Tokyo Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’nden Alınmış Bu Büyüleyici Doğa Fotoğraflarına Bayılacaksınız

Tokyo Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’nden alınan bu profesyonel fotoğrafçılar ve profesyonel olmayan fotoğrafa meraklı kimseler/fotoğraf öğrencileri tarafından çekilmiş ödül kazanan fotoğraflara baktığımız zaman onların bu fotoğrafların her biri için harcadığı emek ve sahip oldukları yetenek karşısında büyüleniyoruz.

Peki fotoğrafların nasıl göründüklerini siz de merak ediyor musunuz? Kısaca söylemek gerekirse nefes kesiciler, ama kendiniz görmek isterseniz aşağıda sizler için bir galeri hazırladık, yalnızca metnin aşağısına inerek fotoğrafları kendiniz inceleyin!


Fedakarlık

Fedakarlık

Yabanda dolaşmaya hazır bir grup kurdun fotoğrafı, Grönland’dan. Ilulissat, Grönland.


Yaz Perileri

Yaz Perileri

Bu fotoğraf sanki bir masal perisi diyarında çekilmiş gibi görünüyor, öyle değil mi? Aslında burada bakmakta olduğunuz şey Japonya’ya özgü olan ve gece vakti ağaçların arasından parıldamaya başlayan bir ateş böceği türü ve yetenekli fotoğrafçı bunu fotoğraflayabilmeyi başarmış!


Güzellik Arkaya Bakıyor

Güzellik Arkaya Bakıyor

Bu gezegendeki başka hiçbir yaratığın kuğular kadar zarif olmadığı konusunda hemfikir olabiliriz, öyle değil mi? Bize kalırsa bu fotoğraf da bunun kanıtı!


Havai fişekler

Havai fişekler

Günbatımı sırasında bir arazide patlayan küçük havai fişekler. Gördüğünüz çiçeğin ismi Paepalanthus vahşiçiçeği. Tek kelimeyle muhteşem!


Neptün’ün Atları

Neptün’ün Atları

Günlerden bir gün Denizlerin Tanrısı Neptün, dokuz tane beyaz atın çekmekte olduğu at arabasıyla kendi bölgesini gezerken tam Rhone’un ağzının önünden geçmekte olduğu sırada siyah bir boğayla problem yaşayan bir çiftçi görmüş: “Al, işte buradaki benim en iyi atım; onunla arkadaş olmayı başarabilirsen bu siyah boğayla kıyas bile kabul etmeyecek düzeyde iyi bir yoldaş olacaktır. Ama şunu asla aklından çıkarma; bu at denizin derinliklerinden geliyor ve önceki sahibi bir tanrı: ihtiyaci olduğu zaman ona denizaltı ve tanrısal köklerini hatırlaması için izin vermen ve gelip bunları soluması gerekecek.” İşte Camargue Atları’yla ilgili efsane bu şekilde. Bu fotoğraf Davide Gianetti ismindeki bir İtalyan dış mekan fotoğrafçısı tarafından çekilmiş. Olabilecek en mükemmel çekimi arıyorken fotoğraflarında çok seçilmemiş yolun önemini vurgulamaya, yolculuğun esas sebebini bulmaya çalışmaya ve insanlarla doğa arasındaki büyüleyici ilişkiyi fotoğraflarına yansıtmaya kendini adamış.


İspanyol Güzeli

İspanyol Güzeli

Bu harika fotoğrafın fotoğrafçısı onu yalnızca bir stüdyo ışığı kullanarak atlara terbiye verilen bir yerde çekmiş. Bizim de bunun gördüğümüz en güzel İspanyol aygırı olduğunu eklememiz gerekiyor.


Bir Koyun

Bir Koyun

Tek bir kareyi dolduracak kadar fazla yün! Bunun gerçekten de Tuscan Organik Turları’nın reklam fotoğrafı olarak kullanıldığına inanabiliyor musunuz?


Kiraz Çiçekleri

Kiraz Çiçekleri

Muhteşem pembe renkleri sayesinde kiraz çiçekleri her zaman oldukça cazibeli görünürler ve bize kalırsa bu fotoğraf onların ne kadar olağanüstü bir güzellikte olduklarını göstermek konusunda gerçekten de iyi bir iş çıkarmış.


İncelikle Yaşlanmak

İncelikle Yaşlanmak

Bu fotoğrafta gördüğünüz köpeğin ismi KAB. İnanması oldukça güç ama bu tatlı çocuk aslında 15 yaşında! Fotoğrafçı gerçekten de yaşlı bir köpeğin güzelliğini en iyi biçimde yakalayabilmiş.


Çocukluk Günleri

Çocukluk Günleri

COVID sebebiyle dünya durma noktasına geldi ama bu durum doğanın duygularını etkilemedi. Onların fotoğraflarını çekmeye çalışırken bu güzel civcivler bana kendi çocukluğumu hatırlattılar. Yalnızca orada öylece oturup onları izler ve bütün o güzel anların kendi kendilerine önüme serilmesine tanıklık ederdim. Başlangıçta civcivler utangaçtı ve yalnızca annelerinin tüylerinin ardından etrafa bakınıyorlardı. Bütün günlerini annelerinin etrafında geçiriyorlar ve ona sarılırken göbeğinin altında uyuyorlardı. Tüylerini yalayarak kişisel bakımlarını gerçekleştirme sanatını öğrenirken sevimli ve sevgi dolu anlar, kardeşleriyle sudayken mutluulk dolu anlar, nasıl yiyecek bulacaklarına dair gerekli dersler ve soğuk havada kasılmalar...Çocukluk etrafınızda herşeyle ilgilenecek bir anneniz varken harika.


Sessiz Tepeler

Sessiz Tepeler

Bu karla kaplı tepeler ve pamuk şeker görünümlü gökyüzü sayesinde yalnızca bu fotoğrafa bakmak bile insanı sakin ve huzurlu hissettiriyor, siz de katılmıyor musunuz? Bu fotoğraf İsviçre’de çekilmiş, bu arada.


Küçük Kırmızı Başlıklı Avcı*

Küçük Kırmızı Başlıklı Avcı*

Görünüşe bakılırsa aynı anda hem avlanabilir hem de eğlenebilirsiniz! Kulağa biraz zalimce gelse de bu doğanın kanunu (* Bu fotoğrafı isimlendiren kişi İngilizce’de “Kırmızı Başlıklı Kız” a (Little Red Riding Hood) atıfta bulunmuş).


Yıldızların Aydınlattığı Grand Tetons Tepesi

Yıldızların Aydınlattığı Grand Tetons Tepesi

Bu fotoğraf insanın ağzını açık bırakmıyorsa ne bırakıyordur bilmiyoruz! Bu fotoğrafta gördüğünüz inanılmaz güzellikteki dağlar Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Grand Tetons Ulusal Parkı’ndaki dağlar. Bu fotoğraf Perseids meteor yağmurları sırasında çekilmiş ve fotoğrafta gökyüzünden Samanyolu’nun çekirdeğindeki renklere benzer renklerle süzülen tek bir meteoru görebilirsiniz.


Kameradan Utanmış

Kameradan Utanmış

Finn bu fotoğraf çekimi sırasında kameradan biraz çekiniyordu, o nedenle de bir anlaşmaya vardık. Bu fotoğraf uluslararası olarak ödül kazanmış bir evcil hayvan fotoğrafçısı olan Melbourne, Avusturalyalı Belinda Richards tarafından çekilmiş. Belinda aynı zamanda Frog Dog Stüdyoları’nın da kurucusu ve kendini müşterilerinin evcil hayvanlarının insanlarınkine benzer surat ifadelerini yakalayabilmeye adamış.


Canlı

Canlı

Bu fotoğraf kışın ortasında Aso volkanında çekilmiş. Hiçliğin ortasında durup ısınabilmek için biraz güneş ışığı yakalamaya çalışan tek başına bir atı görüyorsunuz.


Kırmızı Merceksel Bulut

Kırmızı Merceksel Bulut

Gece ve gündüz arasında ortaya çıkan nefes kesici güzellikteki bir görüntü.


Mavi Çöl

Mavi Çöl

Böyle bir yerin var olduğuna bile inanmak güç, ama burası Kuzey İskoçya’daki bir siyah kum çölü.


Mavi Engerek Yılanı Saldırıya Geçiyor

Mavi Engerek Yılanı Saldırıya Geçiyor

Bir aksiyon filminden çok daha fazla heyecan verici olan doğanın avcı yönü Bali, Endonezya’daki bir mavi engerek yılan avını yakalarken harika bir biçimde yakalanmış.


Bataklığın Renkleri

Bataklığın Renkleri

Sonbahar sonlarına doğru bataklıkta oluşan büyüleyici renkler. Geceleri kanoyla açılmak gerçekten de hayranlık uyandırıcı bir deneyim ve bu muhteşem ağaçlar son derece kendilerine özgüler.


Büyük Beyaz Köpekbalığı

Büyük Beyaz Köpekbalığı

Ürkütücü ama bir o kadar da güzel olan Büyük Beyaz Köpekbalığı Guadalupe Adası’nda yemini yakalayabilmek için ağzını açmış. Bu fotoğrafçının en büyük hayali böyle bir fotoğraf yakalayabilmek ve bizim tüketim alışkanlıklarımızın okyanusları yok ettiğine dikkat çekebilmekmiş- bunları nasıl düzeltebiliriz?


Mutluluk

Mutluluk

Bu fotoğrafın ismi herşeyi açıklıyor, saf mutluluk! Keşke biz de buradaki köpek kadar mutlu, tatmin olmuş ve huzurlu olabilseydik! Bu fotoğraf bir evcil hayvan fotoğrafçısı olan Purdy Lo tarafından çekilmiş; fotoğrafçı kendi günlerini insanların evcil hayvanlarının komik fotoğraflarıyla daha iyi hale getiriyor.


Sonbahar

Sonbahar

Burada gördüğünüz şey Gizu Bölgesi’ndeki Shirakawa Köyü’nde bulunan Shiramizu Şelalesi ve fotoğraf 2018 yılında çekilmiş.


Kükreyen Fırtına

Kükreyen Fırtına

Florida Keys Adaları’ndan birine doğru ilerlemekte olan bir fırtına hücresinin fotoğrafı. Ben bir manzara fotoğrafçısıyım ve Moldova Cumhuriyeti’nden geliyorum. Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra bir finans şirketinin insan kaynakları bölümünde çalışmaya başladım. Bu esnada aynı zamanda çevremizdeki doğanın bize sunduğu güzelliklerin de fotoğrafını çekmeye başladım; bu aktivite bana günlük rutinimden mükemmel bir kaçış alanı sağlıyordu. Key West’e geldiğimde fotoğrafçılık maceram da daha enteresan hale geldi çünkü burada etrafımda okyanus vardı ve suyu insan aktiviteleriyle birlikte harmanlayarak çoğunlukla bu şekilde eserlerimde kullanmaya başladım.


İmparator Penguenler

İmparator Penguenler

Bu fotoğrafı çekmeye çalışırken gerçekten de yerde dümdüz yatıyordum: Böyle yaptım çünkü onların yüksekliğinden daha altta olduğumuzda bizim etrafımızdayken kendilerini çok daha rahat hissediyorlar ve bu yüzden bu fotoğrafta gördüğünüz İmparator Penguen ailesi benim yanımda bolca zaman geçirdi ve ben de onların muhteşem fotoğraflarını çekebilecek kadar şanslıydım. Bu seyahatimde mükemmel kareyi bulabilmek için her gün yaklaşık 8 saat boyunca yürümek zorunda kaldım. Benim adım Thomas Vijayan, ben aslında Tanrı’nın Ülkesi adıyla da bilinen Kerala, Hindistan’da mühendis olarak çalışıyorum. Bangalore’da büyüdüm ve şimdi ise Kanada’da ailemle birlikte yaşıyorum. Fotoğraf için dünyadaki tüm kıtaları dolaştım, fotoğraf benim en büyük hobim ancak mesleğim değil. Büyük kediler her zaman için fotoğraflamayı en sevdiğim şeyler oldular. Fotoğrafçılıkta “mükemmelliğin” var olduğuna inanmıyorum, benim için kameranın her kliği bir deneyim ve daha fazla “klik”ledikçe daha fazla şey öğreniyorum. Fotoğrafta niceliktense niteliğe önem veriyorum.


Huzurlu

Huzurlu

Burada La Paz, Meksika’daki bazı deniz aslanlarını görüyorsunuz.


Karanlık Sular

Karanlık Sular

Suyun güzelliğini keşfeden büyüleyici bir resim.


Alaska’daki Kuzey Kutup Dairesi’nde Sonbahar

Alaska’daki Kuzey Kutup Dairesi’nde Sonbahar

Alaska’daki Arktik Ulusal Park ve Koruma Alanı’nın kapıları. Burası Amerika’da bulunan en tecrit edilmiş ulusal park ve buradan geçen yol bile yok. Doğal güçlerin yaptığı değişiklikler dışında neredeyse hiç değişmeden kalmış. Bu fotoğraflar benim Kuzey Kutup Dairesi’ne yaptığım yolculuğun parçalarından. Burada bu büyüleyici güzellikteki ve sakin Amerikan ulusal parkını keşfediyorum-burası yakında ticari madenciliğe açılacak. Bu ne yazık ki bu hayranlık uyandırıcı yere bir veda.


Sualtındaki Sümsük Kuşları

Sualtındaki Sümsük Kuşları

Bu fotoğraf Shetland’e yapılan bir yolculuk esnasında çekilmiş ve iki sümsük kuşunun bir takım oyunu ortaya koyarak avlarını yakaladığını görebiliyorsunuz.


Sisli Bromo

Sisli Bromo

Doğu Java, Endonezya’daki Bromo Dağı’nın harika bir fotoğrafı.


Çöl Portreleri

Çöl Portreleri

Beş senenin üzerinde bir süredir Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki çöllerin fotoğraflarını çekiyordum ve bu dönemde ziyaret ettiğim lokasyonların büyük bir kısmı son derece büyük değişimlere uğradı. Bir zamanlar dikilmiş halde olan ağaçlar ve çalıların büyük kısmının kökleri güneşe maruz kalır hale geldi ya da rüzgarın oradan oraya sürüklediği çöl kumlarının altında gömülü kaldılar. Dayanılması imkansız yaz sıcağı kış aylarında akşamları neredeyse dondurucu olan havayla birleştiğinde kum püskürten şeritler genç ağaçların büyük kısmının derilerini yüzüyor. Bu çöl fotoğrafları dünyanın en zorlu iklimlerinden bir tanesinde yaşam mücadelesi veren bitki türlerine kısa bir bakış sunuyor. Fotoğrafçı Anthony fotoğraflarına minimalistik bir yaklaşım eklemiş ve bu fotoğraflardaki direktliği perspektifimizi değiştirerek fotoğrafları lokasyonla değil de duygusal bir durumla ilişkilendirmemizi sağlıyor. Eserlerinde negatif alan ve elegant bir estetik kullanıyor ve bu sayede fotoğrafa bakan kişiye bir dinginlik ve huzur duygusu sunarak yakaladığı anlardaki duyguları paylaşıyor. Fotoğraf düzenlem stili de pastel bir dışavurumculuk kullanıyor ve bu durum da huzur verici etkiyi daha da belirgin hale getiriyor, fotoğraflara bakan kişilere inzivaya çekilebilecekleri bir bölge vaat ediyor.