Ender Bulunan Boyalı Çinte Kuş Meraklılarının Maryland Parkı’na Akın Etmelerine Sebep Oldu

Kuş meraklıları nadir, renkli bir kuşun Maryland Parkı’na geldiğini duyduklarında binlerce  kişi  bu sıradışı olaya tanıklık edebilmek için haftasonunda parkı ziyaret etti. 

Duydukları haberdeki renkli kuş bir erkek boyalı çinteydi; Washington Postası tarafından yazılan bir makaleye göre Florida’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde sıklıkla rastlanan bir kuş. 


1

İnsanlar neden bu kuşun kendini bu kadar kuzeyde bulduğundan emin değillerdi ama bir Ulusal Audubon Topluluğu araştırması boyalı çintenin iklim krizi sebebiyle habitatı değişmekte olan kuşlardan bir tanesi olduğunu ortaya koydu. “Bu iklim değişikliği konusunda kesinlikle kötüye işaret bir durum ama bir boyalı çintenin-benim en sevdiğim kuşlardan bir tanesi-yakınımızdaki bir parka gelmesi beni çok mutlu ediyor!” dedi Baltimore Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Margaret E. Johnson Pazartesi günkü bir tweetinde. Yetişkin erkek boyalı çintelerin canlı mavi renkte bir kafası, bacaklarının altlarında kırmızı renkli tüyleri ve yeşil bir sırtı bulunuyor ama eBird’e göre dişiler tamamen yeşil renkteler. “Sanki tuvalin her tarafına yayılmış sulu boya darbeleri gibi görünüyorlar,” dedi Potomac, Maryland’den Carla Morris Washington Postası’na. Morris Cumartesi günü kuşun daha önceden parkta görüldüğünün haberi bir hafta önce eBird’de yayınlandıktan sonra Cheasepeake & Ohio Kanalı Ulusal Tarihi Parkı’nı ziyaret eden 1,100 kişiden birisiydi. Cumartesi günü oldukça güneşliydi bu sebeple de parkta normal ve güzel bir kış gününde aldığı ziyaretçi sayısını ikiye katladı. Pazar günü yağışlı ve soğuk olmasına rağmen 100’ün üzerinde insan yine de parkı ziyaret etti, çoğunlukla kuşu görebilmek için.


2

Morris Cumartesi günü kuşun daha önceden parkta görüldüğünün haberi bir hafta önce eBird’de yayınlandıktan sonra Cheasepeake & Ohio Kanalı Ulusal Tarihi Parkı’nı ziyaret eden 1,100 kişiden birisiydi. Cumartesi günü oldukça güneşliydi bu sebeple de parkta normal ve güzel bir kış gününde aldığı ziyaretçi sayısını ikiye katladı. Pazar günü yağışlı ve soğuk olmasına rağmen 100’ün üzerinde insan yine de parkı ziyaret etti, çoğunlukla kuşu görebilmek için. İlk boyalı çintesine Florida’dayken görebilme şansına erişmiş Morris , 2020’de babasını COVID-19 sebebiyle kaybetmesinin ardından bu sürpriz olayın kendisi için özellikle önemli olduğunu belirtti. “Bu gerçekten inanılmaz,” dedi Washington Postası’na. “Bu yeni yıla başlamak için harika bir yol.” Boyalı çintenin görülmesi Maryland’de çok yaygın olmasa da özellikle kış zamanında tamamen duyulmamış birşey de değil. Maryland Biyoçeşitlilik Projesi özellikle de kış sezonunda, yem kaplarında kuşun toplamda 47 kez görüldüğünü belirtti. Ulusal Audubon Topluluğu bu kuşun sayısının yakınlardaki on yıllar içerisinde düşüşe geçtiğini rapor etti. Bu kuşların karşı karşıya kaldıkları tehlikeler arasında yuvalarına parazit taşıyan inek kuşları da var. Ayrıca tropik alanlarda yakalanarak evcil hayvan olarak da satılıyorlar. İklim krizi sebebiyle doğal alanları kuzeye doğru genişliyor ancak hava üç derecenin üzerinde bile ısınsa da Maryland kadar kuzeye ulaşmaması gerekiyor. Bu kuşun karşılaştığı temel iklim kaynaklı tehlikeler arasında 1.5 dereceden fazla olan ilkbahar sıcak dalgaları ve üç derecenin üzerinde şehirleşme yer alıyor çünkü bu yeni habitat alanlarında daha gelişmiş yerlere ihtiyaç duyuyorlar.