Tekapo Gölü, Yeni Zelanda'da Çiçeklenen Acı Baklalar

Tekapo Gölü, Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki McKenzie Havzası'nın kuzey kenarı boyunca kuzey-güney yönünde akan yaklaşık olarak birbirine paralel üç nehirden ikinci en büyük olanı. 

Tekapo Gölü

Göl gerçekten de karlı dağları, turkuaz renkteki göl manzarası ve çarpıcı güzellikteki minik kilisesiyle bütün fotoğrafçıların rüyasını süsleyebilecek bir yer. Her sene Kasım ortasından Aralık ayına kadar çiçeklenen acı baklalar da göle ayrı bir güzellik katıyor.


Tekapo Gölü

Lupin ya da acı bakla (Lupinus polyphyllus) boyu 1.5 metreye kadar ulaşabilen egzotik bir bitki. Bu bitki pereniyal bir bitki türü, yani yaz mevsiminde çiçeklenip tohumlarını döküyor, kış mevsiminde kök kısmına kadar ölüyor ve ertesi yaz yeniden canlanıyor.


Tekapo Gölü

Bu lupinler renkli, uzun çiçekler meydana getiriyorlar. Çiçekleri bezelye gibi ve mavi, mor, turuncu, sarı, pembe, beyaz ya da iki rengin karışımı gibi pek çok renkte olabiliyorlar. 


Tekapo Gölü

Ufak yaprakçıklardan meydana gelen yeşil yaprakları bir elin parmakları gibi dışa doğru açılıyor. Bitkinin şişen tohum zarfları yaz sıcağında patlayarak bir sürü koyu kahve renkteki tohumu etrafa saçıyor.


Tekapo Gölü

Lupinler 1950lerde yakınlardaki Godley Peaks bölgesindeki bir istasyonda bulunan Connie Scott tarafından bitkinin tohumlarının temel otoyolun iki yanına da saçılmasıyla getirilmiş.


Tekapo Gölü

Artık bu uzun boylu ve renkli bitkiler bir sürü yol kenarında bolca yetişiyor aynı zamanda bunları güzel manzaralı Mackenzie bölgesi boyunca köy yakınındaki açık alanlarda görmek de mümkün. 


Tekapo Gölü

Renklerdeki çeşitlilik zaten büyüleyici güzellikteki Tekapo Gölü bölgesini bir fotoğrafçı cenneti haline getiriyor.


9