Hindistan'daki Prabalgad Kalesi

Kalavantin Durg (Kalavantin'in Kalesi) ismiyle de bilinen Hindistan'daki Prabalgad Kalesi, Hindistan'ın Maharashtra eyaletinde, Batı Ghatları'nda 2300 fitlik bir yükseklikte, Matheran ve Panvel arasında yer alır. Matheran'a çok yakın olan kayalık bir platonun en tepesinde inşa edilmiştir. 

1

Önceden bu kale Muranjan adıyla bilinirdi ancak Shivaji'nin önderliğindeki Maratha kuvvetleri tarafından ele geçirilip yeniden isimlendirildi. Kaleye ulaşmak için son derece sarp kayalıkları tırmanmak gerekiyor. 


2

Kaleye çıkan basamaklar tepedeki kayalıklara oyulmuş halde. Kenarlarında tutunacak yerleri bulunmuyor ve duvarlarda da tutunmak için ipler yok. İniş ise özellikle baş dönmesinden muzdaripseniz en zor kısım.


3

Efsaneye göre kale Kalavantin isimli bir kraliçe için inşa edilmiş ama kimse bundan daha fazlasını bilmiyor. 1458 yılı civarında Ahmednagar Krallığı'nın başbakanı Malik Ahmad, Konkan'ı fethi sırasında kaleyi ele geçirmiş. Sambhaji'nin ölümünden sonra Moğollar Kalyan, Mahuli, Karnala ve birkaç başka kaleyle birlikte Prabalgad'ın kontrolünü de ele geçirmişler.


4

Kale Moğollar'dan Shivaji tarafından, Shivaji'nin kendini Kalyan-Bhivandi bölgesinde kanıtlamasından sonra 1657 yılında fethedilmiş. Saldırı sırasında bu kale bir Moğol komutanı olan Kesar Singh tarafından yönetiliyormuş ve güçlü bir direniş gösteren tek kale olmuş. 


5

Yenilginin emarelerini görmeye başladıklarında kaledeki kadınlar Jauhar adı verilen ve kurbana saygıdeğer ve şerefli bir ölüm getiren geleneksel bir intihar yöntemiyle kendilerini öldürmüşler. 


6

Singh, Ekim 1657'de muharebe sırasında ölmüş ve Shivaji bir nezaket gösterisi yaparak Singh'in annesiyle torununun güvenli bir şekilde kaçmasına izin vermiş.


7
8