Telefon Direklerindeki Devasa Kuş Yuvaları

Güney Afrika'nın Kalahari Çölü'nde Sociable Weaver Bird (Sosyal Örücü Kuş) denen yerli bir kuş türü uzaktan bakıldığında bir ağacı kaplayan saman yığınlarını andıran devasa kuş yuvaları yapıyor.

1

Bu yuvaların temelini genellikle ağaçlar ya da telefon tellerini taşıyanlar gibi elektrik direkleri oluşturuyor. Kuşlar bunların üzerine iri dallarla çerçeveyi oluşturuyor ve sonra da ayrı ayrı odalar yapabilmek için kuru otlarla duvarlar inşa ediyorlar. 


2

Yuvanın odalarının her birini de daha yumuşak otlar ve liflerle kaplıyorlar. Hasırdan keskin dikenler yuvaların girişlerini avcılardan koruyor. 


3

Bu yuvalar tüm diğer kuş türlerinin yaptığı yuvalardan daha büyük ve yüzlerce çift kuşa ev sahipliği yapabilecek genişlikteler. Bazı sociable weaver yuvaları 100 yılı aşkın bir süredir birkaç nesile ev sahipliği yapmış.


4

Yuvalar oldukça iyi yapılmış ve kuşlara dışarıdaki sıcaklığa oranla daha avantajlı bir sıcaklık sunuyor. Merkezde bulunan odalar sıcağı muhafaza ederek geceleri kullanabilmelerini sağlıyor. Dışarıdaki odalar gündüzleri serinlemek için kullanılıyor ve dışarıdaki hava sıcaklığı 16-33 derece arasındayken bu odalardaki sıcaklık 7-8 derecede kalıyor. 


5

Kuşlar "sociable (sosyal)" ismini büyük koloniler halinde yaşadıkları için değil, yuvalarını baykuşlar, akbabalar, kartallar, kızıl başlı ispinozlar, küllü baştankaralar, pas kuyruklu kuyrukkakanlar ve daha pek çoklarıyla yuvalarını paylaştıkları için alıyorlar. 


6

Bu kuşlar misafir kabul etmekten oldukça memnunlar. Yuvada daha fazla kuşun yaşaması demek tehlikeleri gözetecek o kadar fazla göz olması anlamına geliyor. 


7

Ayrıca bu kuşlar yiyecek bulabilecekleri yerleri de başka kuşlardan öğreniyorlar. "Asimilasyon" adı verilmiş bu güzel fotoğraf serisi fotoğraf sanatçısı Dillon Marsh tarafından çekilmiş.


8