Yellowstone Ulusal Park'ındaki 10 Büyüleyici Kaplıca

Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Yellowstone Ulusal Parkı dünya üzerindeki jeotermik açıdan en aktif olan yerlerden biri. Dünyadaki jeotermal yerlerin yarısı burada bulunuyor. Park neredeyse 9000 kilometrekarelik bir alana yayılıyor ve antik, aktif bir kalderada bulunan lokasyonu sayesinde 10.000 gayzer, kaplıca, çamur havuzu ve fümarolları da bünyesinde bulunduruyor. Yellowstone'un kendisi son iki milyon yılda muazzam bir güçle birkaç kere patlayan kocaman bir süper volkan. Akan lav ve volkan patlamalarından çıkan kayalar Yellowstone'daki toprağın büyük bir bölümünü kaplıyor. Park, Dünya'nın kuzey ılıman bölgesindeki en büyük ve neredeyse tamamen korunabilmiş olan Büyük Yellowstone Ekosistemi'nin merkezinde yer alıyor. İşte Yellowstone Ulusal Parkı'nda bulunan en güzel kaplıcalardan bazıları:

1

Büyük Prizmatik Kaplıca Yellowstone Ulusal Parkı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan en büyük kaplıca ve dünyadaki kaplıcalar arasında da üçüncü en büyük olanı. Bu kaplıca Midway Gayzer Havzası'nda yer alıyor. Büyük Prizmatik Kaplıca 1871 yılında Hayden Jeolojik Araştırması'nda görev alan jeologlar tarafından keşfedildi ve onlar kaplıcayı çarpıcı renklerinden ötürü bu şekilde isimlendirdiler. Kaplıca mavi, yeşil, sarı, turuncu, altın rengi, kırmızı ve kahverengi renklere sahip ve beyaz ışığın optik bir prizmayla kırılması sonucunda oluşturduğu gökkuşağı renklerini anımsatıyor.


2

Taçlı Havuz Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki Yukarı Gayzer Havzası'nda bulunan, 13 metre derinliğinde bir kaplıca. Adını havuzu çevreleyen "taç"tan alıyor. Her ne kadar kaplıca olduğu kabul edilse de Taçlı Havuz bazen bir gayzer gibi patlayabiliyor.


3

Kromatik Kaplıca Yellowstone Ulusal Parkı'nın Yukarı Gayzer Havzası bölümünde konuşlanmış durumda. Bu kaplıca yakınlardaki Güzellik Havuzu'na bağlı. Periyodik enerji geçişleri boyunca kaplıcalardan birinin su seviyesi azalırken diğerininki artarak taşıyor. Bu geçişlerin arasındaki zaman aralığı birkaç haftadan birkaç yıla değişiklik gösterebiliyor.


4

Zümrüt Kaplıca Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki Norris Gayzer Havzası'nda bulunuyor. Bu kaplıca adını suyun içinden güneş ışığı geçtiğinde dönüştüğü zümrüt yeşili renkten alıyor. Güneş ışığı suya düştüğünde açık mavi bir renk alıyor ve sarı sülfürden yansıması suya yeşil bir renk veriyor.


5

Aslan Gayzeri Yellowstone Ulusal Parkı'nın Yukarı Gayzer Havzası'ndaki koni biçimli bir gayzer. Bir patlama sırasında buharla birlikle çıkardığı kükreme sesi sebebiyle bu ismi almış. Patlamalar 28 metre yüksekliğe ulaşabiliyor ve 1 ila 7 dakika arası sürüyor. Aslan, içlerinde Minik Aslan Gayzeri ve artık inaktif durumdaki Büyük Aslan Yavrusu ve Dişi Aslan'ın da bulunduğu Aslan Grubu gayzerleri arasında en büyük olanı.


6

Gündüz Sefası Havuzu Yellowstone Ulusal Parkı'nın Yukarı Gayzer Havzası bölümünde bulunuyor. Bu havuz 1883 yılında parkın yardımcı müfettişinin karısının havuzu görüntü olarak gündüzsefası çiçeğine benzediği için çiçeğin Latince ismi olan "Convolutus" olarak isimlendirmesinden sonra bu ismi almış. 1889 yılında ise Gündüz Sefası Havuzu bu havuz için yaygın kullanılan bir isim haline gelmiş.


7

Opal Havuz Yellowstone National Parkı'nda Midway Gayzer Havzası'nda bulunuyor. Her ne kadar genellikle kaplıca olarak aktif durumda olsa da Opal Havuz kaynak tipi bir gayzer olarak kabul ediliyor.


8

Safir Havuz Yellowstone Ulusal Parkı'nın Bisküvi Havzası bölümünde konuşlanmış halde. Havuz ismini etrafında bulunan bisküvi şeklindeki birikintilerden alıyor.


9

Sarnıç Kaplıca ve İstimbot Gayzeri Norris Gayzer Havzası'nda bulunuyor ve yeraltından birbirlerine bağlı haldeler. Normalde Sarnıç suyun sürekli olarak taşarak aktığı güzel, mavi bir havuz ancak İstimbot'taki büyük bir patlama sırasında Sarnıç Kaplıca'daki su kurumuş.


10

Çift Kutuplu Havuz Yellowstone Ulusal Parkı'nın Yukarı Gayzer Havzası'nda bulunuyor. Çift Kutuplu Havuz oldukça kompleks bir biçimde bir araya gelmiş kayalara, güzel kenar süslerine ve derin mavi sulara sahip. Bu havuz ara sıra yer altında periyodik titreşimlere yol açıyor ve bunlar yüzeyde dalgalarla duyulabilir halde gümbürtüler de yaratıyor. Bunlar muhtemelen yerin altında ve derinlerdeki gaz ve buhar baloncuklarının patlamalarının sonuçları.