Bu Vahşi Doğa Fotoğrafçısı Aslanları Korumayla Alakalı Farkındalık Yaratmaya Çalışıyor Ve Onun Çektiği Büyüleyici Portrelere Bayılacaksınız

Los Angeles’ta yaşayan Simon Needham isimli bu vahşi doğa fotoğrafçısı nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlara dikkat çekmek ve koruma çabalarına teşvik etmek amacıyla geniş bir skaladaki hayvanların fotoğraflarını çekiyor. 

Yakın bir zaman önce yeniden buradaki çalışanların bakımları altında bulunan aslanların reklam fotoğraflarını çekmek için Güney Afrika’daki Glenn Garriff Koruma Alanı’nı ziyaret etme imkanı bulmuş. Fotoğrafçı, bu proje esnasında bazı ender bulunan beyaz aslanlara da yakınlaşma şansı bularak onların muhteşem renklerinin de fotoğraflarını çekmiş.


1

Her ne kadar bazen albino aslanlarla karıştırılsalar da aslında beyaz aslanlar lösizm adı verilen bir kondisyondaki çekinik gen mutasyonu sonucunda ortaya çıkarlar. Bebek bir aslanın beyaz renkte doğması için aslanın her iki ebeveyninin de bu çekinik gene sahip olması gerekir.

Beyaz aslanlar Güney Afrika’ya özgü olmalarına rağmen bu aslanların ödül olarak avlanması bunların vahşi doğada görülmelerini çok ender hale getirdiğinden bu aslanları neredeyse sadece GG gibi onlara yaşayabilmeleri için büyük ve güvenli bir alan sağlayan yerlerde görebiliyorsunuz. Needham buraya GG’nin amaçlarını duyurabilmeleri adına kullanabileceği aslanların reklam fotoğraflarını bedava olarak çekebilmek için gitmiş. Needham’ın GG Koruma Alanı’ndaki tecrübeleri hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.


2

Bize sanat alanındaki geçmişinden birazcık bahsedebilir misin? Aslında üniversiteye gittim ve burada grafik tasarım okudum. Bunun sonrasında 18 yaşımdayken kendi şirketimi (ATTIK) kurdum ve partnerim James Sommerville’le birlikte bu şirketi dünyanın her yerinde ofisi ve 350 çalışanı olan bir şirket haline getirdik. 


3

Ben buradaki ekibin kreatif direktörü olarak çalışıyordum ve daha çok şirketimizin yaratıcı bölümüne yoğunlaşmıştım ve bu da müşterilerimiz için birçok reklam yönetmeyi de kapsıyordu çünkü öncesinde çok iyi vakit geçirdiğim fotoğraf çekimleri gerçekleştirmiştim. Sonrasında 25 tıldan sonra şirketi sattık ve bu da bana daha fazla uğraşmak istediğim işlere zaman ayırabilmem için olanak sağladı.


4

Nasıl özellikle vahşi doğa alanında fotoğraf çekmeyle ilgilenmeye başladın? Daha fazla seyahat etmek ve daha fazla fotoğraf çekmek istiyordum ve düşündüm ki zamanımı hümanist nedenler ve doğa koruma NGO’ları için kullanırsam bu hem onların işine yarardı hem de ben seyahat edip belli lokasyonlarda çekim yapabilir ve değişik şeyler çekebilirdim. Kısa bir zaman önce GG Koruma Alanı’nı ziyaret ederek buradaki beyaz aslanları fotoğraflama fırsatı yakaladın. 


5

Neden buraya gitmeyi seçtin? Çünkü GG’den Suzy’i tanıyordum ve ona son derece önemli olan amaçlarını duyurabilmek için onlar adına fotoğraf çekmeyi ve zaman ayırmayı önerdim. Peki bu senin için nasıl bir deneyim oldu? Burayı daha önce birkaç kez daha ziyaret etmiştim ve her seferinde daha da iyi bir deneyim yaşıyorum. Her ne kadar oldukça korkunç olabilseler de artık aslanlarla çalışma konusunda kendimi daha özgüvenli hissediyorum.


6

Çektiğin beyaz aslan fotoğrafları birçok insan tarafından çok sevildi. Bize bu nadir görülen mutasyon hakkında neler söyleyebilirsin? GG Koruma Alanı’nda birkaç beyaz aslan var ama beyaz aslanları doğada görme olasılığınız çok düşük. Çünkü bu aslanların renklerinin beyaz olabilmeleri için her iki ebeveynlerinin de aynı çekinik gene sahip olmaları gerekiyor ve bu durum böyle bir mutasyondan kaynaklanıyor. Beyaz aslanlar yerli Afrika aslanları olarak kategorize ediliyorlar (Pantera Leo).


7

Bir beyaz aslanı kendi gözlerinle gördüğünde neler hissettin? Dürüst olmam gerekirse herhangi bir aslana yakın olmak kendi başına inanılmaz birşey; güçleri son derece hissedilir, ama bir de beyaz aslanların kendilerine özgü kürk renkleri de işin içine eklenince bu deneyim tanımlanamaz oluyor! GG Koruma Alanı’nın bu hayvanlara yardım edebilmek için neler yaptığından bize biraz bahsedebilir misin? 


8

GG başka türlü aramızda olmayacak olan yaklaşık 77 aslana bakıyor. Bu hayvanları gerçekten seviyorlar ve hayvanların hem mutlu hem de sağlıklı olduklarından emin olabilmek için ciddi anlamda çalışıyorlar. Ancak bu durum onlar için birçok açıdan maddi sıkıntılar da yaratıyor çünkü bu hayvanların bakımlarını ve veteriner masraflarını karşılamak zorundalar!


9

Senin düşüncene göre doğa fotoğrafçılığında en önemli olan şey nedir? Aslında ben yalnızca üç senedir vahşi doğa fotoğrafları çekiyorum bu nedenle de önümde daha çok yol var, ama bildiğim birşey varsa o da fazlasıyla sabır gerektirdiği! Karşılaştığın engeller neler? Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bir tanesi farklı vahşi yaşam alanları bulmanın zorluğu ve özel fotoğraflar yakalayabilmek gerçekten de çok zaman ve çaba gerektiriyor.

Başka bir zorluk ise ışığın doğru geldiği yeri ve arkaplanı da gördüğü bir yer bulabilmek. Bunları ayarladıktan sonra ise yalnızca hayvanın enteresan birşeyler yapmasını umuyorsunuz! Bize biraz gelecekteki planlarından ve projelerinden bahsedebilir misin? Nisan ya da Mayıs gibi Afrika’ya geri dönüp buradaki koruma alanlarından birkaçını daha fotoğraflayabilmeyi umuyorum (COVID durumlarının da bu zamana kadar biraz daha kontrol altına alınacağını umut ediyorum).