Kalaloch, Washington'daki Yaşam Ağacı

Kalaloch'ta, Washington'da bulunan Olimpik Ulusal Park'ın içinde, bazı insanların yıllar önce ölmesi gerekirken mucizevi bir biçimde hayata tutunuyormuş gibi görünmesinden dolayı "yaşam ağacı" olarak adlandırdıkları, sıradışı bir ağaç bulunuyor. Bu ağaç Kalaloch Otel'inin hemen kuzeyinde, Kalaloch Kampalanı'nın yakınlarında konuşlanmış durumda ve tam altındaki bulunan kayalığın toprağı erozyon sebebiyle kısmi olarak içeri göçmüş. 

1

Ağaç toprağa birkaç cılız kök sayesinde bağlanmış duruyor ancak bu köklerin çoğu dışarıda ve boşluğa doğru bakıyor. Bu ağacın hala nefes alıyor, yaşıyor ve altında toprak olmamasına karşın her baharda taze yeşil yapraklar verebiliyor olması bir mucize. Kimse ağacın kıyıda sıklıkla görülen sert fırtınalara rağmen nasıl düşmeden durabildiğini bilmiyor.


2

Ağaç bir Sitka ladini ancak resmi bir isme sahip değil. O nedenle de insanlar ona "yaşam ağacı" ya da "kaçak ağaç" gibi bir sürü isimler vermişler. Ağacın hemen altında mağaramsı bir boşluk bulunuyor ve bazı insanlar burayı "ağaç kökü mağarası" olarak adlandırıyor. Ağacın tam olarak kaç yaşında olduğu ya da ne süredir burada ölüme direndiği ise bilinmiyor.


3

Ağacın altındaki mağara okyanusa boşalan ve bu sırada da alttaki toprağı yıkayarak götüren küçük bir akıntı tarafından meydana getirilmiş. 2005'te yazılmış olan şu satırlardan da anlaşılabileceği üzere bu durum onlarca yıl önce meydana gelmiş: "Biz ağaca doğru yürürken uçuruma yürümekte olan bir çift bu kamp alanına 17 senedir geldiklerini ve her sene ağacın düşmesini beklemelerine rağmen henüz böyle bir durumla karşılaşmadıklarını söyledi."