Hayatınızda En Az Bir Sefer Görmeniz Gereken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki En Muhteşem 11 Şelale

Herkes Niagara ve Yosemite’i bilir ancak aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde muhteşem şelaleler vardır. Amerika’nın yapmayı bildiği tek bir şey varsa (ve yapmayı bildiği birşeyler olabilir) bu da doğal harikaları elinde tutmaktır. 

Muhtemelen büyük olan şelalelerin hepsini bildiğinizi düşünüyorsunuz- ve ayrıca geri kalanın hepsinin de Amerika’nın Pasifik dolaylarındaki kuzeybatı kısmına sıkıştırıldığını düşünüyor olabilirsiniz- ancak aslında bilinmeye değer bir ton şelale var. Birkaç tanesi önemli eyalet atraksiyonları, diğerleri ise buraları ziyaret etmeyi seçen insanlar için birer ödül mahiyetinde. Washington’dan New York’a işte harika sonbahar sezonunda Amerika’da bulabileceğiniz en nefes kesici şelalelerden bazıları.


Tahquamenon Şelalesi, Michigan

Tahquamenon Şelalesi, Michigan

Tahquamenon Şelalesi bakış açınıza göre iki ya da altı şelaleden oluşabilir. Yukarı Şelale- 15 metre yükseklik, 61 metre genişlik- bir adanın etrafından beş kademeli şekilde dökülen Aşağı Şelale’ye oranla daha etkileyici kabul edilir. Ayrıca “Kök Birası Şelalesi” ismiyle de bilinen bu şelalenin suları bölgedeki sedir bataklıklarından gelen tanin sebebiyle canlı bir kahverengiye boyanmıştır. 20,000 hektarlık Tahquamenon Şelalesi Eyalet Parkı’nda adaya erişmek için bir kayık bulabilirsiniz (ve bu adada şelalede oynayabilirsiniz de) ya da nehir yatağının kıyısındaki yürüyüş yolundan manzarayı izlemeyi de seçebilirsiniz. Burada ayrıca Michigan’ın doğu kesiminde bulunan Yukarı Yarımada’daki Superior Gölü’ne de oldukça yakınsınız.


Shoshone Şelalesi, Idaho

Shoshone Şelalesi, Idaho

“Batının Niagarası” olarak da bilinen -ama 14 metre daha uzun olan- Yılan Nehri’nin Shoshone Şelalesi kesinlikle nefes kesici. Devasa bir Buz Devri selinde şekil almış yaklaşık 274.5 metrelik basamak İkiz Şelale, Idaho’nun yalnızca biraz doğusunda bir bazalt kanyon meydana getirmiş ve ta Columbia Nehri’ne kadar taşkın bir biçimde akıyor (Dipnot: Bu bazalt tarih öncesi çağlarda gerçekleşen Yellowstone patlamalarından geliyor). Sulama ayrımı sebebiyle Shoshone Şelalesi’ni ziyaret etmek için en iyi zaman şelale basamaklarının 20,000 fit küp suyla aktığı ilkbahar zamanı.


Cumberland Şelalesi, Kentucky

Cumberland Şelalesi, Kentucky

20 metre uzunluğunda ve 38 metre genişliğinde olan Cumberland Şelalesi, Rockies’in doğusunda bulunan ikinci en büyük şelale. Ancak bu şelale yarışındaki gümüş madalya Cumberland’i esas ünlü yapan şey değil. Aslında burası aykuşaklarıyla meşhur. Aykuşakları dolunayın iki ucunda, bulutsuz gecelerde görülebiliyor-burası Batı Yarımküre’de bu görsel fenomenin düzenli olarak oluştuğu tek yer. Buraya Cumberland Şelalesi Eyalet Parkı’ndan rahatlıkla erişilebiliyor olsa da, basamakları daha yakından görebilmek için Cumberland Nehri’nden salla geçmek de mümkün (Daniel Boone Ulusal Ormanı’nın içinden). Günışığında burası kesinlikle muhteşem olsa da aykuşakları görülmeye değer bir görüntü.


Palouse Şelalesi, Washington

Palouse Şelalesi, Washington

Doğu Washington’ın tarih öncesi lav yataklarının ve kuru kayalıklarının dışında, 61 metre yükseklikten akarak en alt kısımda fırıl fırıl dönen bir su birikintisi oluşturan basamaklardan oluşan Palouse Şelalesi yer alır. Bu şelale 2000 sene boyunca zaman zaman meydana gelen bir dizi felaket olan Buz Devri sellerinin kalıntılarından meydana gelmiş şelaleler arasında tek ayakta kalandır. Şelalenin döküldüğü vadi buraya otopark kısmından bakarsanız harika manzaralara sahiptir. Buradan birkaç tane kısa ve hoş yürüyüş opsiyonunuz var. Kanyonun aşağılarına doğru da daha zorlu yürüyüş yolları sizi bekliyor. Dipnot: İçeriye doğru giden yol oldukça zor- ya burayı yavaş gidin ya da yüksek çatılı bir araç tercih edin.


Snoqualmie Şelalesi, Washington

Snoqualmie Şelalesi, Washington

Niagara’nın iki katı büyüklüğündeki Snoqualmie her sene 1.5 milyonun üzerinde ziyaretçiyi kendisine çeker ve bu da onu Rainier’dan sonra Washington’ın ikinci en büyük atraksiyonu haline getirir. Burası Twin Peaks TV dizisinde görmüş olma ihtimaliniz çok yüksek. 2019 yılında Snoqualmie halkı bölgede bulunan pansiyonu, şelaleyi ve burayı çevreleyen 18 hektarlık alanı satın alarak zaten yüzyıllardır böyle olmasına rağmen burayı kendilerinin ilan ettiler. Burası kutsal bir yer, burayı ziyaret etmeye karar verirseniz bunu da aklınızda bulundurmanız gerekiyor.


Latourell Şelalesi, Oregon

Latourell Şelalesi, Oregon

Tarihi Columbia Nehri Manzaralı Patikası’nı üzerinde, Portland, Oregon’un 112 kilometre kadar doğusunda buranın mücevheri olan Multnomah Şelalesi bulunur. Burası ayrıca oregon’daki en popüler turist atraksiyonudur ve açıldığı andan itibaren bir park yeri bulabilmek gerçek bir mücadele olabilir. Ama burayı 90 tane-hayır, yanlış okumadınız, tamı tamına 90- şelale aydınlatır; Multnomah’ı kalabalık dağılana kadar es geçin ve bunun yerine zamanınızı tarihi rotanın geri kalanını keşfederek geçirin. Bu 90 şelalenin içinde Latourell yolun dışındaki en rahat ulaşılabilir ve en büyük şelalelerden bir tanesi. Buraya kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabiliyorsunuz ve daha uzun, yukarıya giden bir yokuş sizi tepe noktasına daha da yaklaştırıyor.


Burgess Şelalesi, Tennessee

Burgess Şelalesi, Tennessee

Nashville’den 90 dakikanın altında bir uzaklıkta Burgess Şelalesi kendisine son derece uygun şekilde isimlendirilmiş olan Akan Su Nehri’ne dökülür. Taşkın bir biçimde akarak her iki yanında da 45 metrelik kayalıklar bulunan, 41.5 metre alttaki kireçtaşından bir vadiye ulaşır. Aslında Burgess Eyalet Parkı dört şelaleden meydana gelir ancak sizi I-40’ta durduracak olan bunlardan sonuncusudur. Çeşitli zorluk seviyelerindeki yürüyüş yolları nehrin kenarlarından kıvrılır ve şelalenin harika manzaralarını gözler önüne serer.


Taughannock Şelalesi, New York

Taughannock Şelalesi, New York

İsmi tuh-GA-nick şeklinde okunan bu şelale Rockies’in doğusunda bulunan en yüksek tek kademeli şelaledir. Bu şelale 65.5 metre yüksekliğindedir, bu da onu Niagara’dan 10 metre daha yüksek yapar. Ve yaklaşık olarak Ithaca’nın 16 kilometre kuzeyindeki Taughannock Şelalesi Eyalet Parkı’nda yapay atraksiyonlar, kalabalıklar ve uzun kuyruklar bulunmaz. Yalnızca Vadi Yolunun Başlangıcı’na 1 kilometrenin biraz üstünde uzunluğa sahip bir yürüyüş yapmanız gerekiyor (Arabanızı park etmek için NY-89 üzerinde bir yer bulabilirsiniz). Daha uzun bir yürüyüş için Vadi Yolu’ndan ayrılan 2.5 kilometrelik Kuzey Kenarı Yolu ve 2 kilometrelik Güney Kenarı Yolu da şelalenin güzel manzaralarını yakalayabilmek için iyi yerlerdir.


Yukarı Mesa Şelalesi, Idaho

Yukarı Mesa Şelalesi, Idaho

10 katlı bir binanın boyutlarındaki bir su perdesi Yukarı Mesa Şelalesi’ndeki bir volkanik kayanın üzerinden kademeli olarak akar-ve yalnızca 2 kilometre kadar güneyde, Aşağı Mesa Şelalesi’nde de aynı şey olur. Mesa Şelalesi Manzaralı Patikası böyle manzaraların ve Yellowstone Ulusal Parkı’nın yakınlarındaki Targhee Ulusal Ormanı’nın içinden yaklaşık olarak 48 kilometre boyunca devam eder. Not: Şelaleyi bulacağınız Yılan Nehri’nin büyük bir bölümü insanlar tarafından bükülerek kontrol altına alınmıştır, ancak bu bölüme Yukarı ve Aşağı Mesa Şelaleleri dahil değildir.


Linville Şelalesi, Kuzey Carolina

Linville Şelalesi, Kuzey Carolina

Blue Ridge Dağları’ndaki en meşhur şelale olan ve aynı zamanda Blue Ridge Park Yolu’na yakın bulunan üç sıralı Linville Şelalesi zaten büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Linville Vadisi’nin odak noktasını oluşturur. Uygun bir biçimde, üç farklı yürüyüş yolu (kolaydan zora) şelalenin alt kısmından en yüksek noktasına kadar vadinin etrafından kıvrılır.


Minnehaha Şelalesi, Minnesota

Minnehaha Şelalesi, Minnesota

Bir şehrin tam merkezinde yer alan birkaç şelaleden biri olan Minnehaha Şelalesi, Minneapolis’in en eski parkında kireçtaşı kayalıkları, meşe, akçaağaç ve karaağaç korularıyla sarılmış halde 16 metre boyunca akar (burası aynı zamanda ülkedeki en eski eyalet parklarından da biridir). Minnehaha Parkı sıklıkla dünyadaki en iyi şehir parkı sistemlerinden biri olarak kabul edilen Büyük Minneapolis Halkası’nın bir parçası olan Mississippi’nin en tepesinde yer alır.