Kenya’da Artık Geçtiğimiz Otuz Yıla Kıyasla Çok Daha Fazla Fil Var Ve İşte Bu Da Nedeni

İzinsiz avlanmayı durdurabilmek için yapılan tüm yoğun çalışma geçtiğimiz otuz sene içerisinde Kenya’nın fil popülasyonu iki katından fazlasına çıkarttı diye belirtti Kenya’nın Yaban Hayat Servisi Çarşamba günü.

Kenya’da 1989 yılında yalnızca 16,000 fil vardı ama KWS yöneticisi (Kenya Wildlife Service) John Waweru’nun Dünya Fil Günü’nde Amboseli Ulusal Parkı’nda yaptığı konuşmaya göre bu rakam 2018 gibi 34,000’in üzerine çıktı.


1

Kilimanjaro Dağı’nın eteklerinde bulunan Amboseli Ulusal Parkı bu sene 170 fil yavrusu doğduğunu belirtti ve bu rakam çoğalmaya da devam ediyor. Buna ek olarak bu sene ayrıca iki çift de ikiz dünyaya geldi; bu da Kenya’daki kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Amboseli Filleri Koruma Derneği’nin belirttiğine göre son derece ender görülen bir şey.


2

Ancak aynı grup 2018 yılında yalnızca 113 yavrunun doğduğunu belirtmişti (2019 kıyaslama yapmak için iyi bir sene değil çünkü fillerdeki gebelik süreci iki yıla kadar uzayabiliyor).


3

Amboseli Filleri Koruma Derneği’nin belirttiğine göre son derece ender görülen bir şey. Ancak aynı grup 2018 yılında yalnızca 113 yavrunun doğduğunu belirtmişti (2019 kıyaslama yapmak için iyi bir sene değil çünkü fillerdeki gebelik süreci iki yıla kadar uzayabiliyor).

ATE (Amboseli Trust for Elephants) için proje yöneticisi olan Taj Manor NPR’a bir mailinde: “Fil popülasyonunun artmasındaki temel sebep geçtiğimiz iki sene içerisinde aldığımız yoğun orandaki yağışlardır. Bebek oranındaki artış çoğunlukla ekolojik değişimlerle ilgilidir,” diye yazdı.


4

2019 yılında Uluslararası Kurtarma Komitesi normalin üzerinde şiddette yağışlar rapor etti ve bunlar da kontrol edilemeyen sellere yol açarak Doğu Afrika’daki ekinlere zarar vererek insanların ölümüne sebep oldu.

Bu şiddetli yağışlar bölge yıllarca aşırı kuraklıkla mücadele ettikten sonra ortaya çıktı. Filler için yağışın fazla olması otlanacak bitki örtüsünün çoğalması ve dehidrasyon ya da yiyecek azlığı sebebiyle ortaya çıkan ölümlerin azalması demek.


5

Kenya’nın Yaban Hayatı ve Turizm Kabine Sekreteri Najib Balala fil popülasyonundaki büyümenin kısmen ülkenin izinsiz avlananlara karşı mücadelesinden kaynaklandığını belirtiyor.


8

AP’nin raporuna göre 2019 yılında Kenya hükümeti izinsiz avlanmadan dolayı suçlanan insanlar için büyük para cezaları ve hapis cezasının da içinde bulunduğu daha ağır cezalar verilmesini kararlaştırdı. 2018 yılında ülkedeki 80 fil izinsiz olarak avlandı. 


9

Bu rakam son derece radikal bir biçimde 2019 yılında yalnızca 34’e düştü. Ve 2020’ye gelindiğinde rakamlar tüm yıl boyunca daha da düşük kalacakmış gibi görünüyor. Balala; “Ocaktan bu zamana dek izinsiz olarak avlanan fillerimizin sayısı yalnızca yedi tane oldu. Ancak hala bu problemin tamamen kökünü kazımaya uğraşıyoruz,” diye ekledi.