Latin Amerika’ya Özgü Olan Bu Son Derece Şirin Hayvanlara Bayılacaksınız

Bir hayvanseverseniz bugün sizin şanslı gününüz çünkü hazırladığımız bu listede daha önce hiç görmediğiniz kapibara, lama, tukan ve daha bunlara benzer pek çok şirin ve inanılmaz hayvan bulunuyor!

Haydi hazırsanız başlayalım..


Üç parmaklı tembel hayvan

Üç parmaklı tembel hayvan

Bu hayvanlar çok yavaş hareket ettikleri için üzerlerinde algler yetişir ve bu da onların kürklerine yeşilimsi bir renk vererek ormanda kamufle olmalarını kolaylaştırır. Beslenmeden çiftleşmeye ve uyumaya kadar tüm hayatlarını ağaçlarda geçirirler. Ayrıca günde 15-20 saat arası uyuduklarını da eklememiz gerek ve dürüst olmamız gerekirse bu bizim de istediğimiz hayat!


Brezilya Tapiri (Ayrıca Güney Amerika Tapiri ismiyle de bilinir)

Brezilya Tapiri (Ayrıca Güney Amerika Tapiri ismiyle de bilinir)

Tapirler milyonlarca senedir var olmaya devam eden çok eski hayvanlar ama muhtemelen daha önce hiç bir tapirle karşılaşmadınız! Atlar ve gergedanlarla çok fazla ortak yönleri var, hatta diğer hayvan türlerine nazaran çok daha fazla denebilir. Kokuları alabilmek dışında hortumları sualtındayken snorkel gibi de kullanılabiliyor ve ayrıca tapirlerin yemek için meyve ve yaprak toplamasına yarıyor. Kamufle olabilmek için bebek tapirlerin kürklerinin üzerlerinde her zaman çizgiler ve benekler bulunuyor (Çok şirin birşey değil mi?).


Margay kedisi

Margay kedisi

Aynı zamanda kaplan kedisi ismiyle de bilinen margay kedileri noktürnal ve tek başlarına yaşayan hayvanlar. Sık ağaçlı ormanlarda yaşıyor olmasının dışında bu gizemli hayvanla alakalı hiçbir şey bilinmiyor. Bir oseloya benziyorlar (ki bu da Latin Amerika’ya özgü bir hayvan) ama margay kedilerinin kuyrukları daha uzun ve yüzleri daha geniş. Bunların yalnızca masum, zararsız kedicikler olduklarını düşünüyor olabilirsiniz ama aslında gerçekten vahşi kediler, o nedenle de dikkatli olun!


Çayır baykuşu

Çayır baykuşu

Bunlar yere tüneyen tek küçük baykuş cinsleri. Tehlike anında uyarıldıklarında uçmak yerine koşuyor ya da bulundukları yerde kendilerini yerle dümdüz olacak hale getiriyorlar. Çayır baykuşları, diğer baykuşların pek çoğundan farklı şekilde diurnaller, yani gündüzleri daha aktif ve enerjikler. Kocaman ve çizgi film karakterlerini andıran gözleri sebebiyle bu baykuşlardan bir tanesini gördüğünüz anda tanıyabilirsiniz.


Kapibara

Kapibara

“En sakin memeli” seçilmiş olan kapibaralar diğer hayvanlarla anlaşma konusunda hiç sıkıntı yaşamazlar. Sırtlarında kuşları taşıdıklarını sıklıkla görebilirsiniz, çünkü neden taşımasınlar? Kapibaralar gine domuzları ve Güney Amerika kemirgenleriyle aynı kemirgen ailesindendir.


Pigme marmoset

Pigme marmoset

Bu gördüğünüz dünyadaki en küçük maymunlardan bir tanesi. Bir insanın avcuna rahatlıkla sığabilecek boyutta ve yaklaşık olarak bir beyzbol topuyla aynı ağırlığa sahip. Ancak bu maymunları görürseniz elinize almanız konusunda sizi uyarıyoruz çünkü jilet keskinliğinde pençelere sahipler (bu pençeler onların ağaçlara çok daha iyi tırmanabilmelerine yardımcı oluyorlar)! Diğer maymun cinslerinin aksine karşıya bakan ayak parmakları yok.


Güney Amerika vahşi laması

Güney Amerika vahşi laması

Güney Amerika vahşi laması hörgücü olmasa da deve ailesinin bir parçası. Onları lamaların ve alpakaların vahşi akrabaları olarak düşünebilirsiniz. Onları kızdırırsanız tükürürler bu nedenle de bir Güney Amerika vahşi lamasının yüzüne fazla yaklaşmamanızı öneririz.


Gözlüklü ayı (Aynı zamanda And Ayısı olarak da biliniyor)

Gözlüklü ayı (Aynı zamanda And Ayısı olarak da biliniyor)

Gözlüklü ayı Güney Amerika’da hayatta kalabilen tek ayı türü. İsimleri gözlerinin etrafını çevreleyen ve onlara sanki gözlük takıyormuş gibi bir görüntü veren açık renkli kürkten geliyor (kültürlü ayılar olduklarını da söyleyebilirsiniz). Gözlüklü ayılar tropik iklimde yaşadıklarından dolayı diğer ayılar gibi kış uykusuna yatmazlar.


Aguti

Aguti

Aguti minnacık bir kuyruğa sahip büyük bir gine domuzuna benzeyen bir kemirgen. Geriye doğru yatırılmış tüyleri var (hatta bu tüyler Grease’teki Danny Zuko’yu kıskançlıktan çatlatırdı diye düşünüyoruz) ve kendisi bir Brezilya fındığının sert kabuğunu kırıp açabilen oldukça az sayıdaki memeliden bir tanesi.


And flamingosu

And flamingosu

And flamingosu diğer flamingolardan farklı bir flamingo; o serin, yani ‘cool’ bir flamingo (aslında tüm flamingoların ‘cool’ olduklarını da söyleyebilirsiniz). Bu flamingoyu sırtında bulunan siyah üçgen sayesinde diğer türlerden ayırt edebilirsiniz. Ne yazık ki bu flamingo aynı zamanda en nadir bulunan flamingo türü de ve şu an nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. And flamingosunun dışında Latin Amerika’da ayrıca Puno ve Şili flamingosuna da denk gelmeniz mümkün.


Güney tamanduası

Güney tamanduası

Tamandua son derece sevimli bir karıncayiyene benziyor ve karıncayiyen gibi de besleniyor, ama onu diğer karıncayiyenlerden farklı yapan şey ağaçlarda yaşıyor olması. Tamandualar yerdeyken biraz garip hareket ediyorlar çünkü kendi pençeleri tarafından zarar görmemek için ayaklarının dış kısmını kullanarak yürümeleri gerekiyor (tamandualar film izleyip izlediklerini anlayabiliyor olsalardı eminiz ki Edward Scissorhands’te ağlarlardı). Tamandualar hakkında eğlenceli bir bilgi: Kuyruklarının alt kısımlarında hiç tüy bulunmuyor ve bu da ağaçtan ağaca dolaşırken onlara ağaç dallarına daha sağlam bir biçimde tutunma imkanı sağlıyor.


Altın aslan ipek maymunu

Altın aslan ipek maymunu

Gür yeleleriyle, bazen altın marmoset ismiyle de bilinen bu minik ama görkemli maymunlar minik aslanlara benziyorlar. Altın aslan ipek maymunlarının erkekleri yavrulara bakma konusunda yardım ediyor ve beslenme zamanlarının aralarında genellikle yeni doğanları sırtlarında taşıyorlar (çok şeker!). İpek maymunu yavrularının genellikle ikiz olarak doğduklarını da eğlenceli bir bilgi olarak eklemiş olalım. Ve işte şimdi de pek eğlenceli olmayan bir bilgi: 1970’lerde altın aslan ipek maymunlarının nesli tükenmenin eşiğine gelmiş ve vahşi doğada yalnızca 200 adet kalmışlar. 2003 senesinde doğayı koruma çabalarının neticesinde kritik olarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olma seviyesinden yalnızca nesli tükenme tehlkesinde olma seviyesine gelmişler.


Dev tukan

Dev tukan

Dev tukan kesinlikle hepimizin bildiği kuş türlerinden bir tanesi. Bu kuşlardan birini kendi gözlerinizle görmemiş olsanız bile, muhtemelen Fruit Loops kahvaltılık gevrek kutularından bir tanesinin üzerinde denk gelmişsinizdir. İnsanlar hala neden tukanların bu derece büyük ve renkli gagaları olduğunu bilmiyorlar, ama bu gagalar inkar edilemez şekilde yemek bulma konusunda tukanların işine yarıyor. Bu göz kamaştırıcı kuşlar zeki, hayat dolu ve göze son derece hoş görünüyorlar.


Güneyli üç kemerli armadillo

Güneyli üç kemerli armadillo

Burada gördüğünüz tamamen top haline gelebilme yetisine sahip tek armadillo cinsi (bu da onu avcılardan ve dikenli bitkilerden koruyor). Siz de bu hayvanın Sandshrew ismindeki Pokemon’un ardındaki ilham kaynağı olduğunu düşünüyor musunuz yoksa böyle düşünen sadece biz miyiz?


Güney Amerika deniz aslanı

Güney Amerika deniz aslanı

Güney Amerika deniz aslanlarının kocaman boyunları, kafaları ve yukarı kalkık birer burunları vardır. Erkekleri yaklaşık olarak 3 metre civarında bir boya sahiptir ve 362 kilo civarı gelirler. Özellikle de uzun bir uykuya yattıklarında çok sevimli görünürler.


Patagonya marası

Patagonya marası

İlk bakışta bu otobur kemirgenler kır tavşanlarıyla karıştırılabilirler. Ama bu dört ayaklı şirinlik abideleri Patagonya marası, Patagonya kemirgeni ya da Patagonya yaban tavşanı isimleriyle de bilinirler. Patagonya maraları partnerleriyle birlikte dolaşırlar, bu nedenle de onları yalnız görme ihtimaliniz yoktur.


Amerika papağanı

Amerika papağanı

Amerikan papağanları papağan ailesinin kocaman, renkli üyeleridirler (fotoğrafta gördüğünüz bir sümbül papağanı, dünyadaki en büyük papağan ve kanat uzunluğu yaklaşık olarak bir buçuk metreyi buluyor). Bu papağanlar son derece zekidirler ve bazı türleri insan konuşmasını taklit bile edebilirler. Bu sevgi dolu kuşlar partnerleriyle ömür boyu ilişkide kalırlar. Partnerleriyle üreme amaçlı birlikte olmanın yanı sıra, yiyeceklerini paylaşırlar ve birbirlerinin bakımlarına yardım ederler. Yani onların harika romantik partnerler olduklarını da söyleyebilirsiniz!


Tapeti (Brezilya’ya özgü bir orman tavşanı olarak da bilinir)

Tapeti (Brezilya’ya özgü bir orman tavşanı olarak da bilinir)

Tapeti Meksika’nın güneyinden Arjantin’in kuzeyine kadar olan bölgede görülebilen, boyutları küçükle orta boy arası değişen bir tavşandır. Onlar hakkında bundan daha fazlasını pek bilemiyoruz, ama gerçekten de çok sevimliler.


Lama

Lama

Şaşkın İmparator filmini izlediğinizden beri lamaların büyük hayranı haline geldiyseniz yalnız değilsiniz. Bu evcil devegilin hörgücü yoktur ama son derece kendilerine has tavırlara sahiptirler (fotoğrafta da görebileceğiniz gibi). Her ne kadar genelde uzun mesafelere çok büyük yükleri götürebilen ve yük taşımacılığında kullanılan bir hayvan olsa da, bir lamaya taşıyabileceğinden fazla yük yüklerseniz hareket etmeyi reddeder. Yalnızca yere çöker ve tükürür, tıslar ve hatta nihayet üstlerindeki yükün bir kısmını alana kadar sahiplerine tekme atarlar.


Kinkaju

Kinkaju

Her ne kadar Winnie the Pooh’ya benzemiyor olsalar da, kinkajular bal ayıları olarak da bilinirler çünkü balı çok severler! Bu sevimli hayvanların ne ayılarla ne de maymunlarla bir bağı yoktur; onlar rakunlarla akrabadır (eminiz ki durumun böyle olacağını düşünmemiştiniz!). Kinkajuların Belize’deki başka bir adı da “geceyürüyenler”dir çünkü noktürnal hayvanlardır.


Kızıl kariyaku

Kızıl kariyaku

Bambi’ye merhaba deyin! Bir kızıl kariyakuyu ayırt etmek oldukça kolaydır, siz de öyle düşünmüyor musunuz? Bu hayvanlar Güney Amerika’dan Meksika’nın güney kesimlerine ve Arjantin’in kuzey kesimlerine kadar bulunabilirler (gerçi Bambi muhtemelen Kanadalı’ydı). Yakalanması son derece zor bir tür oldukları için haklarında daha fazla pek birşey bilmiyoruz, ama kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa o da çok şirin oldukları!


Panama altın kurbağası

Panama altın kurbağası

Bu kurbağanın benzersiz altın rengi avcılara başarılı bir şekilde “Beni takip etmeyin! BEN AŞIRI ŞEKİLDE ZEHİRLİYİM!!!” mesajı veriyor. Bu hayvanlar en zehirli Atelopus türü ve bir tanesinde 1,200 fareyi öldürecek miktarda toksin bulunuyor. Toksinler bu göz kamaştırıcı güzellikteki (ancak bir o kadar da ölümcül olan) kurbağalara doğada yedikleri böceklerden geçiyorlar. Sonuç olarak her ne kadar onlardan biri elinize alma dürtüsü çok güçlü olsa da bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Ancak ne yazık ki bu kurbağaların nesilleri kritik oranda tükenme tehlikesiyle karşı karşıya, bu nedenle de doğada bir tanesiyle karşılaşabilme ihtimaliniz oldukça düşük.


Pekari

Pekari

Eminiz ki bir pekari kendisine domuz demenize alınırdı. Böyle diyoruz çünkü pekariler aslında bambaşka bir türden. Pekariler aynı zamanda çok da zeki hayvanlar. Bilim adamlarına göre pekarilerin zekaları köpeklerinki, yunuslarınki ya da fillerinkiyle karşılaştırılabilecek seviyede.


Mavi ayaklı kara başlı dikkuyruk

Mavi ayaklı kara başlı dikkuyruk

Keşke Neşeli Ayaklar’da penguenleri konu ettikleri gibi bu kuşlarla alakalı bir film de yapsalar. Bu enteresan renkli mavi ayakları aynı zamanda çiftleşme ritüellerinde de işe yarıyor çünkü erkek kuşlar çiftleşmek için bir dans yapıyor ve ayaklarını gösteriyorlar.


Alpaka

Alpaka

Vikunyaların bu evcil kuzenleri koruyucu tüylerden tamamen arındırılmış, son derece ipeksi bir kürke sahip ve kürkleri çeşitli renklerde olabiliyor. Alpaka’nın yünü inanılmayacak ölçüde yumuşak bir keçe olduğu için pahalı kıyafetler için de sıklıkla kullanılan bir materyal. Alpakalar son derece nazik hayvanlar ve lamalara ya da güney Amerika vahşi lamalarına oranla yüzünüzü tükürme ihtimalleri de çok daha düşük.


Koati

Koati

Koati görünüş olarak bir rakunu andırıyor ve gerçekten de rakunun akrabası. Noktürnal olan kuzeninden farklı olarak koati güneşin altında zaman geçirmeyi seviyor. Yemek yemeye bayılan bir hayvan olduğu için bu hayvanı meyve, böcek, kemirgen, kertenkele ya da küçük yılanları yerken görebilirsiniz.


Uzun kuyruklu chincilla

Uzun kuyruklu chincilla

Uzun kuyruklu chincillalar görüp görebileceğiniz en yumuşak, minik hayvanlardırlar. Aslına bakarsanız kürkleri öylesine gürdür ki tek bir kıl folikülünden 60 tane tüy çıkabilir! Bu kocaman aksesuarları onları Andların yüksek enlemlerinde sıcak ve rahat tutmaya yarar. Ne yazık ki şimdilerde kaçak avcılık sebebiyle yabani chincillaların nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya çünkü son derece yumuşak kürklerinden ötürü bu hayvanlara talep çok fazla. Aynı zamanda doğal ortamlarında önemli derecede düşüş ve doğal ortamlarının kalitesinde bozulma gibi problemler de yaşamaktalar.


Aksolotl (diğer ismiyle Meksikalı yürüyen balık)

Aksolotl (diğer ismiyle Meksikalı yürüyen balık)

Aksolotllar larva özelliklerini yetişkin hayatlarının büyük bir kısmında da taşıyan, enteresan bir semenderdir (biraz kurbağa yavrusunu andırdıklarını da söyleyebilirsiniz). Hatta bebek suratlıdırlar bile denebilir! Diğer semenderlerden farklı olarak tüm yaşamlarını sualtında geçirirler. Son derece nadir görülen durumlarda bir aksolotl tamamen yetişkin olup karada yaşama geçer. Çok üzgünüz ki bu sevimli yaratıkların da nesli kritik derecede tükenme tehlikesi altında ve yalnızca Meksika’daki Xochimilco Gölü’nde bulunuyorlar.


Örümcek maymun

Örümcek maymun

Bu zayıf ve çevik maymunların başparmakları bulunmuyor, ancak oldukça uzun kolları, bacakları, kuyrukları, parmakları var ve bu sayede bir ağaçtan diğerine rahatlıkla atlayabiliyorlar. Bu maymunları ağaç dallarından sarkarlarken, dallara yalnızca kuyruklarını kullanarak tutunurlarken (ki bu da onlara örümceğe benzer bir görünüm kazandırıyor) bulabilmek son derece mümkün. Bu hayvanlar açık renkli bir kürke sahipler.