Vahşi Doğa Fotoğrafçısı İnsanın Hayatında Bir Kere Yakalayabileceği Karelerle Çok Ender Görülen Bir Sarı Pengueni Fotoğraflamayı Başardı

Bir vahşi doğa fotoğrafçısı “daha önce hiç görülmemiş” olduğunu düşündüğü bir sarı penguenin insanın hayatta bir kez çekme fırsatı yakalayabileceği fotoğraflarını paylaştı.

Belçika’da yaşayan vahşi doğa ve manzara fotoğrafçısı Yves Adams 2019’un Aralık ayında Güney Atlantik’te iki aylık bir fotoğraf seyahati yürütüyorken ekibi Güney Georgia’daki bir adada durarak 120,000’in üzerinde kral penguenden oluşan bir koloniyi fotoğraflamak istedi.


1

 Salisbury Ovası’na bazı güvenlik ekipmanları ve yiyecekleri çıkarırken Adams daha önceden hiç görmediği tuhaf bir manzarayla karşılaştı: parlak sarı renkte tüyleri olan bir penguen. Adams: “Daha önce ne sarı tüyleri olan bir penguen görmüş ne de duymuştum. O plajda 120,000 kuş vardı ve bunu diğerlerinden hemen ayırt edebiliyordunuz,” diyor.


2

Fotoğrafçıların şansına tuhaf görünümlü kuş sahilde ekibin yanına iniş yaptı ve bu da onların bölgede bulunan diğer penguenler ya da fok balıkları görüntüyü kapamadan muhteşem kareler yakalayabilmesine olanak sağladı. Adams ayrıca: “Kuşun bizim olduğumuz noktaya gelmesinden ötürü çok şanslıydık. Görüşümüz devasa hayvanların oluşturduğu kocaman bir grup tarafından engellenmedi. Normal zamanlarda bu hayvanlardan dolayı bu plajda hareket etmek neredeyse imkansız.” “Bizim yanımıza gelmeye karar vermesi muhteşemdi. Yalnızca 50 metre ötede olsaydı bu insanı hayrete düşüren fotoğrafları yakalayabilme şansına erişemezdik,” diye de ekliyor.


3

Penguenin enteresan rengi lösizm isimli bir kondisyondan kaynaklanıyor ve bu kondisyon pigment kaybına sebebiyet veriyor. Adams, “Burada gördüğünüz lösizmli bir penguen. Penguenin hücreleri artık melanin üretmiyorlar, bu nedenle de siyah tüyleri sarıya ve krem rengi gibi bir renge dönüşmüş durumda,” diyor. Kraliyet Derneği İnterfaz Gazatesi’nde yayınlanan bir araştırma penguen tüylerindeki sarı pigmentin kimyasal açıdan tüylere renk verdiği bilinen tüm diğer moleküllerden daha farklı olduğunu belirtti.


4

Daniel Thomas isimli araştırmacıya göre: “Penguenler sarı pigmenti partnerlerini kendilerine çekmek için kullanırlar ve sarı molekülün aslında içeriden sentezlendiğini düşünüyoruz.” “Bu molekül bilinen diğer beş kuşlara ait tüy pigmentasyonu sınıfından çok farklı ve altın bir tüy pigmenti sınıfını temsil ediyor. Bildiğimiz kadarıyla molekül penguenin beslenmesinde bulunan diğer hiçbir sarı pigmentle bir benzerlik içermiyor.” “Ancak bu tamamen sarı renkteki penguenin durumuna bakarsak kuşun değişik renkli tüylerinin onu dişiler için son derece çekici mi yoksa tam tersi son derece tiksindirici mi yaptığından emin değiliz.” Adams bu kayda değer keşiften sonra 8 hafta daha süren gezi boyunca binlerce fotoğraf çekebilmeyi başardı ve bu resimleri kocaman koleksiyonunu tarıyorken yenilerde bulup düzenledi.