Yeni Araştırma Kuşların Mutluluk Seviyesiyle Bağlantılı Olduğunu Gösteriyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre daha fazla kuş biyoçeşitliliği insanlara daha fazla mutluluk getiriyor. Bu bulgular Alman Bütüncül Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi tarafından edinilmiş. Aslına bakılacak olunursa bilim adamları doğayı korumanın da insanların sağlıkları üzerinde finansal güvenlik kadar etkili olduğunu bulmuşlar.

 Ekolojik Ekonomi’de yayınlanan araştırma Avrupa’da yaşayan insanlar üzerinde yoğunlaşmış ve mutluluğun belli sayıda bir kuş çeşitliliğiyle ilişkili olduğu sonucuna varmış. “Bulduklarımıza göre en mutlu Avrupalılar günlük yaşamlarında belirli sayıda kuş çeşidini görebiliyor olanlar ya da bir çok farklı türe ev sahipliği yapan doğaya yakın yerlerde yaşayanlar,” diyor Senckenberg Biyoçeşitlilik ve İklim Araştırma Merkezi, iDiv ve Frankfurt’taki Goethe Universitesi’nde doktora yapmış bir araştırmacı olan ve aynı zamanda bu araştırmanın başındaki araştırmacı olan Joel Methorst. Bilimadamları tarafından yapılan hesaplamalara göre fazladan ondört kuş türünün etrafında olmak aylık fazladan 150 dolar kazanmakla eşdeğer bir tatmin duygusu sağlıyor. Bu araştırma için araştırmacılar 2012 yılının “Avrupa Yaşam Kalitesi Araştırması”ndan yararlanarak evler, kasabalar ve şehirlerin çevresindeki tür çeşitliliğini ve bunun genel mutluluğa nasıl etki ettiğini bulmuşlar. 26 Avrupa ülkesinden 26,000’in üzerinde yetişkin bu araştırmaya katılmış. Araştırmayı yürütenler kuşların herhangi bir yerdeki biyolojik çeşitliliğe dair en iyi göstergelerden bir tanesi olduklarını çünkü özellikle de şehirlerde, bulundukları çevrelerde rahatlıkla görülüp duyulabildiklerini belirtiyor. Ama doğaya yakın yeşil alanlarda, ormanlık alanlarda ve su kaynaklarının yakınlarında daha fazla kuş bulmuşlar.


 Pandemi döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nde kuş izleme daha popüler ve erişilebilir bir hobi haline geldi. Her ne kadar bu yeni bir aktivite olmasa da binlerce amatör ve uzman kuş meraklısı Audubon’daki uzun süredir devam eden yıllık Noel Kuş Sayımı’na katıldı. Bu takımın veri toplayabilmesi için bir bölgedeki kuşların sayıldığı, üç hafta süren bir aktivite. “Yani doğanın korunmasının yalnızca hayatımızın materyal temeli açısından değil, aynı zamanda insanlık olarak genel sağlığımız için de gerekli olduğunu söyleyebilirsiniz,” diye ekledi Methorst.