Baltımore Sarıasması

Baltimore Sarıasması, parlak turuncu-altın alt gövdesi ve omuz yamaları, siyah kanatları ve siyah noktaları olan bir kuş olarak tanımlanabilir. Fakat bu neotropik göçmen muhteşem cins hakkında bilmeniz gereken çok şey var.

Baltimore Sarıasması, yaz aylarında Rocky Dağları'nın doğusundaki eyaletlerden Kanada'ya büyük çaplı bir yaşam alanına sahiptir. Kışlarını ise Güney Meksika'dan kuzeybatı Güney Amerika'ya kadar uzanan bir aralıkta sıcak iklimlerde geçirir. Her Nisan-Mayıs ayında, dişilerin gelmesini bekledikleri üreme alanlarına geri dönerler. 


Bu kuşların basket potasına benzeyen yuvaları kuş dünyasının en büyük harikalarından biridir. Bu yuvayı özel yapan şey ise yuvaları o kadar sağlam ki bir kışı atlattıktan sonra tekrardan o yuvaları yaşam alanları yapabilirler. Sarıasması kuşlar böcekleri, portakal dilimlerini, tatlı meyveleri, üzümler vb. yiyecekleri besin olarak tüketirler. 


Bu kuşların ayırt edici özelliklerinden biri, meyve yerken alışılmışın dışında bir yöntem kullanırlar. Gagalarını yedikleri şeyin içine yerleştirdikten sonra dairesel hareketlerle bir tünel oluştururlar ve dilleriyle meyvenin suyunu içerler. Bu eşsiz özelliklere sahip kuş türü, Göçmen Kuş Antlaşması Yasası ile koruma altına alınmıştır.