Dünyanın En Yalnız Fili Sekiz Senedir İlk Defa Başka Bir Fille Tanıştı Ve Onların Bu Büyük Anı Kalplerinizi Isıtacak

Kaavan isimli fil 2012’de partneri Saheli’nin ölümünden sonra sekiz sene İslamabad’daki Marghazar Hayvanat Bahçesi’nde tek başına yaşadı.

Kısa bir süre önce hayvanat bahçesi zor zamanlar geçirip kötü bir durumda bırakıldıktan sonra kapanmak zorunda kaldığında Kaavan da evini kaybetti.


1

36 yaşındaki filin içinde bulunduğu kötü vaziyet- veterinerler tarafından iyi beslenmediği ve aşırı kilo olduğu sonucuna varılmıştı- hayvan hakları organizasyonlarını kızdırdı ve ikonik şarkıcı Cher bu konuda yasal bir kampanya başlattı.


2

Fil Kaavan 35 yılı aşkın bir süredir İslamabad, Pakistan’da bulunan Marghazar Hayvanat Bahçesi’nde kalan hayvanlardan biri olmuştu.


4

 Four Paws’ın basın açıklamasına göre bu fil aslında Sri Lanka’dan bir hediyeydi ve partneri Saheli’yle birlikte 1990’dan 2012’de Saheli’nin ölümüne kadar birlikte yaşamıştı. Sekiz senedir çok yalnızdı.


5

Four Paws’ın konuşmacılarında Martin Bauer zavallı hayvan için nihayet medikal açıdan seyahat izni alınabildiğini ve muhtemelen yeni arkadaşlar ve kendisi için daha iyi koşullar bulabileceği Kamboçya’ya gönderileceğini söyledi. ABC’nin haberine göre aşırı kilolu fil Kaavan’a Cuma günü hayvanat bahçesinde tam kapsamlı bir muayene yapıldı.


6

Mayıs ayında İslamabad Yüksek Mahkemesi sistematik ihmalkarlıktan kaynaklı olarak berbat koşullar altındaki Marghazar Hayvanat Bahçesi’nin kapatılmasına karar verdi. Kaavan’ı hayvanat bahçesinin korkunç koşullarından kurtarmak hayvanın başka bir yere taşınmasını organize eden Amerikalı şarkıcı Cher de dahil olmak üzere bütün dünyadan hayvan hakları savunucularının ilgisini çeken bir konu oldu. Bauer Pazar günü yayınlanan bir bildiride: “Ne yazık ki kurtarma ekibi Temmuz sonunda hayvanat bahçesi çalışanları onları taşıma kutularına girmeye zorlarken kafeslerinde yangın çıkardıktan sonra bu transfer denemesi sırasında hayatını kaybeden iki aslanı kurtarmak için çok geç geldi,” diye ekledi. Ayrıca Four Paws’ın İslamabad Vahşi Yaşam Yönetim Kurulu tarafından hayvanat bahçesinde kalan hayvanları güvenli bir biçimde taşıyabilmek için davet edildiğini de belirtti. Kaavan bu zamana kadar minik bir kafeste yalnız yaşamaya zorlanmıştı.


7

Cuma günlü medikal muayene her ne kadar düzgün beslenememe semptomları gösterse de hayvanın aşırı kilolu olduğunu ortaya koydu. Tırnakları çatlamıştı ve görünüşe göre ayaklarına zarar veren yer döşemelerinin olduğu küçük bir kafeste yaşamaktan dolayı fazlasıyla uzamışlardı. Bauer, “Kaavan’ın çok güçlü bir hayvan olduğunu gösteren muayenesini takiben muhtemelen Kamboçya’da bir hayvan barınağına taşınması için son yapılacaklar tamamlanacak,” dedi.


8

“İyileşme süreci çok kolay ve kısa olmayacak,” diye ekledi Bauer ve hayvanın sadece fiziksel açıdan kötü durumda olmadığını aynı zamanda mental sağlığının da bunca yılı yalnız geçirmiş olmaktan etkilendiğini belirtti. “Ayrıca stereotipik davranışlar da geliştirmiş, yani onu kafasını saatlerce ileri geri sallarken görebiliyoruz. Bu büyük oranda sıkıldığını gösteriyor.”


9

Kaavan’ın fiziksel iyileşme sürecini yüreten Four Paws ekibi vahşi doğa veterinerleri ve profesyonellerden oluşuyor. Kaavan’ın ne zaman seyahat edebileceği henüz kararlaştırılmış değil.