Giuliano Mauri'nin Ağaç Katedrali

Giuliano Mauri'nin "Cattedrale Vegetale"si tartışmasız şekilde yeryüzündeki en etkileyici 'doğal mimari' eserdir. 

1

Kuzey İtalya'daki Bergamo'nun dış kesimlerinde bulunan Arera Dağı'nın alt kısmında konuşlanmış haldeki bu yaşayan yapı, bir kilisenin ortasına benzemesi için bir araya getirilmiş ahşap direklerden oluşan bir kafesten meydana gelir. 


2

Mauri bu kafesin içine seksen tane gürgen ağacı fidanı yerleştirmiştir. Sanatçının belirttiğine göre onbeş yıl içinde destek yapı gittikçe çürüyecek ve gürgen ağaçları da büyüdükçe ortaya tamamen organik bir katedral çıkacak. 


3

Mauri bu Ağaç Katedral'in altyapı çalışmalarına 2001 yılının sonlarında başlamış. 2009'daki ölümünü takriben 2010 yılında Katedral nihayet tamamlanmış ve Mauri'nin eserlerinin canlı bir abidesi olarak kalacak.


4

Katedral beş koridorlu bir bazilika oluşturan 42 sütundan oluşuyor. 


5

Projede 1,800 alaçam gövdesi ve 6,000 metreden fazla fındık çalısının geleneksel örme ve bağlanma yöntemleriyle bir araya getirilmesiyle bağlanmış 600 kestane ağacı dalı kullanılmış. 


6

Kayın ağaçları büyüdükçe Katedral için doğal bir çatı oluşturacaklar. Katedral 650 metrekarenin üstünde bir alanı kaplıyor ve inşa edilmesi aylar almış. 


7

Katedral 28 metrenin üstünde bir uzunluğa sahip, neredeyse 25 metre genişliğinde ve yüksekliği 5 ila 22 metre arası değişiyor.