin güzel yanı bu küçük evi kaplumbağa gibi istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Tek yapılması gereken trafik müdürlüğünden izin almak. Böylece ayrıca bir yazlık almaya da gerek yok, evi yazın istediğiniz yere götürebiliyorsunuz.


Ailenin tek çocuğu ve bir de köpekleri var, onlar da bu evde kendilerini gayet rahat hissediyorlar.


Peki sizce Belarus'lu ailenin bu küçük ev fikri nasıl? Sizce bu fikir ülkemizde tutar mı?