Neşe İçinde Birlikte Oynayan Bu Minik Tarla Farelerinin Sevimli Fotoğrafları Yüzünüzü Güldürecek

Bir tarla faresi yalnızca 18 ay boyunca yaşamasına karşın günleri maceralı aktivitelerle doludur. Tarla faresi Avrupa’da bulunan en küçük kemirgen ve uzun boylu yeşillikler arasında dolaşırken bitkilerin saplarına tutunmasını sağlayan kavrayıcı bir kuyruğa sahip tek İngiliz hayvanı. Ve bu minik yaratıkların fotoğraflarını başka hiçbir fotoğrafçı Dorset, Birleşik Krallık’tan Dean Mason kadar güzel çekemezdi.

Mason onlar bitki saplarında koşuştururken ve ustalıkla minicik çiçek yapraklarında dengede dururken, bu enerjik farelerin resimlerini çekiyor. Ama fareler bunları nasıl yapabiliyorlar? 


1

Onların insanı hayrete düşüren akrobatik yetenekleri kavrayıcı kuyruklarından (bu kuyruk onların dengede durmasına yardımcı oluyor) ve büyük ayaklarından kaynaklanıyor (bu ayaklar tırmanmaya son derece elverişli). 


2

Hatta ince bitki yapraklarına tırmanabilmek için bir dış ayak parmağı bile geliştirmişler. Mason’ın söylediğine göre, bu farelerin fiziksel yetenekleri onları fotoğraflamanın bu derece muhteşem olmasının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor. Tarla fareleri harika modeller çünkü insanları seviyorlar ve doğaları gereği meraklılar. “Küçük boyutları ve tavırları insanı güldürüyor,” diyor Mason, “onları fotoğraflamak son derece keyifli, ama bir o kadar da zorlu çünkü aktif oldukları zamanlarda çok hızlı hareket ediyorlar!” Mason bu minik hayvanları öyle çok seviyor ki bütün şirketini onların etrafına kurmuş.


3

Windows on Wildlife (Vahşi Doğaya Açılan Pencere) isimli fotoğraf seminerleri insanları bu inanılmaz hayvanları fotoğraflamanın keyfini deneyimlemeye davet ediyor.  Bu fareler herkese neşe ve keyif getirebilirler, ister bir karahindibaya sarılıyor isterlerse de minik bir klüp evinde zaman geçiriyor olsunlar. 


4

Ve Mason’a göre bu yaptığı işin en tatmin edici yanlarından bir tanesi. “Sosyal medyadaki takipçilerimden çok sayıda yorum ve mektup alıyorum, bana onları gülümsettiğim ve ayrıca günlerinin daha iyi geçmesini sağladığım için teşekkür ediyorlar...Ve dürüst olmam gerekirse tek isteyebileceğim şey de bu!”


5

Dean Mason uzmanlık alanı minik tarla farelerini fotoğraflamak olan bir vahşi doğa fotoğrafçısı.


6

Bu minik ve sevimli fareler insanı hayretler içerisinde bırakan akrobatik tırmanma yetenekleriyle biliniyorlar.


7
8
9
10

İster bitkilerin dallarına tırmanıyor, isterlerse de minik bir kulüp evinde birlikte sarılıyor olsunlar bu fareler herkes için büyük ölçüde eğlence vaat ediyorlar.


11
12
13
14
15
16