Bolton Gediği: İnsanları Yutan Bir Akıntı

Yorkshire, İngiltere'deki Barden Kulesi ve Bolton Manastırı'nın arasında doğadaki en tehlikeli bubi tuzaklarından biri bulunur. Bu, "Bolton Gediği" ya da kısaca "Gedik" ismiyle bilinen yaklaşık olarak 183 cm genişliğinde küçük, zararsız görünümlü bir dağ akıntısıdır. 

Ancak yüzeydeki suyun altında içine düşen herkesi öldürebilecek güçte, güçlü alt akıntılara sahip, derin bir uçurum vardır. Gediğe düşen hiç kimsenin sağ çıkamadığına inanılıyor. Cesetleri bile bulunamamış.


2

Yüzeyde ise Gedik o kadar zararsız ve sahiller birbirlerine o kadar yakın görünüyor ki, geçmişte bir sürü gözükara ziyaretçi karşıdan karşıya zıplayabileceklerini ya da su yalnızca diz hizasında göründüğü için taşlar üzerine basa basa karşıya geçebileceklerini düşünmüş.


3

Gerçekten de "Gedik (İng. Strid)" isminin "karşıdan karşıya geçmek (stride)"ten geldiği düşünülüyor. Bölgedeki ağaçların üzerinde insanları böyle bir atlayışa kalkışmamaları için uyaran uyarı tabelaları bulunuyor. Ancak yine de ayağı kayıp zalimce su altındaki mağaralara ve tünellerin içine çekilen insanlarla ilgili bir sürü öykü dolanıyor.


4

Gedik'in kurbanlarından biri, söylentilere göre, 1154 yılında Gedik'te karşıdan karşıya atlamaya çalışıp ortadan kaybolan Leydi Alice de Romilly'nin oğlu William de Romilly'miş. 


5

Annesi bu kayıptan ötürü öylesine yasa boğulmuş ki annesi oğlunun öldüğü yerdeki araziyi Bolton Priory Manastırı'nı kurmak üzere bağışlamış. Bu trajik efsane sonrasında William Wordsworth'ün "Duanın Gücü" şiirinde de ölümsüzleştirilmiştir. Bir polis Bolton Manastırı'ndaki Wharfe Nehri'nde 8 yaşındaki bir çocuğun 2010 yılının Mart ayında boğulmasından sonra nöbette duruyor.


6

Bolton Manastırı ve Wharfe Nehri.