İrlandalı Bu Fotoğrafçı Dev Bir Kuş Şeklinde Kümelenmiş Bu Sığırcık Sürüsünü Fotoğraflamayı Başarmış

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) filmini izlediyseniz filmin bir sahnesinde balıkların daha büyük bir balık oluşturmak için bir araya geldiğini hatırlıyorsunuzdur. James Crombie adındaki bu İrlandalı fotoğrafçı gerçek hayatta olan böyle bir olayı yakalamayı başarmış, ancak bu sefer kümelenmeyi oluşturanlar balıklar değil de County Wesmeath, İrlanda’daki Ennell Körfezi’ndeki bir grup sığırcık kuşuymuş ve ortaya gerçekten de insanı hayrete düşüren bir görüntü çıkarmışlar. 

James Crombie kısa bir süre önce İrlanda Basın Fotoğrafçıları Derneği tarafından yılın fotoğrafçısı seçilmiş. James aslında bir spor fotoğrafçısı ancak geçen sene pandemi sebebiyle çeşitli spor etkinlikleri iptal edildiği için biraz fazladan zamanı olduğundan ilgisinin bir kısmını da doğa fotoğrafçılığına yöneltmiş.


1

2 Mart 2021’de bir Salı gecesi Crombie kuşların yüzlerce fotoğrafını çekmiş.


2

Nihayetinde uzunca bir süredir çekmeyi istediği mükemmel fotoğrafı yakalamayı başarabilmiş.


3

Sığırcık kuşlarının daha büyük bir kuş şeklinde bir araya geliştirerek oluşturduğu, insanın aklını bulandıran bir kümelenme


4

“Böylesine muhteşem birşeye tanıklık etmek gerçekten de sihirli...arkadaşım Colin Hogg ve ben İrlanda’daki Ennell Körfezi, Mullingar, Co. Westmeath’te üç ay boyunca onları takip ettik ve muhteşem olanı beklerken bir dolu fotoğraf çektik,” diye anlatıyor Crombie.


5

“Ve bu doğal mucizeye tanıklık edecek kadar da şanslı çıktık.”


6

Crombie’nin çekmeyi başardığı fotoğraflar arasında en güzel olanı bu olmalı. Crombie’nin arkadaşı Colin Hogg da bütün bu olayın kare kare videosunu çekmiş.