Avusturalya, Wilsons Burnu'ndaki Yarık Adası

Aynı zamanda Kafatası Kayası ismiyle de bilinen Yarık Adası (Cleft Island), Avusturalya'nın Viktorya eyaletinde Wilsons Burnu'nun kıyısına konuşlanmış bir granit adası. Anzer Grubu ismi verilen ve üç adadan oluşan bir grubun parçası ve Wilsons Burnu'ndaki adalar arasında manzarası en güzel olanı. 

1

Adanın batı bölümünde çim yerleri olan devasa bir mağara var. Bu mağaranın muhtemelen binlerce yıl önce deniz seviyeleri çok daha yüksekken deniz tarafından oyulmuş olduğu düşünülüyor. 


2

Mağara 130 metre genişliğinde, 60 metre yüksekliğinde ve 60 metre derinliğinde. Belirli bir açıdan bakıldığında mağara bir kafatasına benziyor-buraya Kafatası Kayasa denilmesinin arkasındaki neden bu manzaranın kafatası kemikleri, göz oyukları (mağara) ve burun kemiği de görünüyor. Buradan geçen gemilerin eskiden mağarayı atış talimi yapmak için kullandıkları düşünülüyor.


3

Aslında batı bölümünde iki büyük mağara bulunmakta. Daha küçük olan mağaranın tavanı denizden yaklaşık 25 metre yüksekliğinde ve daha yukarıdaki daha büyük mağaranın yerini oluşturuyor ve yüzeyi bitki örtüsü ve toprakla kaplı.


4

Yüksek dikey yamaşlar sebebiyle ada ulaşılamaz durumda ve küçük botların yanaşıp demir atabileceği hiçbir yer de bulunmuyor. Bu sebeple çok az insan adaya ayak basıp mağaraları keşfetme şansına erişebilmiş. 


5

Bunu yapabilenler mağaranın içinde top mermilerinin olduğunu rapor etmişler. 


6

Kuşlar, özellikle de karabatak Yarık Adası'nın izole konumunu ve insanlar tarafından ulaşılamıyor olmasını avantajlarına kullanmış ve adayı evleri haline getirmişler.