Bir Yarışmacının Katılımcıları Tarafından Yakalanmış Kuzey Işıklarının Bu Muhteşem Fotoğrafları Sizi Büyüleyecek

Doğa bizi şaşırtmayı asla bırakmıyor ve özellikle de herşeyin gözümüze sıkıcı ve kasvetli gözüktüğü geçirdiğimiz bu zorlu zamanlarda büyüleyici birşeyler görebilmek her zaman için iyi bir fikir. Listemizdeki fotoğrafçılar doğanın bize sunduğu en hayranlık uyandırıcı şeylerden bir tanesini fotoğraflamayı başarabilmişler- aurora borealis (kuzey ışıkları). Bu göz kamaştırıcı fenomen yüksek enlemlerdeki yerlerde manyetosferde güneş rüzgarları tarafından yaratılan bozukluklar sebebiyle meydana geliyor. 

Aurora borealis son derece renkli, güzel ve dürüst olmamız gerekirse sihirli görünüyor. Bu fenomeni kendi gözleriyle görmek için canlarını verecek bir sürü insan var; ama ne yazık ki kimse yeniden ne zaman seyahat edebileceğimizden emin değil, o nedenle şimdilik gelin hep beraber Atlas’ı Yakalamak (Capture The Atlas) tarafından organize edilen bu yarışmanın kazananları tarafından çekilmiş bu fotoğraflara evimizin güvenli ortamından göz atalım. Aşağıdaki galeride bu yarışmaya katılan fotoğrafların en iyi olanlarından 15 tanesini bulacaksınız. Şimdi arkanıza yaslanın ve bu galerinin keyfini çıkarın!


“Kanada Gökyüzünün Altında” (Fotoğrafçı: Parker Burkett)

“Kanada Gökyüzünün Altında” (Fotoğrafçı: Parker Burkett)

British Columbia, Kanada “Işıklar ortaya çıktığı zaman olabilecek en iyi lokasyonu bulmaya çalışmış olsak da şovun büyük bir kısmını kaçırdık. Ancak gölün kenarına koştuğumuzda bu sihiri yakalamayı başardık. Böyle harika deneyimler bana bazen yalnızca durup önümde olan bitenin keyfini sürmem gerektiğini hatırlatıyor.” İnternet sitelerinde, “Böyle bir yarışma fikrini 3 sene önce diğer insanları böyle harika bir fenomen hakkında daha fazla araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etmek amacıyla bulduk. Kuzey Işıkları’nı görmek ve fotoğraflamak isteyen birçok insan var ve bunların çoğu için bu hayatta bir kez ellerine geçebilecek bir fırsat. Ancak Aurora’yı görmek için gerekli olan yüksek enlemlere seyahat etmek, dondurucu soğukta saatlerce beklemek zorunda kalmak ve bulutlar konusunda şansınızın yaver gitmesi gibi şartları düşündüğünüz zaman bu son derece zorlu olabiliyor. Üç yarışma sonrasında birçok insana ulaşma ve onlara bu sihirli deneyimi kovalama ve deneyimleme konusunda ilham verme şansına eriştik. Şimdilerde koleksiyonumuz gece fotoğrafçıları ve Kuzey Işıkları’nı fotoğraflayanlar için bir referans oluşturuyor. Fotoğrafın kalitesi mükemmel olmalı ama arkasındaki hikayeye de önem veriyoruz. Yarışmamız her geçen sene daha da iyi hale geliyor ve daha fazla fotoğrafçı katılmak istiyor. Bu yarışma ayrıca fotoğrafçı olmak isteyen ve bu zor fotoğrafçılık dalıyla ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyen insanlar için de bir yardım ve ilham kaynağı,” yazıyor.


“Avın Ödülü” (Fotoğrafçı: Ben Maze)

“Avın Ödülü” (Fotoğrafçı: Ben Maze)

Tazmanya, Avusturalya “Tazmanya’ya fotoğraf amaçlı yaptığım iki seyahatte de Güney Işıkları’nın yakalamak gibi inanılmaz bir şana eriştim. Bu fotoğrafta üç astonomik fenomen görebilirsiniz ve bu da Avusturalya’da denk gelebileceğiniz en iyi astrofotoğraf durumlarından bir tanesini teşkil ediyor. Açıkça belirtmek gerekirse bu fotoğrafta batmakta olan Samanyolu galaksisinin çekirdeğini, zodyak ışığını ve yakalaması çok zor olan Aurora Australis’i görüyorsunuz. Buna ek olarak bir okyanus biyoluminesansı da karayı döven dalgaları süsleyerek zaten hayranlık uyandırıcı olan bu deneyimi daha da muhteşem hale getirdi. Bir günden fazla bir süredir herhangi bir radyo ya da telefon sinyalinin olmadığı bir yerde ve medeniyetten uzakta olduğumuz için kendisi de fotoğrafçı olan arkadaşım Luke Tscharke ve ben auroranın yüzünü bu gecede göstereceğinden tamamen habersizdik. Yalnızca birkaç kişinin muhtemeln bir güneş fırtınasından bahsettiklerini duyduk. Işıklar kameramızın ekranına ilk yansıdığında heyecanımızı zor bastırabildik. Sonrasında ise bu ender görülen fenomeni gözlemleyebilmek için bu kıtanın olabilecek en iyi yerini seçtiğimizi farkettik. Lion Rock Tazmanya’nın en güney ucundaydı ve o gün buranın geri kalanına kıyasla çok daha bulutsuzdu. Kameralarımız bu muhteşem renkleri de yakalayabilmeyi başardı. Sık görülen yeşilin aksine ışıkların rengi sarıdan turuncuya ve oradan pembeyle mora kadar gidiyordu. Tatmin olduğum ölçüde fotoğraf çektikten sonra arada bir ayağımın yanındaki parıldayan suyla oynayarak kameramın yanında, kafam gökyüzüne dönük bir şekilde öylece durdum. Doğada bu şekilde anlar olduğu için minnettarım çünkü bunlar bize gezegenimizdeki gerçek mucizeleri gösteriyorlar.”


“Ejderha Yumurtaları” (Fotoğrafçı: Roksolyana Hilevych)

“Ejderha Yumurtaları” (Fotoğrafçı: Roksolyana Hilevych)

Lofoten Adaları, Norveç “Gimsoya Adaları etrafında dolaşırken Lofoten Adaları’ndaki bu bilinmeyen yeri keşfettim. O gece çok soğuktu ve hava sıcaklığı -20 dereceye kadar düşüyordu. Kuzey Işıkları’nı görebilmek ve fotoğraflayabilmek tek kelimeyle harikaydı. Çünkü böyle bir yerdeyken böylesine muhteşem bir önplana sahip birşey bulabilmek kolay değildi ve kp5/kp6 Kuzey Işıkları tüm gece boyunca dans etti. Bu fotoğraf için üç çekimin istifleme odağını yaptım, iki tanesi önplan için f/8, 10s, ISO 400 ayarlarında ve biri de gökyüzü için f/4, 2s, ISO 640.”


“İlkbahardaki Havaifişekler” (Fotoğrafçı: Ole Salomonsen)

“İlkbahardaki Havaifişekler” (Fotoğrafçı: Ole Salomonsen)

Tromso, Norveç “Bu fotoğraf kuzey kutup bölgesindeki aurora mevsiminin sonunda, 10 Nisan 2019’da çekildi. Birçok fotoğrafçı bu tarihe kadar auroralardan ümidini kesmişti, ama ben henüz vazgeçmemeye karar verdim. 10 senedir Kuzey Işıkları’nı kovalıyorum ve onların kestirilmesi güç olduklarının farkındayım. Ama çektiğim en iyi aurora fotoğraflarından bazıları gerçekten de beklenmedik koşullarda ve belirsiz hava şartları altında çekildi. Bu gece de onlardan bir tanesiydi ve hava koşulları belli değildi, ama Tromso şehrinden arabayla 20 dakika uzaklıktaki Ersfjordbotn isimli bu muhteşem yere gitmek istedim. Ve bunu yaptığım için gerçekten de çok mutluyum. Bir saat beklemeden sonra tepemde büyüleyici bir Kuzey Işıkları şovu gerçekleşmeye başladı. Birçok farklı fotoğraf yakalayabilmeyi başardım ama önplanda bir kayanın üzerinde dikilen benimle arkada bütün gökyüzü boyunca uzanan Kuzey Işıkları’nın olduğu bu fotoğraf auroraların ne kadar muhteşem ve büyük olabildiğini çok iyi gösteriyor. Benim için Aurora Borealis dünyada mutlaka kendi gözlerinizle görmeniz gereken şeylerden biri. Bu çıplak gözle yapabileceğimiz en harika astronomik gözlem. Her ne kadar Kuzey Işıkları’nın birçoğu çok yavaş hareket etse ya da durağan görünüyor olsa da, siz de benim o gece olduğum kadar şanslıysanız hayatınızda yalnızca bir kez görme fırsatına erişebileceğiniz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bence onları görmek herkesin hayatta yapılması gerekenler listesinde olmalı. Kesinlikle kendi gözlerinizle görmeniz ve deneyimlemeniz gereken bir şey.


“Finlandiya’da Gece” (Fotoğrafçı: Kim Jenssen)

“Finlandiya’da Gece” (Fotoğrafçı: Kim Jenssen)

Finlandiya Laponyası “Finlandiya, Ruka’daki ormanda, -36 derecedeki dondurucu havada, gözle görülen bir aurora aktivitesine rastlamadan saatlerce bekledikten sonra vazgeçip arabalarımıza dönmeye karar verdik. Yürüme yolundan aşağıya doğru inerken sol tarafımda birşey gördüm ve arkadaşıma durup beklemesini söyledim. Aniden aurora ‘dans etmeye’ başladı ve ben kara atlatıp kameramı hazırlamak ve fotoğraf çekmeye başlamak zorunda kaldım! Bu çekimden önce herhangi bir planlama yapmam mümkün olmadı ya da kompozisyona yoğunlaşamadım. Yaklaşık 5 dakika içerisinde Kuzey Işıkları ortadan kayboldu, ama bu yine de bizim için harika bir geceydi.”


“Büyücülük Kulesi” (Fotoğrafçı: Joaquin Marco)

“Büyücülük Kulesi” (Fotoğrafçı: Joaquin Marco)

İzlanda “Bu fotoğrafı Eylül 2019’da İzlanda’ya yaptığım ilk seyahat sırasında çekmeyi başardım ve bu seyahat 5 arkadaşımla birlikte aylardır planladığım birşeydi. Kp4 indeksine ve bazı Kp6 zirvelerine sahip bir güneş fırtınası görecek kadar şanslıydık. Kuzey Işıkları’na tanıklık ettiğimiz ilk tecrübemiz harikaydı. Tıpkı diğer gece fotoğraflarımda da yaptığım gibi, önplanı mavi saatte çektim ve sonra da şovun gerçekleşmesini bekledim; bu sayede fotoğraflarımda en iyi kaliteyi yakalayabiliyorum. Bu sefer, Kuzey Işıkları gerçekten istisnaiydi, bu nedenle de Aurora’nın tüm dokusunu yakalayabilmek için deklanşör hızını 1 saniyeye düşürmem ve 8000 ile 12800 arasında oldukça yüksek ISO dereceleri kullanmam gerekti. Bu fotoğrafı Skogafoss şelalesinin üzerinde çektim, bu daha önce görme şansına erişemediğim bir kompozisyondu ve bu o harika geceyi özetliyor.” “Fotoğraf çekmek hakkında en sevdiğim şey size doğada zaman geçirme ve yeni kültürleri, yerleri ve insanları keşfetme fırsatı vermesi. Bu hobim sayesinde bir sürü harika insanla tanıştım. Fotoğrafçılığın hoşlanmadığım çok fazla yönünü düşünemiyorum, ama illa birşey söylemem gerekiyorsa sahilde yaptığım bir fotoğraf çekiminden sonra tripodu temizlemek olabilir (Eminim pek çok fotoğrafçı ne demek istediğimi anlayıp bana katılacaktır)! Günbatımında uyanmak, uzun araba yolculukları yapmak, çok uzun saatler boyunca hiç yememek gibi pek çok zorluk sayabilirim. Ama bunların hepsi benzersiz bir anı yakalamayı başardığınızda yaptığınıza değen şeyler.”


“Yakınsama” (Fotoğrafçı: Agnieszka Morowka)

“Yakınsama” (Fotoğrafçı: Agnieszka Morowka)

Jökulsarlon, İzlanda “Eylül 2020’nin sonları gibiydi ve nihayet Kuzey Işıkları için olabilecek en mükemmel koşullar bir araya geldi; +Kp6 sıradışı bir şekilde durgun olan havayla bir araya geldi ve ay İzlanda’daki en bilinen buzul lagünlerinden bir tanesinin buzunu aydınlatıyordu. Bu gerçekten de hafızalardan çıkmayacak kadar özel ve huzurlu bir geceydi.”


“Yaşayan Gökyüzünün Diyarındaki Işıklar” (Fotoğrafçı: Jeanine Holowatiuk)

“Yaşayan Gökyüzünün Diyarındaki Işıklar” (Fotoğrafçı: Jeanine Holowatiuk)

Saskatchewan, Kanada “Bu fotoğrafı Mayıs sonlarına doğru, Saskatchewan, Kanada’daki kutupaltı ormanda aniden ortaya çıkan sürpriz bir aurora fırtınası sırasında yakalamayı başardım. Bulutlar ay ışığıyla aydınlanmıştı ve Kuzey Işıkları tepemizde uzanıyordu. Gerçekten de görkemli bir andı! Şov son derece etkileyiciydi ve zirve noktasına ulaştıklarında ışıklar her yönden görülebiliyorlardı, bu da bulunduğum enlemde sık görülen bir durum değildi. Işıklar giderek daha güneye doğru ilerlerken en yoğun oldukları noktada durabilmeyi başardım. Bir ilkbahar akşamıydı ve hava çok da soğuk değildi ve ben sabah ışıklarına kadar ışıkların dansını çekebildim; bu hayat boyu asla unutmayacağım bir gece!” Kuzey Işıkları yarışmasını düzenlemesinin arkasındaki ilham sorulduğunda Dan şu cevabı veriyor: “Kanada’da Kuzey Işıkları’nı fotoğraflamayı ilk kez başarmamdan sonra bu benim en büyük tutkularımdan biri haline geldi ve o zamandan bu yana aurora borealisi tüm dünyada takip edip fotoğraflamayı hiç bırakmadım. Ama Aurora’yı fotoğraflayabilmek göründüğü kadar kolay değil; önceden planlama yapmanız ve en uygun ayarları kullanmanız gerekiyor ayrıca bolca alıştırma yapmalı ve bir ilhama sahip olmalısınız. Bizim amacımız daha fazla insanı bu muhteşem fenomen hakkında bilgi sahibi olmaya yöneltebilmek ve onları seyahat edip ışıkların fotoğraflarını çekme konusunda teşvik etmek, bu nedenle de dünyanın çeşitli yerlerinde çekilmiş 25 en iyi Kuzey Işıkları fotoğrafını barındıran bu koleksiyonu hazırladık.”


“Gökyüzündeki Vikingler” (Fotoğrafçı: Nico Rinaldi)

“Gökyüzündeki Vikingler” (Fotoğrafçı: Nico Rinaldi)

İzlanda “Bu fotoğrafı İzlanda’ya yaptığım ikinci seyahat sırasında çektim. İlk seyahatimde bu benzersiz lokasyonu görememiştim, ama ikinci seferimde burası listemin başını oluşturuyordu! Nihayet burayı görme şansına eriştiğimde gerçekten de büyülendim: volkanik bir siyah kum sahilinde yer alan etkileyici bir dağ ve etrafında rüzgarın oluşturduğu kocaman kum tepeleri. Buradaki muhteşem doğal faktörlerin bir araya gelmesi üzerimde büyük bir etki bıraktı. Bütün öğleden sonrayı burayı keşfetmeye ayırdıktan sonra, en sevdiğim fotoğraf kompozisyonunu seçtim. Gün batımı kesinlikle hayal kırıcıydı. Dürüst olmam gerekirse hava koşulları kötüydü ve aralıklı olarak yağmur yağmıştı, ancak gece vakti hava koşullarının daha iyiye gideceğini ve Kuzey Işıkları’nın olanca güzellikleriyle kendilerini göstereceklerini umarak beklemeye devam ettim. Ve sonunda öyle de oldu! Gökyüzüne bakarak birkaç saat geçirdikten sonra, yaklaşık geceyarısı 1 civarı bulutlar aralandı ve gökyüzü Kuzey Işıkları ile kaplandı. Heyecan ve neşeyle dolmuş bir halde beğendiğim lokasyona geri gittim ve bu benzersiz doğal şovun fotoğraflarını çektim! Bu gerçekten de akıllara durgunluk veren bir deneyimdi ve bana bütün gece fotoğrafçılığı yeteneklerimi test etme imkanı sundu.”


“Bir Rüya Gerçeğe Dönüştüğünde” (Fotoğrafçı: Mohad Almehanna)

“Bir Rüya Gerçeğe Dönüştüğünde” (Fotoğrafçı: Mohad Almehanna)

Yukon, Kanada “Aşağı yukarı üç sene boyunca çeşitli noktaları, mevsimleri ve açıları gözlemleyip kafamdaki kusursuz çekim için araştırma yaptım. Kuzey Kanada’daki bu kompozisyona bayıldım. Bu fotoğrafı yakalamayı başardığım gün hava koşulları son derece zorluydu; sıcaklık sıfırın altında yirmiydi ve güçlü rüzgarlar da bu durumu daha kötüleştiriyorlardı. İstediğim fotoğrafa dair kafamda oldukça net bir vizyon vardı ve ekstrem hava sebebiyle bu fotoğrafı aşamalar halinde elde ettim. Aurora’nın ortaya çıkma anında çektiğim sürüyle fotoğraf bana burada gördüğünüz son fotoğrafı elde etme konusunda bir avantaj sağladı. Büyüleyici fenomeni ilk defa görmenin yarattığı baş döndürücü hissiyat ve fotoğrafı yakalayabilmek için zamana ve soğuğa karşı yarışıyor olmak yeniden deneyimlemek istediğim muhteşem bir heyecandı.” Dan ayrıca bu yarışmanın diğerlerinden biraz daha farklı olduğunu ve fotoğrafçıların başvurmalarının gerekmediğini de ekledi. “Yılın Kuzey Işıkları Fotoğrafçısı yarışması diğer fotoğrafçılık yarışmaları arasında ayrı bir yere sahip. Fotoğrafçıların başvuru yapmaları gerekmiyor ama fotoğraflarının kalitesi, çekim koşulları, kompozisyonun orijinalliği ve lokasyonlarının kendine has olması gibi farklı kriterlere göre seçiliyorlar. Hem Ascen hem de ben yıl boyunca fotoğrafları seçiyoruz ve sadece dünyadaki en yetenekli fotoğrafçılardan bazıları tarafından çekilmiş fotoğrafları değil, aynı zamanda bu hayranlık uyandıran fotoğrafları çekebilmek için çok çalışmış genç yeteneklerin yaptığı işleri de değerlendiriyoruz. Ayrıca “Yılın Saman Yolu Fotoğrafçısı” adında bir yarışmamız daha bulunuyor ve bu da benzer bir koleksiyon ama Saman Yolu mevsimi sırasında çekilmiş, galaksimize ait en büyüleyici resimlerden oluşuyor. Bu fotoğraf koleksiyonu Haziran ayında, Saman Yolu’nu fotoğraflamaya en uygun zamanda yayınlanıyor. Şimdilik gelecekte düzenlemek istediğimiz yarışmalara dair planlarımız yok.”


“Dondan Hemen Önce” (Fotoğrafçı: Aki Mikkola)

“Dondan Hemen Önce” (Fotoğrafçı: Aki Mikkola)

Finlandiya Laponyası “Kışın başlarıydı, hava durgundu ve kırmızıya çalan bir Aurora’yla yansıması vardı: son derece ender görülen bir kombinasyon! Sıklıkla, mevsim kış olduğunda, su ilk kar yağmadan önce donar. Gökyüzünün sudaki yansımasını fotoğraflayabilmek için üzerinde kar olmayan açık suya ihtiyacınız var, ama bu Ekim’de önce kar yağdı. 23 Ekim 2020 fazlasıyla bulutlu bir gündü ve bu da Kuzey Işıkları gösterileri için berbat bir hava demek. Öğlen vakti güneş rüzgarlarını görebilmeyi başardım ve manyetik alan daha yüksek oranda aktivite göstermeye başladı! Buradan anladım ki eğer açık gökyüzü olan bir lokasyon bulmayı başarabilirsem akşama muhteşem bir Kuzey Işıkları şovu olacaktı. Bölgeyi biraz araştırdıktan ve bu bölgede yaşayan diğer arkadaşlarımı arayıp hava hakkında sorular sorduktan sonra bulutsuz bir gökyüzü bulmak için arabamla Rovaniemi’nin güneyine gitmeye karar verdim. Bunu yapabilecek kadar şanslıydım ve kısa bir zaman sonra tam da öngördüğüm gibi gökyüzünde sihir gerçekleşmeye başladı! Kameramın yakaladığı kırmızı rengin fazlalığı karşısında şaşkına döndüm ve çıplak gözle bile görülebilir olan büyük bir renk çeşitliliği vardı! Kameramı durgun nehrin üzerindeki kuzeye bakan küçük bir köprünün üzerine koydum, burası Aurora’nın gökyüzündeki dansını yakalayabilmek için en iyi yerdi. Aurora’yı kovalarken aklınızda bulundurmanız gereken şeylerden biri her seferinde farklı gözükmesi! Ve onu fotoğraflamak da göründüğü kadar kolay değil...mükemmel zamanlama ve lokasyonun önemi büyük!”


“Resimlenmiş Kayaların Büyüsü” (Fotoğrafçı: Marybeth Kiczenski)

“Resimlenmiş Kayaların Büyüsü” (Fotoğrafçı: Marybeth Kiczenski)

Yukarı Michigan Yarımadası, ABD “Öngörülemez. Çılgınca. Büyüleyici. Aurora ruhunuzun belirli bir bölgesine dokunuyor: günlük hayatı geçip neredeyse doğaüstüne yaklaşan tarafına. İşte Aurora’yı kovalamak böyle hissettiriyor. Dürüst davranmam gerekirse tam olarak hissiyatı açıklayamıyorum bile. Çok fazla insan Kuzey Işıkları’nın Michigan’ın Yukarı Yarımadası’nda neredeyse düzenli olarak görülebildiğini bilmiyor! Her ne kadar bu enlemde ufuk çizgisi civarında seyretseler de, çoğunlukla, iyi bir Kuzey Işıkları gösterisini çıplak gözle bile görebilirsiniz. Bu fotoğrafta, bu koy üzerinde Samanyolu’nu fotoğraflamaya çalışıyordum. Burası benim Resimlenmiş Kayalar Ulusal Gölkıyısı’nda en sevdiğim yer. Buraya ulaşmak için ormanın içinden yaklaşık olarak 3 kilometre yürümeniz gerekiyor ve Aurora çekimlerimi önceden planladığım için burada Aurora’yı yakalayabileceğimi düşünmüyordum. Bir önceki günkü Kuzey Işıkları tahminlerine baktığımda gözüme olabileceklerine dair birşey çarpmamıştı bu nedenle de gece 11 gibi ortaya çıktıklarında çok şaşırdım. Böyle anlar bir gökyüzü kovalayıcısının hayatındaki sihirli anlardan biri. O gece Kuzey Işıkları birkaç saat boyunca dans etti. Ufuk çizgisi boyunca hareket eden ve parıldayan kurdeleler beni aptala çevirdi. Bu deneyimden olabilecek en iyi sonucu elde edebilmek için iki çekimin bir kombinasyonunu aldım; önplanın 2 dakikalık bir pozlamasıyla gökyüzünün 15 saniyelik bir pozlaması. Bu nedenle de Kuzey Işıkları’ndaki detaylar korunurken önplana ait daha fazla detayı da görebiliyorsunuz.”


“Cennetin Dansı” (Fotoğrafçı: Sergey Korolev)

“Cennetin Dansı” (Fotoğrafçı: Sergey Korolev)

Kola Yarımadası, Rusya “Birkaç senedir Kuzey Işıkları’nın izlenebilecekleri yerleri ve Rusya’nın Kola Yarımadası’ndaki Kuzey Işıkları’nı araştırıyordum ve hala da yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum. Barents Denizi’nın kıyısındaki bu taştan plajı birkaç sene önce keşfettim. O zamanlar okyanus dalgalarıyla birlikte sürüklenen kaya parçalarının şekilleri ile denizden yükseleyen dik dağlar beni büyülemişti. Burada uzunca bir süre Aurora’yı yakalamaya çalıştım ve bir gün şansım yaver gitti ve bu fotoğrafı çektim. Fotoğraf son derece yalın ve iki çekimden oluşuyor; Aurora’nın gökyüzündeki hareketini dondurabilmek için bir kısa pozlama ve kayalar için de görece olarak daha uzun bir pozlama daha.” “Herkese içtenlikle doğaya çıkıp fotoğraf çekmelerini öneririm; yalnızca cep telefonunuzu kullanarak olsa bile, kendinizi yeni fotoğraflar ortaya çıkararak ifade etmeye çalışmanızda insanı son derece tatmin eden birşeyler var. Umuyorum ki bu Kuzey Işıkları fotoğraf koleksiyonunu ilham verici bulursunuz ve bizimle dbirlikte işin inceliklerini öğrenip sizinle benzer düşünen ve hevesli bir grup fotoğrafçıya katılmak isterseniz lütfen Capturetheatlas.com sitemizi ziyaret etmeyi düşünün!”


“Gökyüzündeki Alevler” (Fotoğrafçı: Risto Leskinen)

“Gökyüzündeki Alevler” (Fotoğrafçı: Risto Leskinen)

Finlandiya Laponyası “Bu fotoğrafı Finlandiya Laponyası’ndaki Pallas-Yllas Ulusal Parkı’nda çektim. Uydu verilerine göre akşam vakti güçlü güneş rüzgarları olacaktı ve ben arabamla Pallas Tepesi’ne gitmeye karar verdim. Buradaki manzara harikaydı ve ağaçlardaki kar hala tazeydi. Çoğunlukla gece başına yalnızca bir kompozisyona odaklanırım, ama bu fotoğrafı çektiğim zaman aurora fırtınası alışılanın üzerinde uzun sürdü, bütün gökyüzünü kapladı ve ben de çeşitli önplanlarla birkaç tane fotoğraf çekebildim. Hava son derece soğuktu ama bunun gibi şeyler size havanın soğukluğunu unutturabiliyorlar.”


“Aurora Patlaması” (Fotoğrafçı: Tor-Ivar Naess)

“Aurora Patlaması” (Fotoğrafçı: Tor-Ivar Naess)

Lyngen Alpleri Norveç “Birkaç sene önce ne kadar şımarık olduğumu farkettim. Sıradan bir Salı gecesi dışarı çıkabilir, hava da iyi ise dünyanın peşinden en çok koşulan fenomeninin fotoğraflarını çekebilirdim: Kuzey Işıkları’nın. Bu fotoğraf Lyngen Alpleri’nde geçirdiğim tıpkı böyle bir gecede ortaya çıktı, burası Kuzey Işıkları oynamaya çıktığında her zaman için harika bir geriplan oluşturur. Şubat ayında bulutsuz bir geceydi ve Kuzey Işıkları çok yavaş hareket ederek başladılar ama yoğunlaşmaya devam ettiler, o nedenle de LCD ekranıma neler olup bittiğini kontrol etmek için baktığımda Kuzey Işıkları dağdan patlamış gibi duruyorlardı. Sol taraftan (güneyden) gelen ay ışığı yüzünden manzara güzel bir şekilde aydınlanmıştı ve etkileyici Aurora Borealis gösterisiyle iyi bir uyum yakalayabildim. Senelerdir Aurora’nın fotoğraflarını çekmem sonucu öğrendiğim şeylerden bir tanesi, dışarı çıkmadan önce gökyüzünün yüzde yüz bulutsuz olmasını beklerseniz çokça muhteşem Kuzey Işıkları gösterisini kaçırırsınız. Bu Kuzey Işıkları’nın gece vakti görünür olduğu yerlerden birinde yaşıyorsanız size bir tavsiyem.”