Bir Adam Evinin Bahçesinde Nadir Bir Kelebek Türünü Yeniden Oluşturmaya Çalıştı

Kaliforniya'nın kırlangıç kuyruğu adlı yetişkin kelebekleri, mavi yanardöner kanatlara sahiptir ve koleksiyonculara göre Kuzey Amerika bölgesinde görülen en canlı ve büyüleyici türler olduğu düşünülmektedir.

Bu güzel kelebekler yüzyıllardır genellikle San Francisco'da ve Körfez Bölgesi'nde görülüyordu. Ancak 1900'lerin başlarında artan sanayileşme ve şehirlere yapılan göçler ile bu tür yok olmaya başladı. Günümüzde insanların onları görmesi çok nadirdir.

 

Kaliforniya Bilimler Akademisi'nden bir su biyoloğu bu kelebek türü üzerinde bir araştırma yaptı ve çalışmaları gelecek vadediyor gibi görünüyor.

 

Tim Wong, kendi evinin arka bahçesinde bu kelebekler için özel bir muhafaza alanı oluşturdu ve bu kuşatmanın onların avcılardan korunmalarına yardımcı olduğunu, çiftleşme için daha iyi bir ortam yarattığını ve kuşatmanın bu kelebekleri incelemek, gözlemlemek ve anlamak için bir laboratuvar işlevi gördüğünü söyledi. Dişi böceklerin kendilerine ideal eş bitkiler bulmaları için dikkat ettikleri kriterleri de daha iyi ortaya çıkaracağını belirtti.

 

Wong, yaşam alanlarını hazırladıktan sonra şehrin dışındaki çeşitli bölgelerden yirmi tırtıl aradı ve izin alarak onları topladı. Daha sonra tırtılları arka bahçesine yerleştirdi ve onları yeni yaratılan çiftleşme ve böcek besleme muhafaza alanına yerleştirdi.

 

Altı hafta sonra tırtıllar güzel kelebeklere dönüşmeye başladı ve dişiler küçük ve kırmızı yumurtalar bıraktı. Böylece proje başarılı oldu.

 

Birkaç nesil sonra, böcek sayısı adım adım artmaya başladı. Wong, hepsi için yeterli alana sahip değildi, bu yüzden tırtılların bir kısmını kelebekler için besinlerin üretildiği Botanik Bahçelerine bağışladı.

 

Sadece birkaç ay içinde, Wong yüzlerce yerine binlerce kelebek transfer eder oldu.

 

Mavi kanatlı kelebeklerin bu yeniden popülasyon girişimi Sonoma ve Santa Cruz'da da başarılı oldu. Ancak, Wong, San Francisco'da bunu yapan ilk kişiydi.

 

1980'lerde Barbara Deutsch adlı bir kadın da bu türün yeniden çoğalması için bir şans verdi, ancak girişimleri sadece birkaç yıl içinde ortadan kayboldu.

 

Wong'a gelince, herhangi bir pestisit veya herbisit belirtisi olmadan 200'den fazla kırlangıç kuyruğu bitkisi yetiştirdi. Herkesin kendi bahçesinde bile doğal fauna için yaşam alanını iyileştirebileceğini söyledi.