Vahşi Doğa Aslında Oldukça Komik Olabiliyor Ve Bu Fotoğraflar Bunun Nasıl Olduğunu Size Gösterecek

Gördüğümüz mükemmel zamanlanmış fotoğrafların birçoğu şans eseri çekilen fotoğraflar. Ancak fotoğrafçılıkta profesyonel bir fotoğrafçının yeteneklerini ve kararlılığını gerektiren durumlar da var. 

Muhtemelen bunu daha önce hiç duymadınız ancak Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri diye birşey var. Bu son derece yetenekli fotoğrafçılar tarafından bir hayvanın garip, şapşal ya da düpedüz gülünç birşey yaparken şans eseri çekilmiş en komik fotoğraflarını bir araya getiren bir yarışma.

Aşağıdaki galeride bu bahsettiğimiz yarışmanın en iyi örneklerini bir araya topladık. Vahşi doğanın komik olabileceğini düşünmüyorsanız bu fotoğrafların fikrinizi tamamen değiştireceklerinden eminiz! Ama elbette görmeden inanmanız imkansız. Bu nedenle de galerimize kesinlikle göz atmanızı öneririz!


“Kel Kartal Bir Sürprizle Karşılaşıyor”- Arthur Trevino

“Kel Kartal Bir Sürprizle Karşılaşıyor”- Arthur Trevino

“Bu kel kartal çayır köpeğini yakalamaya çalışıyordu ancak başaramadı. Sonrasında ise çayır köpeği kartala doğru sıçradı ve kartal öylesine şaşırdı ki yakınlardaki bir çukura kaçtı! Görmesi gerçekten de çok enteresan birşeydi.”


“Karantina Hayatı”- Kevin Biskaborn

“Karantina Hayatı”- Kevin Biskaborn

“Sanıyorum ki bu noktada canınız dışarı çıkıp günlük işlerinize devam etmek istiyorken evde ailenizle birlikte karantinada kalma duygusuna alışkınsınız. Bu doğulu rakun yavruları da aynı şeyi deneyimliyorlar. O ağaç oyuğunun ağzına kadar dolu olduğunu düşünüyorsunuz ama sonra anne rakun geliyor ve size bu alanın ne kadar da kompakt olduğunu gösteriyor. Bebeklerin yarım yamalak annelerine ve birbirleri üzerine tırmandıklarını görüyorsunuz ve aynı zamanda dışarıdaki dünyaya bir göz atmaya çalışıyorlar. Bu fotoğrafı Güneydoğu Ontario, Kanada’dayken çektim. Birkaç ağaç oyuğu bulunan bir yer keşfettikten sonra buranın rakun aileleri için popüler bir yer olduğunu anladım. Çünkü rakunlar bir çukurdan diğerine ilerlerler ve genelde bu çukurların herhangi birinde bir geceden fazla zaman harcamazlar, bu nedenle de birden fazla seçeneği bulunan bir yer bulmak fotoğrafçılıkta temel şeydir. Ben bu rakun ailesine denk geldim ve anında en iyi olabilecek açıyı bulmak için kameramı kaldıkları deliğin hizasına getirme üzerinde çalışmaya başladım. Kameramı ve tripodumu hazır ettikten sonra bebek rakunlar son derece meraklandılar (ve bu da aslında işimi daha kolay hale getirdi) ve daha yakından bakabilmek için başlarını delikten çıkarmaya başladılar!”


“ROFL” (Gülmekten Yerlere Düşmek anlamına gelen İngilizce bir kısaltma)- Giovanni Querzani

“ROFL” (Gülmekten Yerlere Düşmek anlamına gelen İngilizce bir kısaltma)- Giovanni Querzani

“Bu genç aslanı Tanzanya’daki Serengeti Ulusal Parkı’nda buldum. Muhtemelen benim fotoğraf konusundaki becerilerime gülüyordu.” Peki bu sene bu yarışmadaki değişiklikler ve geliştirmeler neler? Bu sorunun cevabını bulabilmek için CWPA’nın kurucularından biri olan Tom Sullam’la konuştuk: “Şu an etkisi altında olduğumuz pandemi yurtdışı seyahatlerini büyük oranda etkilediği için normalden daha az gönderi alacağımızı düşündük ama şaşırtıcı biçimde şu ana kadar oldukça fazla gönderi topladık ve özellikle de “Havada” kategorisinde yüzlerce inanılmaz kuş fotoğrafımız var. Muhtemelen hepimizin evlerimizde zaman geçirmek durumunda kalmamız ve seyahat imkanlarının kısıtlı olması evlerimize daha yakın yerlerdeki vahşi yaşamı keşfetmemize sebep oldu, mesela mutfaklarımızın hemen dışındaki gibi ve bu da kesinlikle harika birşey.”


“Pazartesi Sabahı Modu”- Andrew Mayes

“Pazartesi Sabahı Modu”- Andrew Mayes

“Bu fotoğrafı Güney Afrika’daki Rietvlei Doğal Reservi’ndeki bir ağaca tünemiş olan bir grup Pier sığırcığını fotoğraflıyorken yakaladım. Sanırım Pazartesi günleri birçoğumuz kendimizi böyle hissediyoruz.”


“Yogacı Balabankuşu”- KT Wong

“Yogacı Balabankuşu”- KT Wong

“Bu sarı balabankuşu rahat bir av pozisyonuna geçebilmek için elinden gelen herşeyi deniyordu. Ben hayvan iki lotus çiçeği dalının arasında duruyorken fotoğrafını çekmeyi başarabildim.”


“Yaşasın, Cuma Oldu!”- Lucy Beveridge

“Yaşasın, Cuma Oldu!”- Lucy Beveridge

“Koca kulaklı ve ince bacaklı bu keseli antilbu zıplarken tam havada yakalayabildim. O anda güneş Kgalagadi Sınırötesi Parkı’nın üzerinde doğmaya başlamıştı. Keselin antilobun neden zıpladığını bilmiyoruz ama bazı teorilere göre bu olası partnerleri etkilemek ve avcıları kendinden uzak tutmak için yaptığı bir formundalık ve güç gösterisi. Ayrıca bu küçük, çelimsiz ve genelde yeterli takdiri görmeyen antilop heyecanlandığı zaman da zıplıyor diye duydum. Mutluluktan zıplıyor!” “Genelde 7,000-8,000 arası fotoğraf alıyoruz ve bu sene de bu kadar almamızı bekliyorum, ancak belki o kadar fazla fil ya da sırtlan fotoğrafı olmaz,” diye ekliyor Sullam. “Ancak bu yarışmayı harika yapan şey vahşi yaşamın her yerde olması, bu nedenle de onu koruma konusunda oldukça istekliyiz. Birkaç sene önce büyük ödülü kazanan fotoğraf şoke olmuş bir sincaba aitti, bu nedenle de bu yarışmaya katılmamak için hiçbir sebebiniz yok.” Bilmeyenleriniz için, Komedi Vahşi Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri komik fotoğraflar sayesinde vahşi doğayı koruma konusunda farkındalık sağlamaya çalışıyor-ve bu da her geçen sene daha büyüyor. Yaptıkları iş hoşunuza gittiyse onların seslerini daha fazla duyurmalarını sağlayabilmek adına onlara sponsor olmayı da düşünebilirsiniz.


“Mutlu”- Tom Svensson

“Mutlu”- Tom Svensson

“Bu penguenler dalgaların üzerinde sörf yaparlarken çok eğleniyorlardı ve çok mutlu görünüyorlardı!”


“Bu Tatlı Dudaklar Öpülmek İçin Var”- Philipp Stahr

“Bu Tatlı Dudaklar Öpülmek İçin Var”- Philipp Stahr

“Bu fotoğrafı Curaçao, Karayip Hollandası’nda çektim. Bir sandıkbalığını fotoğraflamak çok zorlu bir iş olabilir, ir dalgıcın yanına gelmeleriyle ilgili sıkıntıları olmasa da kendileriyle ilgilendiğinizi anlarlarsa size yüzlerini değil sırtlarını dönerler. O nedenle de balıktan yalnızca 0.5 yüksekte yüzmeye ve ona hiç ilgi göstermemeye çalıştım. Ayrıca kameram da direkt olarak önümde değil, göğsümün üzerinde ve aşağıya doğru bakar haldeydi. Doğru zamanın geldiğini düşündüğümde kamerayı 90 derece öne doğru çevirdim ve balığın odakta olduğunu umarak balığa doğrultup fotoğrafını çektim. Sonrasında bu fotoğrafın ne kadar harika çıkmış olduğuna kendim bile inanamadım!”


“Iska”- Lea Scaddan

“Iska”- Lea Scaddan

“Bu fotoğrafta sanki dans ediyorlar gibi gözükseler de bu fotoğraf iki Batı Gri Kangurusu dövüşüyorlarken biri diğerinin karnına atacağı tekmeyi kaçırdığında çekildi.” CWPA ekibinin bütün bu yıllar içerisinde en sevdikleri fotoğrafların hangileri olduklarını merak ettik: “Kendim için konuşacak olursam 2017’de kazanan fotoğraf olan ve 3 baykuşu bir ağaç dalında dinlenirken gösteren fotoğraf olmalı....Ancak bir tanesi dinlenmek yerine ağaçla boğuşarak tutunmaya çalışıyordu ve diğerleri de bu palyaçoluğu görmezden gelmeyi deniyordu. Hepimiz bu fotoğrafı çok beğendik. Hep birlikte gülmekten yerlere düştüğümüzü hatırlıyorum.”


“Huysuz Hipopotam”- Rokhin Bakshi

“Huysuz Hipopotam”- Rokhin Bakshi

“Bebek hipopotam çaresizce annesinin ilgisini çekmeye çalışıyordu ancak annenin bu ilgiyi ona göstermeye pek de niyeti yoktu.”


“Yalnızca şu balığın suratındaki ifadeye bir bakın. O ifade herşeyi anlatıyor.” Yarışmaya katılmasını istediğiniz fotoğrafları hala gönderebilirsiniz ama Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri ekibi şu ana kadar ellerine geçen fotoğrafların en iyilerinden meydana gelen bir koleksiyon yayınladı. Bunlara baktığınızda bu senenin de muhteşem olacağını görebiliyorsunuz! Bu yarışma için çektiğiniz fotoğrafları Haziran 2021’e kadar gönderebilmeniz mümkün.